Tiedättekö mahtuuko farkku Nubiraan 185/65/15 renkaat. Meillä on kesärenkaat 15" vanteilla ja nyt on tarkoitus vaihtaa näille vanteille em. kokoiset talvirenkaat. Rengasliikkeet eivät ole uskaltaneet vastata mitään. "Normaali" rengaskoko taitaa olla 185/14".
Nubiran rengaskoko
10
2553
Vastaukset
- frangrabba
jos ei rengasliikkeetkään ole uskaltaneet vastata niin en minäkään sitten uskalla,mittaa itse sopiiko rengas sinne,kai sä nyt rengaan halkaisijan osaat mitata
- adhsdf
ja Nubirassa on vakiokoko 15 tuumaa. Viestistäsi saa sen kuvan, että kesärenkaat olivat juuri tuon kokoiset. Miksei siis talvirenkaat mahtuisi? Vai onko kyseessä toinen auto?
- Missä miehet ratsast
Rekisteriotteessa lukee rengaskoot jotka sopivat kyseiseen autoon, ei se sen kummallisempaa ole : )
- TTRR
Siis renkaan kehä suurenee kun alla on 55 ja talvirenkaat olisivat 65, tuumakoko 15 säilyy samana ja mitä siihen rekisteriotteeseen tulee, niin siellä on vaihtoehtona 195/55/15 ja 185/65/14 ei siis 185/65/15. Rengaskauppiaat, siis ammatti-ihmiset tuota ovat pähkäilleet tarjouksia tehdessään. Rengas varmaan mahtuu sisään, ongelmahan tulee siinä vaiheessa, kun rengas käännetään ääriasentoon.
- tasapaino"
TTRR kirjoitti:
Siis renkaan kehä suurenee kun alla on 55 ja talvirenkaat olisivat 65, tuumakoko 15 säilyy samana ja mitä siihen rekisteriotteeseen tulee, niin siellä on vaihtoehtona 195/55/15 ja 185/65/14 ei siis 185/65/15. Rengaskauppiaat, siis ammatti-ihmiset tuota ovat pähkäilleet tarjouksia tehdessään. Rengas varmaan mahtuu sisään, ongelmahan tulee siinä vaiheessa, kun rengas käännetään ääriasentoon.
Eli jos kasvatat profiilia pykälän, niin pienenä leveyttä pykälän . Tällöin halkaisija pysyy suurin piirtein samana. Joku milliville väittää muuta, mutta karkeasti ottaen se on näin.
Eli 195/55/15 = 185/60/15 = 175/65/15 = 165/70/15. Ei se toki voi olla kiinni kymmenestä millistä. JOs 175 mahtuu pyörimään, niin mahtuu 185:kin, mutta ehkä vähän ahtaasti. Kokeile yhdellä renkaalla ennenkuin vaihdatat koko sarjan.
Lisäksi eri valmistajien renkaat poikkeavat hieman toisistaan vaikka kyljessä olisi samat lukemat.
- katso tuolta
- kkpp
Kyllä mahtuu. Alla jo viidettä talvea. Nopeusmittari näyttää todellista nopeutta, mutta matkamittari hiukan liian pientä lukemaa.
- Anonyymi
Kyllä käy.
- Anonyymi
Hyvin mahtuu
- Anonyymi
195/65/15 mulle asennettiin uudet nastat pellivanteille viimeviikolla 2006 bensa nubiraan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka882513- 671465
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww831391EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje121206- 81933
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19910Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta102791Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe34785- 54783
- 30706