Olkapää on ollut ihan outo muutaman kuukauden. Se ei kestä minkäänlaisia ääriliikkeitä, hyvä kun saa takin päältään tai luettua lehteä. Jos on vähänkin väärässä asennossa olkapäähän tulee samanlainen hermokipu kun joskus kolhaistessa kyynärpäänsä. Tähtiä näkee, sellainen kipu tulee jatkuvasti päivän aikana ja tuntuu että vaiva pahenee koko ajan. Kipu säteilee olkapään ja kyynärpään välillä. Mitä pitäisi tehdä? En haluaisi ruveta lääkkeitä syömään enkä mitään kortisoniakaan halua itseeni pistettävän. Kauanko vaiva saattaa kestää vai paraneeko milloinkaan?
Vastaukset 8
- 5,KERTAA
Vaivan syy voi olla jossain muualla, kuin olkapäässä. Kivut nimittäin säteilevät joskus aivan muualta luustosta. Tilaappa aika fysiatrille. Kannattaa kuvata ainakin yläselkä.
- 1 monista
Kerro mitä sanoivat .
- Alkup.
En taida viitsiä käydä edes näyttämässä lääkärille. Pärjään asian kanssa kun varon koko ajan. Olen yrittänyt nyt roikkua enemmän jolloin lihas venyisi ja hermo ei olisi pinteessä. Olen joskus kuullut että olkapäävaivan paraneminen saattaa kestää jopa 3 vuotta ilman hoitoa.
- jammutomi
Alkup. kirjoitti:
En taida viitsiä käydä edes näyttämässä lääkärille. Pärjään asian kanssa kun varon koko ajan. Olen yrittänyt nyt roikkua enemmän jolloin lihas venyisi ja hermo ei olisi pinteessä. Olen joskus kuullut että olkapäävaivan paraneminen saattaa kestää jopa 3 vuotta ilman hoitoa.
itsellä solisluu joskus menny poikki ja nyt 2 leikkaus missä raudalla ja ruuveilla kiinnitetty ja jännesiirre takareidestä..kuinka pitkiä sairaslomia olette saaneet ennekuin töihin entä kuinka hyvin olka parantunut itel nyt menny 5vkoa ja viel noin 7vkoa(yht12vkoa) edes ennekuin rauta poistetaan ja taas aloitetaan uudestaan kaikki fysio alusta ja siitä laskettu taan noin 12vkoa parantumisaika...eli24vkoa kaikki edeltävät sairaslomat enne leikkausta niin voipi varmaan tollasen lähemmäs vuoden arvioida ittelle sairaslomaa.särkylääkkeenä panacodx4/pvä burana3xpvä..onko tuttua jollekulle???
- Puoli vuotta sitten
Kannattaisi kuitenkin käydä näyttämässä lääkärille, pitkittyessä tällainenkin vaiva voi kroonistua ja hermo jäädä puristuksiin pysyvästi. Sitäkö haluat?
Jokainen meistä tietää, ettei terveyskeskuslääkärille ole kiva mennä, mutta eikö kuitenkin käden saaminen toimivaksi ja kivuttomaksi ole vaivan arvoinen?
Vastaan näin vuosien jälkeen, koska itse olen nyt samassa tilanteessa ja tilaan huomenna lääkäriltä ajan. Hermokivut eivät ole mukavia, eikä käsi, johon ei voi luottaa. - Anonyymi00006
Vanha keskustelu mutta itsellä ihan sama tilanne. Pienikin virheliike aiheuttaa noin kymmenen sekunnin hermosäryn. Äsken esimerkiksi leikkasin koiralta kannuskynttä ja koiran reaktion takia vetaisin käden sen enempää ajattelematta äkkiliikkeellä taaksepäin. Iski aivan armoton hermokipu olkapäähän ja käteen. Ihan tähtiä näkyi. Otin Panadolin mutta edelleen olkapäässä on tympeä jomotus ja sormia vähän kihelmöi. Lääkäriin menen yleensä vasta kun pään on kirjaimellisesti kainalossa. Työterveys on ihan minimi. Mitä teille ketjuun kirjoittaneille tai muille on diagnosoitu?
- Anonyymi00007
Tuon tapaista kipua minullakin oli. Menin lääkäriin, kiertokalvosimen vamma. Olkapää pidettävä levossa, niin parani alle puolessa vuodessa. Ääritapauksessa tämmöisiä voidaan leikata.
Mutta sinulla voi tietysti olla ihan eri juttu. - Anonyymi00008
Anonyymi00007 kirjoitti:
Tuon tapaista kipua minullakin oli. Menin lääkäriin, kiertokalvosimen vamma. Olkapää pidettävä levossa, niin parani alle puolessa vuodessa. Ääritapauksessa tämmöisiä voidaan leikata.
Mutta sinulla voi tietysti olla ihan eri juttu.Ilmeisesti ollut myös just sama. Juu kauan kesti ja pahimmillaan rajoitti kättä hyvin paljon ja oli kipee. Panacodilla, Ibuxinilla ja Ice Powerilla pärjäsi aika mukavasti. Heitin jotain hyvin kovaa ja siitä tuli sekä tuntu olkapää nouseeen kuopastaan mut ei sentää niin. Ei se entiselleen ole tullut mutta se ei haittaa, kun en semmosta työtä tee ja arkea se ei haittaa. Pesäpalloilijoilla kai suht yleisen, vaikka hyvät lihakset ja lämmitellää, etenkin kopparien ns. tappoheitoissa kotipesään.
lajijasuris
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.822607Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt432210Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.391083- 35928
Äimän käki
Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,153809Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?58670Paikallinen autokorjaamo
Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi6588- 21535
Vihdoinkin tarjolla sushia!
Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su78521- 33512