Tuli tässä pitkästä aikaa kuultua legendaarisen Final Fantasy: Mystic Questin Heat of Battle.
Iho meni kylmille väreille ja olo keveni. Vastaavaa en koskaan kirkossa tuntenut.
Kirkoille: Laittakaa legendaarisia tunnareita niiden ankeiden virsien tilalle niin lapsiinkin voisi tarttua.
Hevi kirkkoa myös kannatan.
Onkos muilla tullut samanlaisia jumalallisia fiiliksiä musiikinkuuntelusta?
Iho meni kylmille väreille ja olo keveni. Vastaavaa en koskaan kirkossa tuntenut.
Kirkoille: Laittakaa legendaarisia tunnareita niiden ankeiden virsien tilalle niin lapsiinkin voisi tarttua.
Hevi kirkkoa myös kannatan.
Onkos muilla tullut samanlaisia jumalallisia fiiliksiä musiikinkuuntelusta?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Rippikoulun juuri aloittanut lapseni oli sitä mieltä, että hevikirkko oli täyttä soopaa. Naurettavaa kuulemma kun pitkätukat joikaa jeesusta. No, hän ei suhtaudu kovin innolla tuohon rippikouluun yleensäkään, mutta meni sinne kuitenkin, ilmeisesti kun muutkin meni, ja isä painosti.
Urkumusiikki on hyvä, ja ihan hyvä jos se saa olla myös jatkossakin, koska löytyy muitakin kuin lapsia ja nuoria, mutta nuorisoille on kyllä omat iltansa ja omat musiikkinsa, yleensä kirkoissa.
kuuntelu on minulle kokemus, jonka kuvittelen muistuttavan uskonnollista kokemusta (varmaksihan en voi tietää kun en ole jeebustelija, että mitä ne jumalharhaiset kokevat tarkalleen hihhuloidessaan):
http://www.youtube.com/watch?v=wUT1WgHat6I
Tämä ei ollut yhtään sitä mistä pidän, en välitä edes koko aikakaudesta noin yleensä, mutta havaitsen toki tunteen ja sen tulkinnan. Toisena musiikki uskiksena ymmärrän että tämä voi aiheuttaa "uskonnollisia" fiiliksiä.
Musiikki stimuloi mieltä.
Itse saan vahvoja mielihyväntunteita ja haltioitumisen tunteita tiettyjä säveliä kuunnellessa.
No tuohon voisin sanoa että luonnollinen ilmiö on kyseessä.
Musiikilla pyrittiin esim. shamaani rummulla matkaamaan alisessa,ylisessä,keskisessä.
Rummutuskin on musiikkia ja stimuloi mieltä ja mielikuvitusta.
Keväällä mieltä stimuloi aurinko ja uudet tuoksut ja kesällä tuhannet kukkaset.
Talvella hajut hieman muuttuvat, vetisestä kurasta metsäntuoksuun.
Mutta musiikki toimii hiukan samaan tapaan, paitsi että se on tuotettua ja 'keinotekoista' mutta kaunista.
Kantele
-myös volgalla kantele kansallissoitin (mar. kusle, mord. kajga, udm. krez),
marit valmistivat kanteleidensa kopat koivusta / vaahterasta / pähkinäpuusta ja kannet kuusesta / pihtakuusesta (soittimessa 8-15 kieltä),
kannelta soitettiin kaikissa tärkeissä menoissa häistä vuotuisjuhliin,
mordvalaisilla kanteleen kansi valmistettiin kuusesta / männystä, udmurteilla kansi tehtiin uhripapin siunaamasta kuusesta (kieliä 9-35, jouhista / lampaansuolista),
kannelta soitettiin polvelta näppäillen (oikealla kädellä säveltä, vasemmalla bassoa),
kannelta pidettiin Kyldys-jumalattaren lahjana ihmisille (jotta voisivat soittamalla keskustella kanssaan).
http://www.youtube.com/watch?v=PdRw_7Jb4es