Lapuan tulisi siirtyä ns. pormestarimalliin, jossa luottamushenkilöpormestari korvaa vikamieskaupunginjohtajan.
Sopiva pormestari olisi Lapualle esim. maakuntahallituksen varapuheenjohtaja Kai Pöntinen tai kaupunginhallituksen puheenjohtaja Panu Lahdensuo.
Sopiva pormestari olisi Lapualle esim. maakuntahallituksen varapuheenjohtaja Kai Pöntinen tai kaupunginhallituksen puheenjohtaja Panu Lahdensuo.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Hahhaha.. Eikö pormestareilla ole tulosvastuu? kiva trolli..tuli taas pyhäpäivän narut naurettua..
Uskotteko niin että pormestariksi voisi tulla esim. merkonoomi pohjakoulutuksella oleva henkilö?
Into ei riitä tarvitaan myös tietoa ja taitoa.
Koulutuksella ei ole mitään merkitystä. Jos ihminen on viisas niin se on viisas, ei se koulunkäyntiä tarvi. Se että pääsee johonkin töihin vaikka insinööriksi, vaatii koulun paperit, eli viisaankin on pakko käydä koulua, että se voi olla insinöörin töissä. Mikähän koulutus on muuten meidän kaupunginjohtajalla?
Näin tässä tulee käymään. Paavo kansanedustajaksi, seuraaja pormestari, henkilö Panu Lahdensuo, loistava valinta, asiantuntemusta js carmia (tai h) alkukirjan riittää.Tietälähde nesteeltä.
Panu Lahdensuo voi joskus olla jopa Lapua pormestari, jos Lapuan valtuusto tekee päätöksen että Lapua siirtyy pormestari malliin. Pormestari malliin siirtyminen ei kuitenkaan olo ihan helppo nakki. Sitä usein täällä sivuilla ehdotellaan, mutta siihen siirtyminen vaatii valtavasti valmisteluja.
Joka tapauksessa Panu Lahdensuo on kokoomuksen paras mies! Minusta vain tuntuu että Panua on jotenkin Lapuan kokoomusessa työnnetty syrjään. Lienekö näin? Että jotkut muut pääsisivät paremmin näkyviin. Tuntuuko muistakin siltä?
Charmatti Panu olisi Lapuan kokoomuksen paras PARAS eduskuntavaaliehdokas. Kaitsun pitäisi antaa tilaa.
mikäs panun koulutus on? kuuluisia kokoomuksen merkonoomeja?
Panu on koulutukseltaan rakennusinsinööri ja res.luutnantti.
Onko niin että jotkut yrittävät epätoivoisesti ajaa pormestari mallia Lapualle? Jos edelleen säilytetään Lapualla tämä kaupunginjohtaja malli, jossa pääsyvaatimuksena on YLEMPI KORKEAKOULUTUTKINTO, se tasan tarkkaan ei anna esimerkiksi nyt kaupungin luottamusmiehille mahdollisuutta paikan hakemiseen. Monelta puuttuu ylempi koulutus. Jos tulisi pormestarimalli, silloin siitä paikasta voisi haaveilla esimerkiki Kai Pöntinen, Panu Lahdensuo, Olli Lahdensuo. Toisaalta onhan se Kepu! Kepu voisi heittää peliin jonkun jolla on kunnon koulutustaustakin!
Olen sitä mieltä , että PORMESTARIKSI vaaleilla valitaan vuodeksi kerrallaan
kunnostautunut ELÄKELÄINEN.
TOIMI ON PALKATON KUNNIAVIRKA.
Mitä mieltä olette ?
Lapuna tilannetta ei ratkaise mikään pormestairimalli. Kaukaa piti aasinsillan hakea,liekkösiltaa enää olemas????
pönä ja panu joutaas molemmet pois sähläämästä kaupungin asioota....pönä vois alkaa tanssijaksi ja panu vaikka taivaanrannan maalariksi