Viinilasin valmistaja?

kittikitti

Hei, minulla on eräitä viinilaseja ja valmistajasta tai ostopaikasta ei ole hajuakaan. Voisitteko hieman auttaa minua niiden etsinnässä? :)

lasieni tuntomerkit:
-lasit ovat joko puna- tai valkoviinilaseja, en tiedä.
-lasit ovat kristallia tai jotain muuta, en tiedä sitäkään..
-jalka on kulmikas, ei siis pyöreä niinkuin yleensä. Vaan neliskuilmainen.
-lasissa näkyy myös pieni kuviointi. Kaksi parabeelin muotoista viivaa, jotka saavat lasin näyttämään "märältä", vaikka olisikin tyhjä.

Näitä laseja haluan ehdottomasti lisää, ja toivon kovasti, että joku sattuisi tietämään/löytämään valmistajan/jälleenmyyjän.

2

634

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kovin on sinulla huonot tiedot - ja laseja on maailmassa tuhansittain.

      Koska lasi tuntuu olevan sinulle tärkeä niin voisitko tehdä kaksi asiaa ja kertoa:

      -pidä lasia jalasta ja napauta sitä kynnellä - jos se soi kauniisti, voi kyseessä olla kristallilasi
      -koeta kynnesyrjällä onko noiden viivojen reuna terävä ja saattaako se jopa naarmuttaa reunallaan kynttä - jos näin käy, voi kyseinen viiva olla kaiverrettu eikä vain prässätty lasiin

      Positiivinen vastaus molempiin kääntää katsetta vaikkapa Tsekinmaan suuntaan ja hakualue pieneee merkittävästi. Olen joskus nähnyt Prahassa kristallilaseja, kirkkaita, tosi suippenevan tulpaanin muotoinen pesä ja jalka on neliskanttinen tai kuusikanttinen - ei siis pyöreä. Tsekkiläisten vähän parempien kristallilasien kuviot on yleensä ainakin valtaosin kaiverrettuja, harvemmin tosin nykyään enää aivan kokonaan.

      • kittikitti

        kävin kirpparilla kiertämässä ja löysin yhden samanlaisen lasin ja siinä oli pakettikin jäljellä, ja onnekseni paikalle sattui myös omistaja, joka tiesi mistä laseja saa :)

        kiitoksia kuitenkin avustasi!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1157
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      39
      574
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      538
    8. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      50
      504
    9. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      217
      503
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      492
    Aihe