Hei, minulla on eräitä viinilaseja ja valmistajasta tai ostopaikasta ei ole hajuakaan. Voisitteko hieman auttaa minua niiden etsinnässä? :)
lasieni tuntomerkit:
-lasit ovat joko puna- tai valkoviinilaseja, en tiedä.
-lasit ovat kristallia tai jotain muuta, en tiedä sitäkään..
-jalka on kulmikas, ei siis pyöreä niinkuin yleensä. Vaan neliskuilmainen.
-lasissa näkyy myös pieni kuviointi. Kaksi parabeelin muotoista viivaa, jotka saavat lasin näyttämään "märältä", vaikka olisikin tyhjä.
Näitä laseja haluan ehdottomasti lisää, ja toivon kovasti, että joku sattuisi tietämään/löytämään valmistajan/jälleenmyyjän.
Viinilasin valmistaja?
2
634
Vastaukset 2
Kovin on sinulla huonot tiedot - ja laseja on maailmassa tuhansittain.
Koska lasi tuntuu olevan sinulle tärkeä niin voisitko tehdä kaksi asiaa ja kertoa:
-pidä lasia jalasta ja napauta sitä kynnellä - jos se soi kauniisti, voi kyseessä olla kristallilasi
-koeta kynnesyrjällä onko noiden viivojen reuna terävä ja saattaako se jopa naarmuttaa reunallaan kynttä - jos näin käy, voi kyseinen viiva olla kaiverrettu eikä vain prässätty lasiin
Positiivinen vastaus molempiin kääntää katsetta vaikkapa Tsekinmaan suuntaan ja hakualue pieneee merkittävästi. Olen joskus nähnyt Prahassa kristallilaseja, kirkkaita, tosi suippenevan tulpaanin muotoinen pesä ja jalka on neliskanttinen tai kuusikanttinen - ei siis pyöreä. Tsekkiläisten vähän parempien kristallilasien kuviot on yleensä ainakin valtaosin kaiverrettuja, harvemmin tosin nykyään enää aivan kokonaan.- kittikitti
kävin kirpparilla kiertämässä ja löysin yhden samanlaisen lasin ja siinä oli pakettikin jäljellä, ja onnekseni paikalle sattui myös omistaja, joka tiesi mistä laseja saa :)
kiitoksia kuitenkin avustasi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei4501965- 1521269
- 941173
- 711153
- 1141147
Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä
Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku1801028- 100783
Voisitko mies auttaa..
Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.52714- 45711
En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.57674