Korjausasennus Vistaan?

Mulla on kolme recovery-levyä, mutta ykköslevyn kanssa tulee vaan vaihtoehto "palauta tehdasasetuksiin". Enkös joudu silloin tekemään kaiken alusta asti uudestaan? Siis tiedostojen siirron, ohjelmien asennuksen, ym.
Eikö Vistaa voi korjausasentaa ollenkaan?
21416
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

varmuuskopion:

http://www.bleepingcomputer.com/tutorials/tutorial145.html#backup

Suomenkielisessä Vistassa varmukopio-ohjelma sijaitsee:

"Käynnistä/Kaikki ohjelmat/Apuohjelmat/Järjestelmätyökalut/Varmuuskopioinnin tila ja määritykset"

Recovery -toiminto palauttaa koneen tehdasasetuksiin, ja kaikki SP:t täytyy asennella uudelleen, ja kaikki ohjelmat. Tehdasasetuksissa on vielä se inhottava piirre, että siinä palautuu juuri se näytönohjain, jollainen koneessa oli ostohetkellä, ja sama pätee kaikkiin laitteisiin. Toivottavasti tämä Backup on hieman monipuolisempi. Ja niin: sitten on olemassa joukko ohjelmia, joilla levyllä olevasta järjestelmästä kaikkineen luodaan levykuva, jonka voi palauttaa, jolloin saadaan mukaan myös kaikki systeemissä tapahtuneet muutokset.

Äänestä
  • nyt ottaa backupin, kun kaikki ongelmat on koneella, mitäs iloa siitä sitten on??? Kun tekee palautuksen, saa samat ongelmatkin takaisin, heh :-)

    Backup on silloin hyödyllinen, kun se otetaan silloin, kun kone on suht' puhdas vielä, eli ei ole kertynyt paljoa kaikkea "windows" tauhkaa. Ja ohjelmistot mitä tarvitsee, on myöskin asennettu.

    Sitten, kun kone on "huonossa hapessa" ja käyttäjä palauttaa tällaisen edellä kertomani backupin, kone on kuin just kaupasta ostettu ja kaikki tarvittavat ohjelmat valmiina käyttöön, sekä aikaa kulunut todella vähän, verrattuna, jos uudelleen asentaa kaikki.

    Tälleen minä teen ja oon ollut todella tyytyväinen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


1676761 kirjoitti:

Mulla on kolme recovery-levyä, mutta ykköslevyn kanssa tulee vaan vaihtoehto "palauta tehdasasetuksiin". Enkös joudu silloin tekemään kaiken alusta asti uudestaan? Siis tiedostojen siirron, ohjelmien asennuksen, ym.
Eikö Vistaa voi korjausasentaa ollenkaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu