Kapinen kettu

kapikettu

Ikkunani alla käveli tänään kapinen kettu. En halua tappaa sitä. Voiko se parantua itsestään (pakkanen kun tulee) tai voiko kettua auttaa jotenkin muuten?

Minulla on myös 2 koiraa. Toinen oli tänään juoksentelemassa vapaana pihassa (ennen kuin näin ketun), joten pitäisikö sille antaa jokin punkkilääke kapin ehkäisemiseen vai vasta sitten jos/kun ilmenee oireita?

Muuten koirat ovat aitauksessa ja sisällä, joten jos kapi ei vielä tarttunut, niin voiko se tarttua, jos kettu kävelee n. 5 metrin päästä aitauksesta?

9

7532

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tania78

      Tappaa ketun varmasti talven aikana. Parempi olisi päästää se päiviltä. =( Niin julmalta kuin se kuullostaakin...

      Kapi voi tosiaan tarttua jopa ihmiseen, joten pitäkäähän varanne... Tarkista koirat päivittäin ja jos oireita ilmenee niin heti yhteys eläinkääkäriin.

      • kapikettu

        Kiitos vastauksesta !

        Mutta eikös kapi ole herkästi tarttuvaa ? Joten jos se ei voi parantua luonnossa, niin eihän kettuja olisi enää ..?

        Olen nähnyt tässä muitakin kettuja jotka ovat olleet terveen näköisiä, tuleeko kapi tarttumaan niihinkin vai voivatko ne selvitä ?


      • Näin se menee
        kapikettu kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta !

        Mutta eikös kapi ole herkästi tarttuvaa ? Joten jos se ei voi parantua luonnossa, niin eihän kettuja olisi enää ..?

        Olen nähnyt tässä muitakin kettuja jotka ovat olleet terveen näköisiä, tuleeko kapi tarttumaan niihinkin vai voivatko ne selvitä ?

        Kapi tarttuu herkästi etenkin ylitiheässä ja heikkokuntoisessa populaatiossa. Varmaan osa ketuista on niin vastustuskykyisiä, että jäävät henkiin. Joka tapauksessa luonto harventaa kannan niin pieneksi, että kapin leviäminen estyy. Tämän jälkeen eloonjääneet jatkavat sukua. Jos kaikki ketut joltain alueilta kuolevat, niin naapurista tulee vapaalle reviirille terveitä kettuja lisääntymään ja täyttämään metsän, jolloin kapi taas iskee.

        Oletettavasti viimevuotisen runsaan myyrävuoden jälkeen kettuja on paljon ja nyt sitten luonto hoitaa petojen kannat saaliseläinkantoja vastaaviksi. Nälkä ja kapi kulkevat käsi kädessä.

        Tapa se kapikettu kuleksimasta nurkissasi jotta piskisi ja sinä ette saa tartuntaa. Hävitä raato polttamalla tai maahan hautaamalla. (Mutta käytä suojavarusteita, etteivät punkit hyvvää sinuun.


    • kirjoituksesi

      jälkeen pari päivää levittänyt sitä kapiaan pistä se he4ngiltä tai voi käydä niin että saat lisää kettuja tapettaviksi jos aikailet,kapin kanssa ei ole leikkimistä.

    • Kivikorva

      ja tee se palvelus sille ketulle ja päästä se päiviltä. Kapiin kuoleminen kun ei ole niitä lempeimpiä tapoja kuolla. Lisäksi se levittää teokkaasti kapia toisiin kettuihin, supeihin, jne. Esimerkiksi luolassa syömiessään punkki tarttuu luolan seinämiin ja sitä taas uuteen kulkijaan.

      Kutina ja pakkanenhan ne taitavat tehdä kapisen ketun viimepäivistä helvetin.

      • eläin ystävä

        kapi kutiaa niin paljon että kettu raapii nahkansa pois. Kapiin kuolleessaan eläin on vereslihalla ja visvainen, haju on aivan kuvottava. Ihminen jolla olisi mahdollisuus lopettaa kapinen eläin, ja joka ei sitä tee, on pahimman luokan eläinrääkkääjä. On halveksittavaa vaan kääntää päänsä pois ja toivoa tilanteessa ihmeparantumista.


      • shrimp

        Hietaniemen hautausmaalla oli kapinen kettu joka liikkui lähellä ihmisiä jotka toivat kynttilöitä tänään haudoille.Tämä vain tiedoksi koska koiriakin oli mukana joillakin kävijöillä.


    • vaeltajavaan

      Jos olet metsästäjä niin tiedät kuinka toimia.

      Eli Jos kapinen kettu tms. tulee vastaan, niin aina pitäisi tehdä palvelus tälle eläimelle, ja lopettaa se mahdollisimman pian ja tietenkin mahdollisimman kivuttomasti !.

      Näin teet eläimelle palveluksen, että ei joudu kärsimään enempää, ja näin myös estät lisätartunnat muihin luonnon eläimiin, ja miksei myös koiriin/kissoihin yms.

    • Anonyymi

      On.myös käsiin tarkoitettua loislääkettä. Yksi annos riittää.
      Voisiko sen laittaa lihanpalaan?
      Näin kettu paranisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      151
      4939
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      189
      3985
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      122
      3639
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      46
      2941
    5. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      31
      2263
    6. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      138
      1896
    7. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      44
      1697
    8. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      32
      1440
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      63
      1404
    10. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1309
    Aihe