Ilokseni luin, että Riihimäelle on avattu keväällä 2009 uusittu ravintola Main Street. Meille oli tulossa juhlat ja sattui sopivasti, että ko. ravintolaan oli tulossa soittamaan mieleistämme musiikkia soittava bändi. Ravintolan ulkopuolella mainostettiin bändin olevan paikalla 22 - 24. Koska halusin varmistaa, että bändi varmasti olisi paikalla jo noinkin aikaisin menin sisälle varmistamaan asiaa. Ystävällinen henkiläkuntaan kuuluva mies ilmoitti, ettei voi toki tarkkaa aikaa ilmoittaa, mutta arveli todellisemman ajankohdan aloitukselle olevan puolen yön tienoissa.
Lauauntai-ilta tuli ja menimme ravintolaan hieman ennen klo 24 ja maksoin 10 hengen seurueestamme sisäänpääsymaksuina 120 € ja menimme iloisella mielellä sisään, todetaksemme vain, että bändi soitti viimeistä kappalettaan. Sen paremmin ovimies kun narikan hoitajakaan ei maininnut bändin olevan juuri lopettamassa. Harmitti sen verran, että etsin omistajan käsiini. Keskustelu alkoi näin:
Asiakas: "Hei, tulimme katselemaan/kuuntelemaan/tanssimaan juuri tämän bändin takia ja bändi lopettikin juuri kun tulimme."
Omistaja: "V..tu mua kiinnosta millon sä oot tänne tullu."
Asiakas: "?????" Kävin varta vasten kaksi päivää sitten täällä varmistamassa moneltako bändi soittaa."
Omistaja: "Lue s...tana lehtiä, siellä lukee et 22 - 24."
Keskustelun taso oli sitä luokkaa, että päätin, olla jatkamatta sitä.
Harmin paikka ja ihmeellista asiakaspalvelua. Miten voi tänä päivänä uusi yrittäjä kohdella asikkaitaan tuollaisella kielenkäytöllä.
Kukkia bändille, että olivat ihmisten aikaan liikkeellä, omistajalle ISO KIMPPU RISUJA!
Mainittakoon vielä, että olemme 40 - 50 vuotiaita, emmekä olleet humalassa. Sinne ravintolaan jäi 120 €, mutta oli taatusti viimeinen kerta.
Riihimäen Main Streetin törkeä omistaja
7
3032
Vastaukset
- 12+8=?
Et varmasti ole ainoa, joka on saannut samanlaisen törkeän kohtelun tuolta kaljupäältä, ettei vaan olisi nitä piripäitä? Paikkahan on tunnettu "huumemesta" Riihimäellä. Viimeinen kerta minullakin.
- Mikkoooo..
Vai oliskohan kuitenki kannattanu mennä paikalle jo klo 22 ? Eihän ovimies tai narikanhoitaja voi tietää koska bändi on lopettelemassa..
- plöplöp
Main Street kantaa tiukasti huonoa mainettaa. Viime lauantaina 28.5. siellä juhlittiin jonkin koulun päättäreitä, johon ilmeisesti oli tilattu dj:ltä hiphop -musaa. Kyseessä ei todella ollut seurueeni lempimusiikkia, joten toivoimme tiskijukalta jotain muuta. Palvelun taso oli uskomattoman törkeää! Toinen kavereistani tuupittiin pois sanoen vain "joo, ei löydy". Toiveita ei edes kuunneltu loppuun. Kun taas toinen seurueestani meni kokeilemaan onneaan, kohtelun taso oli lähes sama. Dj haistatti paskat ja sanoi, että seurueemme voi painua vittuun täältä baarista jos musiikki ei miellytä.
Eikö dj olisi voinut vaan ilmoittaa että häneltä on tilattu hiphop -musaa ja muuta ei tule? Ettei vaan olisi paikalliselle poikarukka dj:lle noussu kusi päähän... - Kysyväinen
Onko asiat edelleen noin huonosti?
- Hyvinkääläinen
Jos pitää väkisin ravata jossain kuppiloissa, ei sitten tule mieleen käydä katsomassa lafkan nettisivuja??? Johan sen näkee sieltäkin, että jossain mättää. Pääsivulla mainostetaan vappukonserttia ja tuleva ohjelmatarjonta viittaa vuoteen 2010.
Putiikki on vaikeuksissa jostain syystä kun ei edes nettisivuja ole kukaan päivittämässä. Tällaiset yrittäjät on amatöörejä, koska netti on tehokas markkinointiväline ja jos sitä ei pidä ajantasalla, tietää heti ettei ole kovinkaan asiakasmyönteinen paikka.
Voihan sitä tietysti rahansa kantaa mihin vaan, mutta miks maksaa paskasta? - PaavaliJT
Joo kiitos ei kiitos!
Paikka kantaa myös järjestyksenlain (=portsareiden) keskuudessa mainetta, jonne kukaan ei halua. Vähiten ei kyseessä omistajapariskunta, joka on aivan törkeä. - Anonyymi
Minut heitettiin ulos koska olin muka juonut omia juomia. Luulen että naamani ei miellyttänyt jotain asiakasta joka maksaa isoja tippejä huumerahoillaan ja narusta vedettävä poke ohjasi sitten pihalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3603085Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3021482En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841302- 1081301
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991285Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591245- 481145
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi801052Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa24941- 33847