Nya Åland lehtessä kirjoitus Anters Eriksson talar om svenska.
Ett seminarium om finlandssvenska ockålandska, under rubriken.
"försvinner svenskan i finland", holls i Stockholm i november.
bland talarnafns lagtingsledamot Anders eriksson (ÅF)
Kertoo hyvin siitä röyhkeydestä mitä Ahvenanmaalainen poliitikko yrittää meille suomalaisille saada aikaan.
Meidän pitäisi kysyä milloin Ahvenanmaalla suomenkieliset ovat samanarvoisessa asemassa ruotsinkielisten kansa ja syrjintä saadaan loppumaan?
Ahvenanmaan itsehallinto on niin mätää ja ruotsalaiskiihkoista, että sille saa hakea vertaistaan ihan vaikka
tuolta jostain kiinasta.
Mitä tarkoittaa eikö suomenkieli kelpaa Ahvenanmaalla
3
314
Vastaukset
- suomipoikar
sais koko saaren antaa ruottalaisille.mitä hyötyä meille siitä on?rahaa vain kuluu turhaan.ei halua olla suomalaisia olokoon sitte ruottalaisia.
Ahvenanmaalaiset haluavat olla suomalaisia, he tuntevat olevansa suomalaisia, mutta Ahvenanmaalla puhutaan ruotsia, ja Suomen kuuluu kansainvälisten sopimusten mukaisesti taata Ahvenanmaalle oikeus käyttää ruotsia kontakteissa esim. valtion viranomaisten kanssa. Ja kyllä Ahvenanmaa enemmän rahaa tuo kuin vie Suomen valtiolle.
- ei ruotsalainen
ahvennainen kirjoitti:
Ahvenanmaalaiset haluavat olla suomalaisia, he tuntevat olevansa suomalaisia, mutta Ahvenanmaalla puhutaan ruotsia, ja Suomen kuuluu kansainvälisten sopimusten mukaisesti taata Ahvenanmaalle oikeus käyttää ruotsia kontakteissa esim. valtion viranomaisten kanssa. Ja kyllä Ahvenanmaa enemmän rahaa tuo kuin vie Suomen valtiolle.
Tarkoittaa ihan totta, että Ahvenanmaa saa enempi etuisuuksia.
"Ja kyllä Ahvenanmaa enemmän rahaa tuo kuin vie Suomen valtiolle."
Mutta se röyhkeys miten Ahvenanmaalla suhtaudutaan suomeen ja suomenkielisiin on merkillepantavan röyhkeää ja kiihkoista ruotsalaisuutta.
Mitä tarkoittaa, että tuommoista tapahtuu selkämme takana "Ett seminarium om finlandssvenska ockålandska, under rubriken."försvinner svenskan i finland", holls i Stockholm i november.
bland talarnafns lagtingsledamot Anders eriksson (ÅF)"
Tuosta tulee mieleen maanpetturuus joka on tavallista suomessa asustavilla kiihkoruotsalaisilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1464870Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813556SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt302545SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402223Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä662062Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632013Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?231981Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja851973Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet191458Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään991262