parasta/kauneinta

Mikä mielestänne on Lohjalla parasta, kauneinta, jotain mistä Lohjalainen voisi olla ylpeä?
3169
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

joihin ei kukaan voi vastata, olematta itse omahyväinen.
Parasta ei maailmassa ole, kauneus on jokaisen omassa silmässä ja ylpeys käy lankeemuksen edellä.

Kuten olet niin monasti huomannut, jos joku erehtyy sanomaan mielipiteensä, niin välittömästi hänet julistetaan mielenvikaiseksi ja riittää kun kirjoitat yhden kirjaimen vääri niin olet kaikkien hampaissa.

Keskustelun avauksesi oli mielenkiintoinen siinä mielessä, että se on sivistyneesti ja hienovaraisesti poikkeava kaikesta siitä, mistä yleensä tällä Lohjan palstalla kirjoitetaan.

Kiitän sinua hienosta yrityksestä, mutta varmasti joku "piri-boy" sen kääntää taas törkeyksillään täysin muuksi kuin mitä aloittajan tarkoitus oli.

Äänestä

järvet, luonto, ainutlaatuinen kirkko, mielenkiintoinen historia, kartanot, kulttuuri, omenat, viinitila, joulumarkkinat, tenoripäivät....

Äänestä
  • Lohjan järvestä, luonnosta, kirkosta, historiasta, kartanoista, kulttuurista, omenoista, viinitiloista, joulumarkkinoista ja tenoripäivistä niin erikoisen, että niistä voisi olla ylpeä, tai ne olisivat ainutlaatuisia maailmassa? ------- Ei mikään, - ja juuri tätä minä myös tarkoitin, sillä aina löytyy muiden mielestä parempia ja enemmän huomiota ansaitsevia kohteita, joten vaikka aloituksesi olikin hienosti esitetty niin itse kysymykset olivat juuri sellaisia jotka saavat kaikki "nurja-mieliset häiriköt" liikkeelle ja esittämään ainoastaan poikkeavia mielipiteitä aiheesta, vaikka juuri päinvastaisia mielipiteitä odottaisimmekin.

    Itse en kiistä etteikö aihe olisi mielenkiintoinen ja puhutteleva, mutta kokemuksesta tiedän että näitä "aina vastarannan-kiiskejä" löytyy heti pilvin pimein.
    Omasta mielestäni olen kuitenkin sitä mieltä, että kaikki mikä on Lohjalla on ainutlaatuista, eikä sitä voi toiset itselleen omia vaikka mieli tekisikin.
    Ylpeyttä en hyväksy missään muodossa, mutta iloisuuden ja elämänmyönteisyyden ymmärrän täysin, sillä olen jo tottunut elämässäni siihen, että esim: kirkko on minulle aina siellä, missä itse sen haluan olevan.
    Tarkoitan tällä sitä, ettei ihminen välttämättä tarvitse suurta kivikirkkoa ollakseen kirkossa, vaan kirkko voi olla luonnossa suuren iki-männyn juurella, iltaauringon laskiessa peilityynen järven siluettiin.
    Voisnko siis verrata näiden kirkkojen ainutlaatuisuutta keskenään?

    Hyvää talvikauden jatkoa sinulle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


meraza kirjoitti:

Mikä mielestänne on Lohjalla parasta, kauneinta, jotain mistä Lohjalainen voisi olla ylpeä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu