sellaiset ihmiset, joiden kanssa on pakko olla tekemisissä ja jotka uskovat niin maan perhanasti sinkkiin, omega-rasvahappuihin, suolapiippuihin ja hermoratahierontaan, koivuntuhkalipeään ja hiivattomiin luomuleipiin. Jos duunissa tauolla tulet sanoneeksi, että kylläpäs väsyttää, tai että selkä on kipeä tai ettei nyt vaan iskisi sikainfluenssa, tällainen parvi hyökkää kimppuun ja selittää silmät kiiluen mitä ihanaa on löytynyt jostain Tohtori Pölösen nettisivuilta ja miten luonnollisesti vastustuskykyä voi tukea näillä tuotteilla ja miten henkinen aura on tärkeää pitää puhtaana negatiivisuudesta.
Plää plää. Minusta normaali, monipuolinen ravinto riittää, ja sen tukena voi sitten tarpeen mukaan käyttää ihan tavallisia lääkkeitä. Otan varmasti sikainfluenssarokotuksen jos ehdin ja voin sen saada, vaikka siitä yksi huuhaahiihaa-neiti-ihminen eilen kamalasti varoitteli. Käsihygienia ja limakalvojen suojassa pitäminen (silmien ja nenän kaivamisen välttäminen) estää jossain määrin viruksia tunkeutumasta otolliseen maaperään. Mutta jos tartunta sitten kuitenkin jostain tulee, toimitaan sen mukaan.
Kuivaan järkeen luottaminen ei tietenkään anna suuria tunne-elämyksiä. Eräskin tällainen taivaanrannan maalari sanoi minulle joskus muinoin: "Lääkärit lukevat terveysasioista paksuja kirjoja, joita heidän on pakko lukea. Minä taas luen niitä kirjoja, joita haluan!" Tuntuu siltä, että tässä on kysymys jonkinlaisesta uskonnosta. Olisihan se kivaa kanniskella taskussa esimerkiksi kristallinpalasta, johon kaikki negatiivinen imeytyisi. Minä vain en usko, että sellainen toimii.
Plää plää. Minusta normaali, monipuolinen ravinto riittää, ja sen tukena voi sitten tarpeen mukaan käyttää ihan tavallisia lääkkeitä. Otan varmasti sikainfluenssarokotuksen jos ehdin ja voin sen saada, vaikka siitä yksi huuhaahiihaa-neiti-ihminen eilen kamalasti varoitteli. Käsihygienia ja limakalvojen suojassa pitäminen (silmien ja nenän kaivamisen välttäminen) estää jossain määrin viruksia tunkeutumasta otolliseen maaperään. Mutta jos tartunta sitten kuitenkin jostain tulee, toimitaan sen mukaan.
Kuivaan järkeen luottaminen ei tietenkään anna suuria tunne-elämyksiä. Eräskin tällainen taivaanrannan maalari sanoi minulle joskus muinoin: "Lääkärit lukevat terveysasioista paksuja kirjoja, joita heidän on pakko lukea. Minä taas luen niitä kirjoja, joita haluan!" Tuntuu siltä, että tässä on kysymys jonkinlaisesta uskonnosta. Olisihan se kivaa kanniskella taskussa esimerkiksi kristallinpalasta, johon kaikki negatiivinen imeytyisi. Minä vain en usko, että sellainen toimii.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Samaa mieltä. En tiedä miten ihmiset jaksavat hankkia jokaisen uuden terveystuotteen mitä markkinat tarjoavat. Koskaan ei kuule edes toimiiko se ja muutaman vuoden päästä henkilö ei edes muista tuotetta mitä hehkutti muille hullun kiilto silmissä. Tohtori Pölöset ja vastustuskykyisiä tuotteita mainostavat firmat tekevät sikainfluenssalla valtavat määrät rahaa. Ei muuta.
Actimel-mainoksessakin sanotaan ettei ruokavalio ja liikunta riitä. No ei varmaan aina riitäkään mutta ei niitä korvata ryystämällä actimelia aamusta iltaan. Kyse on bisneksestä eikä ihmisten terveydestä.
Itse otan lääkkeitä ehkä yhden buranan verran kuukaudessa.
Kaikenmaailman luontaistuotteet ovat kieltämättä kovassa huudossa nykyään. Onhan osalla niistä ihan kiistatta vaikutuksia, mutta siinä missä luontaistuote ampuu bakteeria ritsalla, oikea lääke jysäyttää pöpöä tykillä. Kannattaa käyttää omaa harkintaa mitä haluaa mihinkin käyttää. Esimerkiksi ihan normaaliin flunssaan ei välttämättä tarvita antibioottikuuria, joku pärjää ihan vain litkimällä yrttiteetä, toinen ottaa särkylääkettä. Ihan ok. Jokaisen oma valinta, mutta koiranputken tyrkyttäminen jokaiseen vaivaan käy hermoille.
Sitten on nämä magneettikorut ja ties mitkä kristalliriipukset. Voihan niillä olla plasebovaikutus, mutta ei muuta. Kyllä näissä joissakin on selkeitä uskonnollisia piirteitä, vaikka ei se aina ole pahasta, koska mieltä huijaamalla voidaan joskus vaikuttaa positiivisesti kehoon. Miten paljon niillä saa sitten rahastaa onkin toinen juttu.
Ihan olet oikeassa, mutta ei se virallinenkaan lääketiede opeta ottamaan antibioottia joka lähtöön. Kyllä nykyisin pyritään välttämään turhaa antibioottien käyttöä. Samoin lääketieteen parissa on nykyään paljonkin keskustelua liiasta lääkitsemisestä ja se tulee varmasti vähenemään.
Oli muuten eilen juttua jossain lehdessä, että erittäin terveellisenä pidetty vihreä tee sisältääkin lähes aina paljon hyöteismyrkkyjä ja onkin näin erittäin epäterveellistä.
Juuri tuota hain takaa sillä oman järjen käyttämisellä. Ei kaikkiin tauteihin välttämättä tarvitse lääkkeitä ollenkaan, kuten vaikkapa flunssaan, mutta joihinkin sitten kannattaa käyttää kaikki saatavilla oleva apu.
Nykyään lääkkeiden käyttäminen/määrääminen on vähän lähtenyt käsistä, kun otetaan lääkkeitä varsinaisen lääkeen sivuoireita vähentävien lääkkeiden sivuoireisiin.
Antibioottien liikakäytöstä on seurauksena resistenttien tautikantojen ilmestyminen, joten niitä kannattaisi määrätä harkiten. Suuri osa turhista antibiooteista menee muuten nykyään eläimille, karjalle. Ainakin Yhdysvalloissa lehmiin pumpataan ihan uskomaton määrä antibiootteja, jotta ne selviäisivät karjatilojen huonoissa oloissa ja sopimattomalla ravinnolla. Ei tämäkään voi olla hyväksi pitkällä tähtäimellä.
Kyllähän noissa luontaistuotekaupan tuotteiden valmistusaineissa on terveydellisiä vaikutuksia, mutta minusta tuntuu, että noiden hehkuttajat kyllä liioittelevat niitä hyvin suuresti. On järjetöntä maksaa suuria summia tuotteesta, joiden vaikutus on vähintäänkin kyseenalainen ja joiden vaikutukset saa monesti ihan tavallisesta ravinnosta, jos viitsii vähänkään katsoa, mitä syö.
olen saanut viimeisen vuoden aikana näiltä terveysintoilijoilta uutta tietoa, joista en aikaisemmin tiennyt. Tässä 3 asiaa, joita ei kenenkään kannattane sivuuttaa:
70 % vastustuskyvystä on suolistossa (vahvuuksia kannattaa vahvistaa, sanotaan jo kauppatieteissä)
ihmisessä on 2 kiloa bakteereita, pääasiassa suolistossa (bakteerikavereista kannatta pitää huolta)
suomessa ihminen ei saa tarpeeksi d-vitamiiniä marras-, joulu-, tammi- eikä helmikuussa (tabuista saa).
"suomessa ihminen ei saa tarpeeksi d-vitamiiniä marras-, joulu-, tammi- eikä helmikuussa (tabuista saa). "
Vaan taitaapa olla vieläkin pidempi se kausi jolloin Suomen leveysasteilla ei saa riittävästi D-vitamiinia, varsinkin kun saantisuosituksia on hilattu ylöspäin 5:stä mikrogrammasta nykyiseen 7,5:een ja alan lääkäreiden mukaan sitä tulisi nostaa vähintäänkin 10-12:sta ug:aan päivässä. Maaliskuussa kun harva karpaasi menee ulos niin vähissä pukeissa, että UV-valoa saava ihopinta-ala olisi riittävän suuri. Kesällä sitten täälläkin taitaa riittää puoli tuntia nakuilua auringossa.
Aiemmin mainittuja monityydyttymättömiä rasvahappoja, EPA:a DHA:a, kuten myös flavonoideja ja muita antioksidantteja, on tutkittu, enkä pitäisi niitä samassa kastissa taikakristallien ja muiden vastaavien kanssa. Niistä ei vain taida olla vielä niin perustavia pitkän ajan tutkimuksia, että ei tiedetä varmuudella kuinka paljon on riittävästi ja mitä se riittävä määrä saa aikaan. Tiedetään vain mille niiden puutos altistaa. Aloittaja oli kyllä tismalleen oikeassa siinä, että perinteinen monipuolinen ja pienellä ajatuksella rakennettu kotiruoka on parasta, sekä aistillisesti että terveydellisesti, eikä siihen tarvitse erityisryhmiä lukuun ottamatta lisäillä mitään Pölösen hölötyksiä.
"70 % vastustuskyvystä on suolistossa"
Mitä helvettiä tuo oikein tarkoittaa? Kuulostaa kyllä taas niin huuhaalausunnolta, että ei mitään rajaa.
"ihmisessä on 2 kiloa bakteereita, pääasiassa suolistossa (bakteerikavereista kannatta pitää huolta)"
Eivät ne bakteerikaverit vaadi mitään erikoishuolenpitoa.
"suomessa ihminen ei saa tarpeeksi d-vitamiiniä marras-, joulu-, tammi- eikä helmikuussa (tabuista saa). "
Riippuu, mitä syö. UV-valon saanti auttaa tuohon. D-vitamiinin saantiin ei tarvita mitään erikoisia luontaistuotekaupparohtoja tai pillereitä. Kala on aika hyvä lähde.
Niin, suolistossa on 2 kiloa bakteereita eli aika hurjasti. Käyttämällä terveysvaikutteisia tuotteita, kuten LGG maitohappobakteereja sisältäviä mehuja ja jogurtteja, niin ne vahvistavat luonnollista vastustuskykyä, jota on suolistossa laskennallisesti noin 70 %. Tieteellisesti on todistettu siis, että
- vahvistaa luonnollista vastustuskykyä
- lisää vasta-aineiden muodostamista haitallisia mikrobeja vastaan
- tasapainottaa vatsan toimintaa
Juu, kyllä bakteerikavereita voi auttaa tukemalla niiden toimitaa mm. yllämainitulla tavalla.
ja kaiken kruunaa usko Herraan Jeesukseen Kristukseen. Siinä ovat onnellisen elämän edellytykset. Vielä lisänä kun sais terveyden pitää ja tarpeellisen jokapäiväisen toimeeetulon. Mitäpämuuta enää maanpäällisessä olossansa osais kaivata.
Siinähän kävis niin, jotta uskoon alakaisi, niin ystävät kaikkuais. Siitä sitten seuraisi yksinäisyyttä, unettomuutta ja kaikenlaista stressiä. Siitä seurais, että masentus, eikä jaksais enää ees liikkua. Kaikki menis läskiks etenkin ruokavalio.
mene pois