HEi
Oyn tilikausi on ajalla 1.9.09-31.8.10. Osingot voidaan maksaa elokuun 2010 jälkeen kun tilintarkastus tehty ja hallitus päättänyt osingonmaksusta.
Voiko osinkoa maksaa jo aikaisemmin, ennen kuin tilikausi on päättynyt 31.8.10 samalta tilikaudelta. Esmerkiksi aikaistettu osingonmaksu ensi vuoden tammi-helmikuussa. Tarkoituksena on maksaa osinkoa joka on veroton eli 9% sisällä nettovarallisuudesta.
osingonmäärähän menee kuitenkin 31.8.09 päättyneen tilikauden tuloksen mukaan. Eikö noin ?????????
OY:n osingonmaksu aikaisemmin
5
1215
Vastaukset
- oyabltd
Ota rahat kassasta ja kirjaa osakaslainaksi, Tänä päivänä ei varmaankaan kovin suurta korkoa lainasta joutune maksamaan.
- 9+9
"Tänä päivänä ei varmaankaan kovin suurta korkoa lainasta joutune maksamaan."
Ei joudu maksamaan, ei - mutta, kun nostetusta osakaslainasta joutuu nykyään maksamaan pääomatuloveroa 28 %.
- VT
OYL 13:3:n mukaan osakeyhtiön varojen jakaminen perustuu viimeksi vahvistettuun tilinpäätökseen. Osakeyhtiölakia koskeneessa hallituksen esityksessä (HE 109/29005 vp, s. 126) todetaan nimenomaisesti, että säännös tekee mahdolliseksi voitonjaon meneillään olevalta tilikaudelta eli ns. väliosingon maksamisen. Tämä perustuu siihen, että säännöksessä puhutaan viimeksi vahvistetusta tilinpäätöksestä eikä viimeksi päättyneeltä tilikaudelta vahvistetusta tilinpäätöksestä.
Verotuksellisesti väliosingon jakaminen saattaa muodostaa ongelmia, jos väliosingonjakon jälkeisen tilikauden tuloskehitys kääntääkin koko tilikauden tuloksen tappiolliseksi. Osinkoa olisi silloin jaettu vaikka osingonjaon edellytyksiä ei ollut. Varojen jaon kohteleminen verotuksellisesti peiteltynä osinkona saattaa silloin tulla kyseeseen.- Jokke Kaunonen
nimimerkille VT
tilikauden tulos 1.9.09-31.8.10 saattaa olla tappiollinen, mutta yrityksessä on jaettavaa kassaa elikkäs nettovarallisuus on yli 100teuroa ja se on sitä vielä 31.8.2010. Tulos vain saattaa olla tappiollinen.
Väliosingon maksu siis onnistuu, sinun mielestäsi,näillä ehdoilla.?????
Edellinen osinko tilikaudelta 1.9.08-31.8.09. Maksettiin elokuussa 2009. - VT
Jokke Kaunonen kirjoitti:
nimimerkille VT
tilikauden tulos 1.9.09-31.8.10 saattaa olla tappiollinen, mutta yrityksessä on jaettavaa kassaa elikkäs nettovarallisuus on yli 100teuroa ja se on sitä vielä 31.8.2010. Tulos vain saattaa olla tappiollinen.
Väliosingon maksu siis onnistuu, sinun mielestäsi,näillä ehdoilla.?????
Edellinen osinko tilikaudelta 1.9.08-31.8.09. Maksettiin elokuussa 2009.Silloinhan et jaa sitä osinkoa kuluvalta tilikaudelta vaan jo päättyneiden tilikausien vielä jakamattomista voittovaroista.
Kyseessä ei ole silloin ollenkaan ns. väliosinko vaan periaatteessa normaali osingonjako.
Alkuperäisen kysymyksesi lause "Voiko osinkoa maksaa jo aikaisemmin, ennen kuin tilikausi on päättynyt 31.8.10 samalta tilikaudelta" oli hieman harhaanjohtava.
Huom. nettovarallisuus ei ole sama asia kuin jakokelpoiset varat, eivätkä jakokelpoiset varat ole sama asia kuin kassavarat.
Mutta, jos yhtiölläsi on jakokelpoisia varoja (vapaata omaa pääomaa) ja yhtiön maksukyky ei niiden jakamisesta vaarannu - niin siitä vaan jakamaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856324
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303793törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283160Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691716- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46959Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859