kun Win seiskassa ei pysy tietokoneen ikkunoiden hallinta palvelu päällä (versio Home Premium) eli Aero ei toimi,palvelun uudelleen käynnistämisen jälkeen toimii hetken,sitten taas tipahtaa päältä?? Neuvoja??
Missä vika
Er
21280
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Onko service pack 2 ja muut päivitykset asennettu?
Päivitykset on ajan tasalla,ja ei kai seiskaan ole vielä tullut ensimmäistäkään korjauspakettia.
Ei ole vielä service packeja Windows 7:n, ja vaikea kyllä sanoa missä vika jos ei päivittäminen auta. Menee helposti sitten siihen, että pitäisi kokeilla järjestelmän palautusta tai uudelleen asennusta yms. arpomista, tai uutta käyttöjärjestelmää mutta siinä taas saattaa tulla uudet ongelmat.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/5978193
http://keskustelu.suomi24.fi/node/6145613
Jospa menet sinne "SODAT" sivulle antamaan neuvojasi ..................
Joska kertoisit lisää ratkaisuja kysyjän ongelmaan.
Yleisohje auttaa kyllä aina, jos ei toimi niin vaihdetaan toiseen ohjelmaan. Sillä ratkeaa lähes kaikki ongelmat tietotekniikassa.
"Yleisohje auttaa kyllä aina, jos ei toimi niin vaihdetaan toiseen ohjelmaan. Sillä ratkeaa lähes kaikki ongelmat tietotekniikassa."
Se ei ole ongelmien ratkomista vaan niiden kiertämistä ja vaihto toiseen käyttöjärjestelmään saattaa olla loppujen lopuksi paljon vaikeampi juttu kuin alkuperäinen ongelma.
Varsin kumma juttu kuitenkin tuo aloittajan ongelma, itsellä on myöskin Win 7 mutta ei ole tuollaista tullut vastaan. Jos kyseessä on jokin pakettikone niin niissähän saattaa joskus olla mukana konevalmistajan omia paskoja ja turhia softia, josko jokin niistä häiritsisi, tai sitten aloittaja on itse asentanut moisen ohjelman. Näytönohjaimen ajureita voisi tietysti kans koettaa päivittää tms.
Omassa käytössäni on itse kasattu kone ATI-näyttiksellä, no problemos.
"Se ei ole ongelmien ratkomista vaan niiden kiertämistä ja vaihto toiseen käyttöjärjestelmään saattaa olla loppujen lopuksi paljon vaikeampi juttu kuin alkuperäinen ongelma."
No ongelmat juurikin ratkaistaan usein kiertämällä. Aika harvalla on oikeasti aikaa ja resursseja käydä korjaamaan ohjelmia vaikka olisikin koodit saatavilla, ja jos ei koodia ole niin sekään ei ole mahdollista ja sitten joutuu googlailemaan ja ratkaisu saattaa löytyä tai sitten ei. Ongelmat ratkeaa nopeiten kun koittaa ensiksi päivittää ja jos se ja muutaman sekunnin Googletus ei auta niin sitten vaan katsoo jonkun toisen ohjelman mikä toimis.
Noin yleisesti on tunnettu asia, että jos ohjelman vaihtaa niin ymmärtämättömälle käyttäjälle tulee helposti joku kummallinen vastareaktio, ja suuri syy tähän on se, että ei ole tottunut kiertämään uuden ohjelman ongelmia. Olkoot ne sitten bugeja tai käytettävyysongelmia. Ohjelman käyttöönotto on oikeasti juurikin mukautumista uuteen käyttöliittymään ja uuden ohjelman ongelmiin ja kun softaa on käyttänyt pidempään, ongelmat alkaa jäädä merkityksettömiksi kun omat käyttörutiinit kiertää ne paikat missä on takkuamista, kummallista käyttöliittymää tai vaikka ne paikat missä ohjelma kaatuu.
Tietysti kun käyttelee vähän erilaisia ohjelmia eikä hölmönää jää käyttämään kymmeneksi vuodeksi niin ettei mitään uusi niin ongelmat on edessä. Syynä ei ole uudet ohjelmistot vaan käyttäjä jolla on ongelmat mukautua. Microsoftihan on tunnetusti nyt edessä tämän ongelman kanssa kun Windows Vista myöhästyi ja Windows Vista ei kelvannut niin nyt on satoja miljoonia hölmöläisiä jotka kuvittelee, että kaikki mikä ei näytä just samalta kuin Windows XP ja toimi just samalla tavalla on olevinaan jotenkin huonoja kun on itse käyttänyt täysin samaa systeemiä viimeiset 8v. Näillä alkaa kohta sellainen itkuparku kun ovat täysin pudonneet kelkasta ja joutuvat opettelemaan ihan kaiken uudestaan.
Jokaisen olisi tervellistä totutella siihen, että välillä jotain muutetaan, ja käyttöjärjestelmän vaihto ei ole mikään ihmeellisyys. Sama kuin napsauttaisi valokatkasijaa noin yksinkertaisimmillaan. Jos se on se homma millä paha ongelma voi ainoastaan ratketa eikä muuta ole niin sitten se pitää tehdä ja sitten vähän aikaa ihmetellä ja mukautua uuden ohjelman kummallisuuksiin.
Luonnollisesti on fiksua käyttää ohjelmistoja jotka on alustariippumattomia mahdollisimman paljon, niin ei tarvitse sitten niitäkin olla ihmettelemässä jos (kun!) vaihto pitää tehdä. Aika moni on onneksi ymmärtänyt omaksua OpenOfficen, Firefoxin, Firebirdin, GIMP:n, Operan, aMSN:n yms. Valitettavasti aika moni on taitanut tehdä sen siksi, että on ilmainen ohjelma vaikka suurin hyöty tulee siitä, että saa joustavuutta siihen kun maailma muuttuu kokoajan ja jotain ohjelmia joutuu välillä vaihtelemaan jos haluaa käyttääkin niitä koneita eikä vaan hakata päätä seinään.
"OLIPA KERRAN, SENPITUINEN SE" ja se olisi ollut tuon sadun onnekas loppu ................ Niin ne lasten sadutkin loppuivat aikoinaan...............
Pitkä litania tekstiä, en jaksanut lukea kaikkea, mutta jos olisin joka kerta vaihtanut käyttistä toiseen kun kohtaan Ubuntussa jonkin probleeman niin eihän se koskaan olisi minulla pari tuntia kauemmin koneella viihtynyt.
Tässä taannoin en meinannut keksiä miten saan MTV3 Katsomon toimimaan, olisiko kannattanut vaihtaa käyttistä jo tuossa? Vinkki löytyi onneksi lopulta ja nyt ne videot näkyvät.
Sen läppärin kanssa käyttis kaatui kun yritin palauttaa sitä lepotilasta, ilmeisesti siinäkin järkevin olisi ollut käyttiksen vaihtaminen heti samantien? Sen sijaan paikallistin probleeman ja fiksasin sen.
WLAN ei toiminut sekään kunnolla heti, toinen paikka käyttiksen vaihtoon? Sen sijaan asensin Ndiswrapperilla toimivan ajurin, toinen probleema ratkaistu.
Muutamia probleemia oli joihin en keksinyt mitään ratkaisua, ei löytynyt Googlesta vinkkejä mutta en siltikään vaihtanut käyttistä samantien vaan koitin jaksaa niitä probleemia.
"Pitkä litania tekstiä, en jaksanut lukea kaikkea, mutta jos olisin joka kerta vaihtanut käyttistä toiseen kun kohtaan Ubuntussa jonkin probleeman niin eihän se koskaan olisi minulla pari tuntia kauemmin koneella viihtynyt."
Ethän sinä vissiin edes ollut pitempään kehitettyä Ubuntua käyttänytkään vaan heti julkaisupäivänä rassannut, julkaisumuistiokin varmasti lukematta, yhteensopimaton rauta ja vielä itse asensit etkä jättänyt ammattilaiselle. Siis juurikin eri tavalla miten käyttöjärjestelmät yleensä laitetaan tuotantokoneeseen.
Sitä kun on olemassa ongelmia ja sitten on sellaisia odotettavissa olevia ongelmia. Minä vihaan ongelmia. Odotettavissa olevat ongelmat taas ei ole vakavia koska niihin voi varautua. Ubuntun kanssa on aina vähintään vuosi aikaa varautua odotettavissa oleviin ongelmiin.
"Sen läppärin kanssa käyttis kaatui kun yritin palauttaa sitä lepotilasta, ilmeisesti siinäkin järkevin olisi ollut käyttiksen vaihtaminen heti samantien? Sen sijaan paikallistin probleeman ja fiksasin sen."
"WLAN ei toiminut sekään kunnolla heti, toinen paikka käyttiksen vaihtoon? Sen sijaan asensin Ndiswrapperilla toimivan ajurin, toinen probleema ratkaistu."
Nämä ovat molemmat odotettavissa olevia ongelmia, ja vuosi oli aikaa varautua niihin ja mitä suurimmalla todennäköisyydellä, ohjeitakin löyty, että korjaus oli yksinkertaista.
Sitten jos on näitä ongelmia, että joku ohjelma vaan kaatuilee, on epäkäytettävä tai ei toimi niin sitten vaan päivittää tai laittaa uuden ohjelman. Laite- ja ohjelmayhteensopimattomuudet on aina mahdollisia ja odotettavissa jos versiot vaihtuu eikä toimivuutta luvata.
Jos kallistat päätäsi oikealle olkapäälle, niin vaihtuuko oikean silmän valkea osa KELTAISEKSI ?
"vielä itse asensit etkä jättänyt ammattilaiselle. Siis juurikin eri tavalla miten käyttöjärjestelmät yleensä laitetaan tuotantokoneeseen."
Ja tässä juuri tuleekin tämän pahin ristiriita kommenttiesi kanssa. Kehoitat aina vaihtamaan käyttistä ottamatta mitenkään selvää mitä rautaa koneessa on ja annat sellaisen kuvan että asennus onnistuu helposti vaikka totuus on ihan jotain muuta, sitten taas heität tällaisia kommentteja yhteensopimattomasta raudasta. Aika harvoin tarjoat Windows-probleemiin ratkaisuksi mitään muuta kuin käyttiksen vaihdon, sinun neuvoihisi voi mielestäni hyvin usein suhtautua erittäin suurella varauksella.
Tässäkään ketjun aloittajalla ei missään nimessä ole kyse kriittisestä ongelmasta eli käyttiksen vaihtaminen ei todellakaan ole ensimmäinen eikä edes toinen askel.
"ohjeitakin löyty, että korjaus oli yksinkertaista."
Virranhallinan osalta ei ollut, vinkkejä tuli laidasta laitaan Linux-foorumeilta sellaisilta käyttjiltä joiden odotin tuntevan käyttöjärjestelmää. Mikää niistä ei kuitenkaan auttanut vaan paikallistin ongelman itse nm-applet -ohjelmaan. Mielessä kävi kyllä vaihtaa käyttis sellaiseen jossa tuo ominaisuus toimi heti ja se sattui olemaan Microsoftin valmistama. WLAN-piiri oli sellainen että sen olisi HCL:n mukaan pitänyt toimia hyvin mutta totuus oli muuta.
"Ja tässä juuri tuleekin tämän pahin ristiriita kommenttiesi kanssa. Kehoitat aina vaihtamaan käyttistä ottamatta mitenkään selvää mitä rautaa koneessa on ja annat sellaisen kuvan että asennus onnistuu helposti vaikka totuus on ihan jotain muuta, sitten taas heität tällaisia kommentteja yhteensopimattomasta raudasta."
Kyllä se asennus on ammattilaiselle ihan triviaalia. Usein on tavalliselle tallaajallekin jos nyt lukee ne ohjeet enste. En minä kyllä ole missään sanonut, että käyttis pitäisi itse vaihtaa. Sen voi tehdä jos tuntee PC-tekniikan perusteet mutta muuten normaaliin tapaan viedään kone huoltoon tai antaa jonkun osaavamman tehdä. Näinhän se normaalisti tehdään ihan aina.
"Aika harvoin tarjoat Windows-probleemiin ratkaisuksi mitään muuta kuin käyttiksen vaihdon, sinun neuvoihisi voi mielestäni hyvin usein suhtautua erittäin suurella varauksella."
Minkäs ihmeen takia Windows-probleemat on yleensä niitä, että kone on sumpussa jostain haittaohjelmista? Näihin on yksi ratkaisuvaihtoehto, että vaihdetaan käyttöjärjestelmä. Ja turhan usein se on edessä kun vähän enemmän kyselee niin asennuslevyt on hukassa joten se onkin sitten helpoin ratkaisu.
Kyllä minä olen suositelut Ubuntu probleemiin myös käyttöjärjestelmän vaihtoa. Jostain syystä vain Windows -käyttäjillä on itkuvaliparku joka välissä kun mitään ihmeen vastareaktioita ei tullut kun suosittelin Ubuntun vaihtamista Debianiin, että ei tarvisi rassata aina jotain Amarok 1.4:sta toimimaan kun Ubuntussa on uudempi ohjelma joka ei sitten miellyttänyt.
"Sen voi tehdä jos tuntee PC-tekniikan perusteet mutta muuten normaaliin tapaan viedään kone huoltoon tai antaa jonkun osaavamman tehdä. Näinhän se normaalisti tehdään ihan aina."
Monissa huolloissakaan ei vain tiedetä Linux-distroista yhtään mitään eikä edes sellainen joka tekee ammatikseen atk-hommia ole monissa tapauksissa mikään koodari joka tekee sen ajurin asiakkaan koneeseen jos Ubuntu on epäyhteensopiva. Käyttiksen vaihto ei ole mielestäni edelleenkän tässä aloittajan tilanteessa mikään paras vaihtoehto, tuo ei ole Vistalla eikä Seiskalle mitään normaalia käytöstä joten kyseessä on pieni probleema. Olen itse käyttänyt Vistaa pitkän aikaa ja nyt Seiskaa ei mitään tuollaista ole ilmennyt. Olen kasannut koneen itse ja valinnut alusta asti itse mitä ohjelmia haluan käyttää ja jokin ohjelma tuossa hyvin todennäköisesti bugaa, se mikä niin on vaikea sanoa täältä asti.
"Ja turhan usein se on edessä kun vähän enemmän kyselee niin asennuslevyt on hukassa joten se onkin sitten helpoin ratkaisu."
Niin no onhan sen Linux-distron asennus helpompi ainakin aloittaa jos Windows-levy on hukassa, mutta edelleen johtuen Linuxien asemasta joutuu olla tarkkana mitä rautaa koneessa on eikä sekään välttämättä riitä. Jos kone on myyty Vistalla niin kyllä siinä Vista toimii. Itse olen kasannut koneet pitkään osista eli en ole ostanut konetta millään käyttiksellä ja silti aina se Windows on asentunut, oli se sitten XP, Vista tai 7.
"Monissa huolloissakaan ei vain tiedetä Linux-distroista yhtään mitään eikä edes sellainen joka tekee ammatikseen atk-hommia ole monissa tapauksissa mikään koodari joka tekee sen ajurin asiakkaan koneeseen jos Ubuntu on epäyhteensopiva."
Ei kukaan mitään ajureita tee. Silloin ostetaan otetaan toimiva laite tilalle tai jätetään asentamatta. Paljon helpompaa. Eikä kukaan ole myöskään sanonut, että käyttiksen vaihto olisi paras ratkaisu. Itse olet tuollaista keksinyt.
"Niin no onhan sen Linux-distron asennus helpompi ainakin aloittaa jos Windows-levy on hukassa, mutta edelleen johtuen Linuxien asemasta joutuu olla tarkkana mitä rautaa koneessa on eikä sekään välttämättä riitä."
Linuxin asema alkaa defacto käyttöjärjestelmä ydin jossa toimii kaikki laitteet. Eikä tosiaankaan tarvitse olla mitenkään erityisen tarkkana normaalikoneilla. En nimittäin vielä ole edes törmännyt koneeseen mihin joku Ubuntu ei olisi asentunut kun yrittää. Kyllä ne "ongelmat" on ihan marginaalisia ja koskee lähinnä jotain säätäjiä.
"Itse olen kasannut koneet pitkään osista eli en ole ostanut konetta millään käyttiksellä ja silti aina se Windows on asentunut, oli se sitten XP, Vista tai 7."
Vain koska olet sanonut ostavasi aina ominaisuus/hinta -suhteen komponentteja etkä laatua ja kierrätät jostain 6v vanhoista raadoista osia. Se on vähän niin että sitä saa mitä tilaa.
"Itse olet tuollaista keksinyt."
Itse otat joka Windows-ongelmassa puheeksi käyttiksen vaihdon, aivan sama minkä tason probleema olisi kyseessä. Et oikeastaan tarjoa mitään muuta ratkaisua koskaan.
"Vain koska olet sanonut ostavasi aina ominaisuus/hinta -suhteen komponentteja etkä laatua"
Edelleen, komponentin laatua ei määrittele se että toimiiko se Linuxissa. Tätä et vieläkään ymmärrä enkä tiedä ymmärrätkö koskaan.
"ja kierrätät jostain 6v vanhoista raadoista osia. Se on vähän niin että sitä saa mitä tilaa."
Juu, Windowsin kanssa ei ollut tarvetta ostaa uutta WLAN-korttia kun vanhakin toimi mainiosti, vasta Ubuntua varten joutui vaihtamaan. En tiedä miksi pitäisi ostaakkaan uutta jos vanha komponentti ajaa asiansa. Virtalähdekin on vielä se sama jonka ostin jo vuosia sitten, vanhin komponentti koko koneesta, jos ei probleemia ole niin miksi vaihtaa?
Ja juu, olin kyllä varautunut siihen että Ubuntussa voi tulla ongelmia ja säätämään joutuu eli sain mitä tilasin, tietysti varalta minulla oli toimiva käyttis toisella kovalevyllä enkä jyrännyt hyvin toimivan yli tuolla Ubuntulla.
Sinun höpötyksistä ei saa "päätä eikä häntää"!
Se on juuri, kun kuuntelisi "rammaria" risalta levyltä. Jos sinä olet ollut hommissa jossain "firmassa" computerien huoltomiehenä, niin ei kyllä kauan pysy palkkalistoilla noilla sinun tiedoilla joita olet täällä Windows aukeamalla levitellyt jo pidemmän aikaa.
Vaan piiretty mainos video sen ilmentää tarkemmin, mitä osa linux neroista käy jakamassa sivustolle...........
http://www.metacafe.com/watch/1216086/south_park_mac_vs_pc_vs_linux/
Kyseessä ei ole pakettikone vaan aivan itse kasattu ,Geforce 8500 Gt 512Mb näytönohjain,Amd 5200 Dual core 2,7 Ghz prossu, 4Gt muistia,käytin liikkeen asentajilla,kokeilivat kaikkea mahdollista,näytönohjaimen ajureiden eri versioita,uudelleen asennusta ym,ei auttanut,kehottivat vaan odottelemaan mahdollisia korjaus päivityksiä.
Mikä virustorjuntasofta sulla on, käytätkö CCleanereita tai muita erikoisia ohjelmia Windowsin rekisterin sörkkimiseen? Onko emolevylle asennettu piirisarjan ajurit? En tiedä kysyinkö jo että koneessa kiinni mitään eksoottisempia laitteita, tarkoitan näillä siis WLAN-kortteja, tulostimia ja kaikkia sellaisia mitä ei joka koneen yhteydestä löydy välttämättä. Kaikki tuollaiset tiedot voivat auttaa probleeman selvittämisessä.
Onko näytönohjaimelle asennettu ajurit täältä?
http://www.nvidia.com/object/win7_winvista_32bit_191.07_whql.html
Itsellä on ATI-näytönohjain, mutta Windows 7 siis tässäkin eikä ole mitään tuollaisia ongelmia. Itse kasattu sen kummemmin osien henkimaailmaa miettimättä.
Virustorjunta on Avira Antivir Free,CCleaneria käytän hyvin harvoin ja tietokoneella ei ole tulostia ym laitteita,piirisarjan ajurit asennettu.
http://windows.microsoft.com/fi-FI/windows7/search?query=aero&prd=