Saksa upotti suomalaisia kauppalaivoja 1941 keväällä.
Kahdeksan kova kohtalo: Pelastuivat upotakseen lopullisesti toisen laivan mukana!
http://www.jormanmaailma.fi/index.php?juttuId=jutut/f%E4rsaaret/muistokivi.htm&menuId=f%E4rsaaret
Färsaarten vesillä saksalaisten hyökkäyksissä vuoden 1941 alkupuolella kuoli 17 suomalaista merimiestä.
Saksa upotti suomalaisia kauppalaivoja siinä missä kaikkien muidenkin aluksia. Suomi kyyristeli hiljaa.
Kahdeksan kova kohtalo: Pelastuivat upotakseen lopullisesti toisen laivan mukana!
http://www.jormanmaailma.fi/index.php?juttuId=jutut/f%E4rsaaret/muistokivi.htm&menuId=f%E4rsaaret
Färsaarten vesillä saksalaisten hyökkäyksissä vuoden 1941 alkupuolella kuoli 17 suomalaista merimiestä.
Saksa upotti suomalaisia kauppalaivoja siinä missä kaikkien muidenkin aluksia. Suomi kyyristeli hiljaa.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Saksa oli avoimesti julistanut Brittein saaria ympäröivät vesialueet sotatoimialueeksi ja upottavansa myös puolueettomat kauppalaivat sillä alueella. Purjehtiminen sinne tapahtui siis omalla vastuulla. Tämän täytyi suomalaistenkin tietää.
Luettelo Suomen kauppalaivaston menettämistä aluksista toisessa maailmansodassa.
Toisen maailmansodan alettua sotivat osapuolet pyrkivät saartamaan toisensa taloudellisesti. Tämän seurauksena kauppalaivoja ajoi miinoihin ja niitä jopa upotettiin laivoin, lentokonein ja sukellusvenein.
Englantilaisten upottama s/s Oscar Midling, 3 500 dwt, Stadtlandet, Norja, 5.12.1941, brittiläisten torpedoima, 30 miehistöön kuuluvaa menehtyi. Nordströmin varustamo. Epäiltiin malminkuljetuksesta.
Sodan osapuolet Britannia ja Saksa, metsästivät meteriaalitoimituksia.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Luettelo_Suomen_kauppalaivaston_menettämistä_aluksista_toisessa_maailmansodassa
Kyllähän se tosi on että Nordströmin Oscar M vei sotakieltotavaraa Saksaan ja siksi engl. sukellusvene torpedoi sen. Merihistorioitsija ja kirjailija Skiftesvik kirjoitti tapauksesta Unionin lehteen jouluna 2010 ja käytti engl. arkistoja.
Olen kuullut kertomuksen jossa saksalaisen sukellusveneen kippari nousi Norströmin laivaan, tarkasti rahtikirjan, oli sellua Englantiin. Antoi miehistölle vartin aikaa poistua laivasta pelastusveneisiin. Kippari pyysi ja sai kuittauksen upottamisesta. Sitten laiva torpedoitiin. Olivat lähellä Ruotsin rannikkoa jonne soutivat.
Saksa tankkasi NL:n sukellusveneitä itämerellä 1940 ja Murmanskiin menevässä vuonossa oli Saksalaisten sukellusvenetukikohta. Silloinhan oltiin niin hyviä "liittolaisia" Saksan ja NL:n kesken.
Lue Voitto tai kuolema -kirjasta lisää Nordströmin toiminnasta. Se on Ragnasin muistelmateos, jonka hän kirjoitti ollessaan sodan jälkeen Tukholmassa "vapaaehtoisessa maanpaossa".