Mikä eläinten huostaanotto?

Mitä siellä Punkalaitumella oikein on tapahtunut?
3501
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Varokaa hämärää eläintenostajaa!

Ikuiseen eläintenpitokieltoon määrätyltä naiselta takavarikoitiin Punkalaitumen Oriniemestä viime viikon maanantaina viitisenkymmentä surkeissa oloissa pidetyttyä eläintä; koiria, kissoja, kaneja ja lintuja.
Koirat olivat kiinni seinässä jopa vain puolentoista metrin pituisessa lieassa.
Koirista yksi lopetettiin.
Muut eläimet saatiin sijoitettua yksityisille, mm. tanskandogiemo pentuineen.
Kuitenkin jo perjantaina Keltaisessa Pörssissä sama nainen peräänkuulutti kahdessa ilmoituksessa ja kahdella eri puhelinnumerolla uusia eläimiä.

Toisessa hän etsi otsikolla ”Oletko pitovaikeuksissa?” kaneja, marsuja, kissoja, papukaijoja tai muita pienläimiä ja ilmoitti haluavansa ostaa niitä edullisesti maalaiskotiin, nimelliskorvauksesta.
Toisessa hän etsi koiria ”maaseutupihapiiriin kotilemmiksi”.

http://www.alueviesti.fi/alueviesti_ajankohtaiset.php?tiedote_id=598

Yli viisikymppinen nainen on vaihtanut useasti asuinpaikkaa ja nimeään.

**********************************************

naisella eläintenpitokielto, silti jatkaa eläinten laiminlyöntiä.

http://eskory.suntuubi.com/?cat=10

Äänestä
  • Kevät. Kyllä pitää olla kusta päässä näillä nykyisillä ihmisillä. Nukkuvat eläimien kanssa
    ovat karvois yltä päältä. Haisevat kissan kuselta ja koiranpaskalta. Mussukat äijä on lähtenyt
    vitttuun ja lujaa. Mikä menopausssi teidän sekarotuisella piskillä nyt on. Suomennainen nyt on
    kusta päässä j a paljon. Sanon vaan minä joka tiedän:

    Äänestä

  • Ja takatalvi kirjoitti:

    Kevät. Kyllä pitää olla kusta päässä näillä nykyisillä ihmisillä. Nukkuvat eläimien kanssa
    ovat karvois yltä päältä. Haisevat kissan kuselta ja koiranpaskalta. Mussukat äijä on lähtenyt
    vitttuun ja lujaa. Mikä menopausssi teidän sekarotuisella piskillä nyt on. Suomennainen nyt on
    kusta päässä j a paljon. Sanon vaan minä joka tiedän:

    kun elukoitakin otetaan huostaan.Aiemmin olen kuullut että retuperän perheen lapsia otetaan huostaan,mutta en eläimistä ole samaa kuullut.Mutta nyt sekin ihme on tapahtunut.Yleensä elukat lopetetaan jos ovat huonoissa oloissa kirputtuneet ja nälkää kärsineet.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


zyngas kirjoitti:

Mitä siellä Punkalaitumella oikein on tapahtunut?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu