Tervetuloa Pitkäniemeen. lataamaan ...

Nokian Uutisten toimittaja Anne Haapalainen. Aamulehden toimittaja Jorma Huovinen.
Mielenkiintoisia teidän juttunne olivat siksi, että Pitkäniemi oli taivutettu aina väärin esim.
ainakin 10 kertaa väärin

"Muutto Nokian Pitkäänniemeen " pitäisi olla ..... Pitkäniemeen

"Pitkänniemen aluetta on kehitetty" Pitkäniemen aluetta ...
4403
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Väärin se taipuu myös useammalla muulla Aamulehden toimittajalla ihan päätoimittajatasolle asti. MElko ammattitaitoista :)

Äänestä

Paikannimet taipuvat kuten kyseisellä seudulla asuvien on ollut tuo nimi tapana taivuttaa. Ihmiset käyttävät puheessaan taivutusmuotoa Pitkäänniemeen tai Pitkässäniemessä, ja näin se siis pitää myös kirjoituksessa taivuttaa. Kysy vaikka kielitoimistosta.

Äänestä
  • piitkänieemeen tulossa. kun nyt tämmöset ahdistaa. mitä v****a tolla on väliä? niinkuin vanha kunnon juice sanoi: ... matkalla kohti pitkäniemeä tai hattelmalaa ... yölamppu palaa ... pitkääniemeen vaan. mustaanvuoreen. tuskin juicekaan olisi ottanut tätä edes puheeksi. ihanaa. eikö muuta? t:nimim. huomaan menneeni omaan monttuuni.

    Äänestä

  • shortbay kirjoitti:

    piitkänieemeen tulossa. kun nyt tämmöset ahdistaa. mitä v****a tolla on väliä? niinkuin vanha kunnon juice sanoi: ... matkalla kohti pitkäniemeä tai hattelmalaa ... yölamppu palaa ... pitkääniemeen vaan. mustaanvuoreen. tuskin juicekaan olisi ottanut tätä edes puheeksi. ihanaa. eikö muuta? t:nimim. huomaan menneeni omaan monttuuni.

    No mitä vittua ahdistat ittees? Mee hoitoon vaan!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


latvaB kirjoitti:

Nokian Uutisten toimittaja Anne Haapalainen. Aamulehden toimittaja Jorma Huovinen.
Mielenkiintoisia teidän juttunne olivat siksi, että Pitkäniemi oli taivutettu aina väärin esim.
ainakin 10 kertaa väärin

"Muutto Nokian Pitkäänniemeen " pitäisi olla ..... Pitkäniemeen

"Pitkänniemen aluetta on kehitetty" Pitkäniemen aluetta ...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu