näppäimistöl, silleen et sen U:n päällä on kaks pistettä. Kiitti.
miten tehään saksalainen U
öö en osaa
1512008
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
siihen näyttöön. kaikkein helpointa.
Ruåttalaisen Å-kirjaimen oikealla puolen on kolme erikoismerkkiä. Paina pohjaan Alt ja ja paina sitä näppäintä, jonka jälkeen painat u-näppäintä. Näin saat Ü:n ta ü:n näkyviin.
Kaksois s n suomen kielessä vain ässä. Mutta Saksassa se on se outo kirjain merkki. Ssssss tupla äs eli meillä S.
No se on se Saksan erikoiskirjain heillä. Ja U päällä kaksi pistettä on ihan u heidän kielessä. Ääntyy uu useimmin muissa kielissä y . Muilla ääntyy yyyy Saksassa uu. Siis se outo kirjain Saksassa ääntyy tupla s. Herman german germany many. Dan Mark. Kauheita valheita kaikesta. Hesse ja Hasse. Håkan. Turkista. Lähes kaikki. Iranista. Vertaa turkin kieli .
Enterin vieressä on näppäin, jossa on mm. tämä merkki ^ Paina tätä näppäintä ja sen jälkeen painat U näppäintä ja näyttöön pitäs tulla Ü -kirjain.
vielen dank! :-)
mulla on kaveri jonka nimi on jorgen
Inter. Sisälle. In. Englantia in. Go in . Unkarin kielessä on ää . Ö. Ei kai muissa kielissä ole sitä Saksan kielen erikoista kirjainta mikä on tupla s.
Sehän tehdään tietenkin näin:
Håkan-oon ja Rivinvaihto-näppäimen välistä näppäintä painetaan ensin kerran ja sitten kirjoitetaan iso-O tai pieni-o, tarpeen mukaan. Näin saadaan joko Ö tai ö. Nyt vain tarvitsee kumittaa tarkkana yläosat noista O- tai o-kirjaimista, ja niinpäs siinä onkin ihan omatekemä Ü tai ü.
Olipa se nerokas ajatus. ☺
Hüühaalla åsataan kaikéñlaista érikåista, èhhèhèè!!!
saisko linkin kaikkiin noihin ohjeisiin? :-)
¡nʇʇıdo äןןääʇ uo nddɯǝʇ uıʞäɯä⊥
Suomen kirjaimista voi ajatella että englannin aakkoset . Eibiiciidii. Aaabeeceedee. Ruotsin abcede. Tupla v on w. Douple v.
Ihan helppo juttu. Lyöt U näytölle, sitten naulalla ja vasaralla haluamasi määri erikoispisteitä. Näin meillä Vammalassa tehdään.