Muuttamassa pääkaupunkiseudulle

Olen muuttamassa pääkaupunkiseudulle. En tunne Kirkkonummea oikeastaan lainkaan, joskus olen 51-tietä siitä ohi ajanut. Mikä olisi Kirkkonummella hyvä rauhallinen alue, pienille lapsillekin, josta olisi hyvät liikenneyhteydet Helsinkiin?
13530
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Tämä sama viesti on jätetty muuallekin "pk-seudun" kuntien alle, ettei vain olisi taas niitä kiinteistövälittäjien kaverien ilmoituksia, että saataisiin hintoja hilattua ylöspäin kun toisia paikkoja kehutaan ja toisie moititaan ja sitten voi aina vedota, että tosi on kun tieto netistä löytyy.

Äänestä

Tässä ois yks varteenotettava vaihtoehto: Paadistenkaari, unelmasijainti, aivan aseman kupeessa, 51 vieressä. Rauhallinen sijainti , hyvät palvelut ja on vetovoimainen alue.

Äänestä

Siinä on vuokrarivareita. On aamusta iltaan ja välillä jopa koko yö ohjelmaa niin lapsille kun vähän isommillekin.
Bussit kulkee ja sähköjuna on kilometrin päässä. Ruokauppoja on kaksi ja jopa kapakka löytyy.

Äänestä

SUNDSBERG

Äänestä
  • Sundsberg on uusi keinotekoinen "unelma-onnellisten ihmisten lähiö" kuten mainoslause kuuluu. Hinnat ovat korkeita ja talot niin persoonattomia ja tiheästi, että muistilappu pitää olla että osuu omaan koppiin. Bro, varsinkin nk. vanha Bro eli Brontie on rauhallinen, ja hyvä sijainti liikenteellisesti; juna-asemalle 500 m ja bussipysäkki vieressä. Ehkäpä siis paras. Kiva rauhallinen sijainti mäntymetsikössä, ja ulkoilumahdollisuudet kävelyetäisyydellä. Alueella lähinnä rivitaloja ja pari omistuskerrostaloa.

    Äänestä

Jos uutta niin Neidonkallio ja vanhoista Kyrkvalla - siinäpä ne haluamasi vaihtoehdot.

Äänestä
  • Millaista on Gesterby, ja Gesterbynkaari? Siel on tonttiakin myynnissä.

    Äänestä

  • ndjeikz,lpo. kirjoitti:

    Millaista on Gesterby, ja Gesterbynkaari? Siel on tonttiakin myynnissä.

    koulukeskuksen takana. Jos haluat vipinää niin osta se!

    Äänestä

  • ????????? kirjoitti:

    koulukeskuksen takana. Jos haluat vipinää niin osta se!

    Gesterbynkaari, paikkakunnan paras paikka, koulut viikonlopun, illat ja kesät kiinni. Keskustan paras paikka, on kuin asuis kaukana maalla.

    Äänestä

Wiikintie ehdottomasti paras. Kansainvälisyyttä, paljon lapsiperheitä, koulu nurkan takana, asema ihan vieressä sekä kaupat lähellä.

Äänestä

Kyrkvalla ja Neidonkallio -kaari saa äänet täältäkin, niissä ei ole vuokra-asutusta :-)

Äänestä

Mistäpäin muutat? Älä herran tähden muuta tänne pääkaupunkiseudulle muuta mielummin esim. Lahteen. Lahti on hieno kaupunki.

Äänestä

Pääkaupunkiseutu on Helsinki, Espoo, Kauniainen ja Vantaa. Kirkkonummi ei ole pääkaupunkiseutua vaan kehyskunta-paise pk-seudun kyljessä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miten Kirkkonummi? kirjoitti:

Olen muuttamassa pääkaupunkiseudulle. En tunne Kirkkonummea oikeastaan lainkaan, joskus olen 51-tietä siitä ohi ajanut. Mikä olisi Kirkkonummella hyvä rauhallinen alue, pienille lapsillekin, josta olisi hyvät liikenneyhteydet Helsinkiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu