Islamistit hyökkäsivät kirkkoon Ugandassa kesken jumalanpalveluksen
Noin 40 äärimuslimia hyökkäsi viidakkoveitsillä ja kepeillä aseistautuneena kirkkoon lähellä Ugandan pääkaupunkia Kampalaa. Hyökkäys tapahtui marraskuun ensimmäisenä päivänä (2009). Hyökkääjät yrittivät päästä sisälle kirkkoon. Hyökkääjät vahingoittivat useita seurakuntalaisia ja hajottivat kirkkorakennusta.
Seurakunnan pastori Henry Zaake kuvasi tapahtumaa: ”Ulkoa kuului epätavallista meteliä ja pian näimme rakennuksen tiilien irtoavan paikaltaan. Tajusin silloin, että kysymyksessä oli muslimien hyökkäys, jollaisella meitä oli uhkailtu aiemmin.”
Seurakunnan jäsenet yrittivät estää hyökkääjiä tunkeutumasta sisälle kirkkoon tuhomaan sitä. Hyökkäävät muslimit hakkasivat jumalanpalvelusta kuvanneen seurakuntalaisen, joka otti kuvia myös hyökkäyksestä. Kuvaaja toimitettiin läheiselle klinikalle hoitoon.
Useat seurakuntalaiset joutuivat pakenemaan paikalta. Pastori Umar Mulinde kertoi, että läheiset naapurit auttoivat seurakuntalaisia estämään hyökkääjiä tuhoamasta kirkkoa.
Poliisi saapui paikalle ja lopetti hyökkäyksen, mutta viranomaiset eivät pidättäneet ketään. Pastori Zaake kertoi, että he tekivät asiasta ilmoituksen keskuspoliisiasemalle: ”Mutta yllättäen viranomaiset eivät ole tehneet asian eteen mitään aivan kuin heitä ei kiinnostaisi meidän turvallisuus”. ”Korvausvaatimuksia vahingoitetusta kiinteistöstä ei ole otettu kuuleviin korviin”, totesi kirkon pastori.
Hyökkäyksen jälkeen seurakunta on saanut runsaasti uhkauksia muslimeilta. “Emme ymmärrä tätä salaliittoa,” sanoo pastori Zaake. Hän jatkaa: ”Käsipuhelimeen saamiemme nimettömien uhkausten perusteella muslimit suunnittelevat toista hyökkäystä.”
Vaikka Ugandan perustuslaki takaa maassa uskonnonvapauden, viranomaiset eivät yleensä haasta kristittyjä vastaan hyökänneitä muslimia oikeuteen. Viranomaisten välinpitämättömyys tapauksia kohtaan on huolestuttavaa.
Ugandan väestöstä 88,5 % on kristittyjä, 6 % muslimeja ja 4 % luonnonuskontojen kannattajia
http://ihmisoikeus.blogspot.com
Islamistit hyökkäsivät kirkkoon
ihmisoikeus
2
329
Vastaukset
- ...
Se oli kosto kristillisen tekemästä raiskauksesta.
- samaa aihetta,,
www.vapauspuolue.fi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen874997Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1774368Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1664264Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik893465Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus
Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast163204Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista
kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi142922Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan
Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa312907Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä22786Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle
✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL542658Nuoret pois politiikasta!
Näillä 30-kymppisillä ei ole juuri mitään elämänkokemusta. Ja tällaiset raakileet saavat huseerata ja pilata Suomen!291854