Vaietkaa

Koko maa on täynnä ihme vikisijöitä. nykyään hävettää olla suomalainen, kun näkee millaistä "pummaajasakkia" on jostakin tullut. Eikö se perkele mene kaaliin, että on ITSE tehtävä jotain eikä kerjättävä sossun ja työkkärin ja ties missä luukuilla. Ja vielä jossakin leipäjonoissa, joita kukaan ei tarvitse koskaan. Hävetkää omaa pummaustapaanne. Miten kuvittelette työssäkäyvien jaksavan elättää makaavaa vikisevää kansanosaa. Jo nuorena oppisin, jos en olisi osallistunut perheemme askareisiin ja töihin, minut olisi sisarukset heittäneet hankeen oppimaan. Sisälle olisi päässyt, kun tajuaa, ettei yksi voi maata kun muut tekee kaikkensa. Elämässä pitää vastata omasta elannostaan.
15432
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Saman olen pistänyt merkille että tämä on joku valitusvirsi palsta kun lukee juttuja.Nyt on sitten se vaihe että ihmiset urputtavat tulevasta joulusta että vali vali kun ei oo sitä ja tätä.
Isomummuni syntyi vuonna 1889 ja hänen elämänsä oli melko kovaa kun teki maaseudulla töitä talosta taloon ja siihen aikaan leipä oli tosi tiukassa,hän kuoli 97 vuotiaana niin kyllä minulla tullut mieleen monet kerrat nyt itse 41v ukkelina kun mukamas joskus rahallisesti vaikeeta vaikka saan työkyvyttömyyseläkettä ja asumistukia.Omaa hölmöyttäni tungen rahat ties minne.
Nykypäivän köyhyys aivan erinlaista kuin joskus aikoinaan kun hitto sillon saatto kuolla nälkään.Puutetta oli vaikka mistä.

Äänestä
  • että on muitakin :)

    Äänestä

on sekin työtä, tätä väsyttävää hokemista jouduttiin kuuntelemaan, ei kukaan sinun puolestasi mene luukulle. Itte täytyy- ihmisten olisi hyvä asettua myös toisen asemaan, miltä tuntuu hätätilanteessa tuo typerä fraasi.
Ongelmat olivat erilaisia edellisellä sukupolvella, silloin kun työtä kunnioitettiin, oli helppo saada arvostusta kun vain oli ahkera. Jos vain annetaan työrauha, voi ihan hyvin elättää toisiakin.
Tätä uhoamista, minä lähdin 14-vuotiaana maailmalle, minäpäs lähdin 13-vuotiaana, oli äärettömän raskasta kuunnella. Että ei tätä väkivaltaista sukupolvea paljon kannata kehua.

Äänestä
  • Osaavaa ja ahkeraa kunnioitetaan aina. Vai on sossussa käyminen työtä, olet täysin piloilla.

    Äänestä

  • Suu kiinni kirjoitti:

    Osaavaa ja ahkeraa kunnioitetaan aina. Vai on sossussa käyminen työtä, olet täysin piloilla.

    että jankutuksen kuunteleminen kävi työstä. Ihminen ei tehnyt itse yhtään mitään, vain istui sohvalla ja huusi tuota. "Kukaan ei sinun puolestasi mene soskuun". Etsin työpaikan ja odotin reaktiota, ei mitään.

    Äänestä

Kuule, kirjoituksestasi paistaa läpi se, että et ole koskaan joutunut tosivaikeuksiin elämässäsi. Siinä vaiheessa kun matto vedetään jalkojen alta pois, niin ei tee mieli tänne edes kirjoittaa. Nyt kirjoitan, koska olen käynyt aika pohjalla. Mutta sen verran alkaa löytyä sisua, että yritän edes lapseni vuoksi pitää itseni hengissä.

Ja se hengissä pysyminen alkaa valitettavasti sossun luukulta. Kun on ollut pitkä masennuskausi takana ja niin saamaton, että ei viitsi edes sieltä sossusta eikä mistään anoa mitään, koska ylpeys sen on estänyt. Se on helevetin nöyryyttävää lähteä tähän peliin.

Aloitin itse työn teon 12-vuotiaana jakamalla mainoksia. Veroja olen maksanut ihan riittävästi tähän maahan suhteessa koulutukseeni ja ikääni. Parikymppisenä jouduin tekemään kahta duunia päällekkäin, koska 17m2 neliön yksiöni asuntolainan korko oli parhaimmillaan yli 17%..

Ja mitä kävikään asunnolleni, se ulosmitattiin koska lähdin opiskelemaan ja työ, jota tein opiskelun ohessa loppui myös. -> edellinen lama.

Nyt en omista mitään, mutta en ole katera muutoin kuin niitä kohtaan jotka jaksavat hyvin toimeen tulevina lukea tätä palstaa ja lyödä lyötyä.

Minäkin lyön sanallisesti, mutta en niitä joita jo on lyöty.

Äänestä

  • Älä kitise kirjoitti:

    saan ensin yhdyskuntapalvelun suoritettua ja ajokortin takaisin. Siihen asti kitisen, niin että sinun korvissasi tulee soimaan niin saatanasti että et muuta kuule kuin minun saatanallista vikinää ja kitinää loputtomiin, loputtomiin, loputtomiin.......................................

    Äänestä

  • jo set ole jättänyt velkojasi maksamatta...

    Äänestä

  • Voimia sinulle =)

    Äänestä

sinä olet suomalainen. Hyi helvetti mitkä idiootit edustaa samaa kansalaisuutta kanssani. YÄK!

Äänestä

  • Vai otitko vanhuksilta?

    Äänestä

  • Työtä tarjolla kirjoitti:

    Harmi vaan ettei Mol:n 60 000 työpaikasta riitä kaikille puolelle miljoonalle työttömälle..

    Äänestä

  • ryhdistäydy kirjoitti:

    Vai otitko vanhuksilta?

    se täällä suomenmaassa on kyllä viturallaan, että nimenomaan pitää olla pohjamudissa asti ennen kuin saa minkäänlaista apua tilanteisiin jotka ovat ohimeneviä. Itse en ole sossun luukulla käynyt kuin kaksi kertaa, ja toisella en apua saanut vaikka ukko pisti pihalle. Ei asuntoa, ei mitään ja olen oman osuuteni yhteiskunnan hyväksi tehnyt paiskimalla töitä 15 vuotiaasta asti. Sitten kun tulee tälläinen tilanne, mitä ei itse ole pyytänyt tai edes voinut ennakoida niin ei saatana ei apua tipu, eli minun olisi pitänyt olla siellä pohjamudissa kossupullon kanssa niin sitten olisi asiat järjestyneet.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ja hävetkää kirjoitti:

Koko maa on täynnä ihme vikisijöitä. nykyään hävettää olla suomalainen, kun näkee millaistä "pummaajasakkia" on jostakin tullut. Eikö se perkele mene kaaliin, että on ITSE tehtävä jotain eikä kerjättävä sossun ja työkkärin ja ties missä luukuilla. Ja vielä jossakin leipäjonoissa, joita kukaan ei tarvitse koskaan. Hävetkää omaa pummaustapaanne. Miten kuvittelette työssäkäyvien jaksavan elättää makaavaa vikisevää kansanosaa. Jo nuorena oppisin, jos en olisi osallistunut perheemme askareisiin ja töihin, minut olisi sisarukset heittäneet hankeen oppimaan. Sisälle olisi päässyt, kun tajuaa, ettei yksi voi maata kun muut tekee kaikkensa. Elämässä pitää vastata omasta elannostaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu