Nokian kaupunginhallituksen päätös lomauttaa opettajat aiheuttaa väistämättömästi sen, että perusopetuslain vaatimukset opetuksen laadusta ja oppimisympäristöstä eivät tule Nokialla täyttymään.
Kehoitan koululaisten vanhempia valittamaan asiasta lääninhallitukselle, sekä eduskunnan oikeusasiamiehelle:
http://www.intermin.fi/lh/lansi/home.nsf/suomi/kantelu
http://www.oikeusasiamies.fi/Resource.phx/eoa/kantelu/index.htx
Kehoitan koululaisten vanhempia valittamaan asiasta lääninhallitukselle, sekä eduskunnan oikeusasiamiehelle:
http://www.intermin.fi/lh/lansi/home.nsf/suomi/kantelu
http://www.oikeusasiamies.fi/Resource.phx/eoa/kantelu/index.htx
Vastaukset 12
Vanhimmat
Eikö lomautukset kannattaisi järjestää kesälomakuukausiksi, niin varsinainen opetustyöskentely ei häiriinny?
Kaikkien julkisen alan työntekijöiden on osallistuttava lamatalkoisiin. Määräaikainen palkanalennus on ehkä se tasapuolisin ratkaisu.
Palkanalennus on opettajille jo tullut elokuun alusta lähtien. Peruskoulujen tuntikehystä supistettiin, mikä tarkoittaa sitä, että opettajien opetustunnit tippuivat - näin ollen palkka pieneni. Että se siitä tasapuolisesta ratkaisusta.
Julkinen ala on juuri jotenkin selvinnyt edellisestä lamasta. Psykiatrian puolella säästöt näkyvät edelleen. Ei kannata kantaa suurta huolta julkisen alan säästöistä. Ne tulevat aivan varmasti. Julkinen ala on kuitenkin melko byrokraattista ja jähmeää. Näin ollen säästöpuoli pääsee vauhtiin vasta silloin kun talous lähtee muutoin nousuun. Nousu- ja laskusuhdanne kulkee kuntapuolella periaatteessa täysin päin vastoin kuin taloudessa yleensä.
Odottakaa vain. Säästöjä tulee. Onko ne viime kädessä sitten säästöjä, sen näyttää vasta tulevaisuus.
Viranhaltijoiden lomauttaminen merkitsee virantoimituksen palkatonta keskeyttämistä. Lomautus ei siis voi tulla kysymykseen, jos virantoimitus on jo muulla perusteella keskeytynyt, esimerkiksi virkavapaan tai vuosiloman johdosta.
Opettajien lomauttamisen ajankohdasta on erityismääräys KVTES:ssa. Opettajien lomautus toteutetaan opetustyön keskeytyksenä siten, että muut opettajat huolehtivat omien tuntiensa ohella lomautettujen opettajien tunneista ilman oto-korvausta. Opettajia ei siis voi lomauttaa kesällä eikä esim. joululomalla tai hiihtolomalla eikä muunakaan koulun loma-aikana.
on vasta alku soittoo!!
Jaa että KVTES:ssä sanotaan, että muut opettajat tekevät oman työnsä ohessa lomautettujen opettajien työt? Enpä usko. Tuskin virkaehtosopimus määrää opettajia tekemään kaksin- tai kolminkertaisen työn ilman lisäkorvausta! Aika paska sopimus kyllä sitten on.
Mutta yleisesti ottaen opettajien lomautus tulee olemaan katastrofi koko kaupungille, varsinkin lapsille... valitettavasti! Tätä ei Nokian surkeat päättäjät ymmärrä, tai eivät halua ymmärtää. Se rikkoo perusopetuslakia joka tapauksessa. Siitä ei pääse sillä yli, että kaupunginjohtaja kirjoittaa esitykseensä "opetus on toteutettava ja turvallisuus taattava". Näinhän se ei tule olemaan missään nimessä. Suuri häpeä Nokian kaupungille ja sen päättäjille. Suuri imagotappiio kaupungille. Hävettää kaupungin päättäjien puolesta heidän lyhytnäköisyytensä sekä epäammattimaisuutensa...
Niin ja tosiaan lomalla ei SAA lomauttaa, joten se siitä kesäloma-ajan lomauttamisesta. Tuskin putkimiestäkään voi lomauttaa hänen 4-5 viikon kesälomallansa, vai?
No joo, perutaan puheet. Näinhän siinä KVTES:ssa tosiaan sanotaan. Onpahan harvinaisen paska sopimus opettajille! Tarkoittaa siis että opettaja tekee kaksin- tai kolminkertaisen työn ilman mitään korvausta! Ihan kiva...
Eiköhän se toisen opettajan tunneista "huolehtiminen" tarkoita oppilaille kertaavia monistetehtäviä. Ei kukaan pysty tekemään enempää kuin yhden ihmisen työt.
Jos se koulunkäynti sujuu kertausmonisteilla, niin miksi siellä yleensä käydään. Eix reksi tai kanslisi vois postitella niitä kotiin. Niinku kerran - pari kuussa? Sit keväällä olis palautus? Eix hyvä?
Mietipä sitä. Kuinkahan hyvin siinä oppilaat oppisivat?
Otan osaa. Olen myös entinen nokialainen ja viime lama osui kohdalleni siten, että kävin ala-asteen ja yläasteen "laman" ollessa käsillä. Oppiminen hoidettiin silloin osaksi valtavilla monistenipuilla, videoilla ja miltei käsiin hajoavilla kirjoilla. Toki myös perinteistä oppimista oli, mutta esimerkiksi tukiopetuksesta ei ollut puhettakaan.
Lapsena ja nuorena oli jännää, kun tunteja peruttiin ja opettaja ei ollut paikalla, mutta näin vanhemmiten ymmärrän, että se oli äärimmäisen typerää toimintaa. Lapset, nuoret ja sivitys ovat viimeisiä säästökohteita. On turha puhua mistään tasapuolisuudesta tai "palkkatalkoista", jos ei ymmärrä sitä, että sivistys on ihmiskunnan ainoa voimavara. Ilman sitä vajoamme takaisin feodaali-yhteiskuntaan tai vielä alemmas.
Joten säästäkää siellä Nokialla lapioon nojailijoista, virkamiehistä ja vaikka tarpeen tullen sairaanhoitajista, mutta älkää nyt säästäkö taas opetuksesta ja sivistyksestä. Se aiheuttaa syrjäytymistä ja sellaisen kierteen, ettei sieltä peruskoulusta ihan kauhean välkkyjä lapsia ulos tule. Niin se vain on.
Ei opettajien koko kesä ole loma-aikaa. Lomapäiviä kertyy sama määrä kuin muillekkin työssäkävijöille työssäolopäivien mukaan. Ei ole tessin asia vaan vuosilomalakiin perustuva juttu.