R-kioskin eteen on helppo parkkeerata, mutta pois lähteminen on arpapeliä. Viereen oli tullut pakettiauto ja perä pitkä kuin nälkävuosi. Peruuta siinä sitten ajoradalle poikkipäin näkemättä yhtään mitään. Pakko vain luottaa, että liikenne pysähtyy odottamaan.
Valakaa siihen luiskat, että pääsee etukautta pois, kuten ennenkin.
Valakaa siihen luiskat, että pääsee etukautta pois, kuten ennenkin.
Vastaukset 9
Vanhimmat
vastaavia paikkoja ei ole missään muualla? Hakemus (vilkku) vetämään ja sokkona pari ensimmäistä metriä, kyllä ne muut väistää
aina on vaikea peruutta parkkiruudusta pois, jos vieressä on pakettiauto. r-kioskin edessä olevilta parkkipaikoilta on kuitenkin muuten erittäin helppo lähteä, kun auton saa jo siinä peruutettua ja käännettyä menosuuntaa kohti, ilman että on vielä tiellä.
Edellinen kirjoittaja oli vähän mittailut paikkoja, auton perä ei siis ole heti tiellä peruutettaessa.
Toki pakettiauto, esim. iso Sprintteri paikoitettuna viereen, on vaikea.
tuossa kylällä eikä sitä jouluvalot tee yhtään kodikkaammaksi. Tämä aakia laakia tylsyyskö miellyttää Lapuan kaupunkisuunnittelutoimikuntaa, vai kenen vastuulla touhu oli? Ojasta menivät allikkoon. Miltähän kavennettu katu tulee näyttämään tämän risteyksen kanssa? Eripariselta, ennustan.
Aika vaikea siinä on nyt nähdä jalankulkijoita, kun on märkää ja pimeää. Värikkäät tolpat ja kartiot vielä häivyttävät tummiin vaatteisiin pukeutuneen jonnekin pimeyteen.
Äkkiseltään näyttää, että risteys ei suuremmin muutu. "Porsaat" ovat leveämpiä ja risteys siten tukkoisempi.
Jonot tulevat varmasti pitenemään ja se tiedetään, kuinka käyttäydytään valoristeyksissä. Kaahataan vanhoilla vihreillä kuin viimeistä päivää. Jos ei kuitenkaan ehdi (kun edellä menevä pysähtyy) saattavat käämit palaa. Kukaan ei tietenkään halua jäädä ensimmäisenä (tai toisena) odottamaan, odottamaan ja odottamaan, että valot vaihtuvat.
Kolarit tulevat lisääntymään, tai paremminkin yliajot, sillä jalankulkijat siinä ovat suurimmassa vaarassa.
Kauankohan menee, kun risteys taas repataan?
Tuossa R-kioskin parkkipaikassa on todella vähän peruutustilaa, mutta se ei auta, jos vieressä on iso näkemäeste, kuten minulle kävi. Jouduin peruuttamaan kaksi ja puoli metriä autoa kadulle tietämättä tuleeko sieltä joku päälle. En parkkeeraa siihen enää ikinä. Se oli ensimmäinen ja viimeinen kerta. No, eka ruutuun voin parkkeerata.
Kauppakadun voisi rakentaa kuten Sympänristeyksen ja Lukkarinkadun! =))) (Kukahan ne on suunnitellut?)
Suuria kukkapurkkeja ja penkkejä keskelle katua. Kaunista ja huvittavaa. Onneksi autoissa on kääntyvät etupyörät. Kunhan ei käänny epähuomiossa kenenkään kylkeen.
No, Alankoon muodostuu pian uusi keskusta. Vanhaan ei sitten enää tarvitse tunkea.
Jos tänään olet siitä ajanut niin sä oot kattellu kyllä persesilmän läpi. Sillä itse juuri tänään siitä ajaessani huomasin, ja varmasti moni muukin on huomannut, kun katuvalot on saatu toimintaan, ja kirkasta on melkein kuin päivällä. kauppakadun valaistukseenkin verrattuna aivan lyömätön. Mahtaakohan ne olla edes mitkään normaalit valot, vai jotkun energiansäästövalot? Yliajot ei todellakaan tule lisääntymään, sen verran hyvin näkyy nyt. Ja jos mielestäsi ärrän parkit ovat liian pieniä, niin voin sanoa että opettele ajamaan, sillä siinä saa auton erittäin hyvin peruutettua pois, tietenkin se aiheuttaa lievän ongelman jos vieressä on pakettiauto.
Kuinkahan siitä R-kioskin parkista käännytään lainmukaisesti Siiriläntielle? Joka kerta täytyy mennä risteysalueella ryhmittymiskaistan yli... Ja Simpsiötorilta päin tullessa 12 metrisellä ajoneuvolla ei pääse kääntymään Poutuntielle, kokeiltu on :) Hienon näköinenhän se risteys on vaan ei tule olemaan toimivampi kuin edellinen versio. Eläköön kiertoliittymät!
Mistä lähtien siiriläntien varressa on ollut R-Kioski? Hommaa lyhyempi ajoneuvo jos ei mahdu kääntymään.
Sellaasta se on, jos ei oo ajanu autollansa muualla kuin peltoteillä / metsäteillä, missä ei oo muuta liikennettä. Parkkiruudut tuottaa yleensä vaikeuksia, ja muun liikenteen huomioon ottaminen. Suomen mittakaavassa Lapuan kylällä on varsin vähän autoliikennettä, joten vika on lähinnä ratin ja penkin välissä. Ymmärrä nyt, että jotkut peruuttelevat kadunvarsilta pois paljon isommissakin cityissä joissa liikennemäärät ovat suuremmat, paremmalla menestyksellä. Eikös juuri ollut jokin tilastotutkimus, jossa peltikolareiden määrät asukaslukuun nähden olivat koko Suomen suurimmat Seinäjoella, ja hyvänä kakkosena oli heti Lapua. Onko täällä jokin ongelma liikennekulttuurissa, kysyn vaan. Vai onko asia vaan niin, että ajellaan pääasiassa siellä pellolla, ja ongelmia tulee heti kun on muuta liikennettä?