mitä ateisti sietää

Mitäkö ateisti sietää? Ateisti sietää ihan kaikkea mikä ei vaan millääntavalla kiritisoi ateistin suureltaosin harhaisia ja vailla totuutta olevia uskomuksia ja "todisteita",tunnen monia ateisteja,ja mitä kovemmin he hyökkäävät Jumalan olemassaoloa vastaan,sitä pelokkampia ja epävarmempia he syvällä sisimmässään ovat,pelko ja epäilys peitetään agrsiivisuudella,ja hyvä näin,kumminkaan he eivät ole kokonaan kieltäjiä.
12147
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

ei siedä sitä, että lapsia rangaistaan isien pahoista teoista, isiä pitää rangaista.

Äänestä
  • Luette kuin piru raamattua,sana sieltä toinen täältä,ja niitä yhdistellen mielenne mukaan,lukekaa avoimin mielin ja koko raamattu,yhtenä kokonaisuutena ja sillä rukouksella että kirkasta Jumala minullekkin sanaasi.

    Äänestä

  • PpPm kirjoitti:

    Luette kuin piru raamattua,sana sieltä toinen täältä,ja niitä yhdistellen mielenne mukaan,lukekaa avoimin mielin ja koko raamattu,yhtenä kokonaisuutena ja sillä rukouksella että kirkasta Jumala minullekkin sanaasi.

    Ketä nyt edes kiinnostaa teidän vanha paskalappunippunne. Omissa puheissanne ei ole mitään järjen häivää, mesotaan vaan minkä kerkeää.

    Äänestä

  • PpPm kirjoitti:

    Luette kuin piru raamattua,sana sieltä toinen täältä,ja niitä yhdistellen mielenne mukaan,lukekaa avoimin mielin ja koko raamattu,yhtenä kokonaisuutena ja sillä rukouksella että kirkasta Jumala minullekkin sanaasi.

    Raamattu on yks "tilkkutäkki", jonka tulkitsemisesta asiantuntijatkin riitelevät keskenään - puhumattakaan muista raamatunlukijoista, mikä on johtanut ja johtaa kirkon jatkuvaan hajoamiseen/haarautumiseen.

    Miljoona vuotta eteenpäin, niin uskovaisella menee koko nuoruus miettiessään, mikä seurakunta on lähinnä hänen omaa tulkintaansa. Ja kun miljoona vuotta on kulunut, eikä "pian" tulevaa jesseä ole näkynyt, niin ateismi on hyvin houkutteleva vaihtoehto, koska ateismissa on vain yksi vaihtoehto.

    Äänestä

...kai jokainen ateisti haluaa uskoa jonkin sortin jumalaan. Mutta kun ne todisteet puuttuvat!

Ateismi on yksilöllinen ja on jokaisen ateistin oma asia mitä sietää. Mitään opusta kun ei ole tehty ohjaamaan (orjuuttamaan) ateistin elämää...

Minulla ei ole mitään uskovaisia vastaan, vain uskonto(j)a

Jos harhasta ja vaillinaisesta totuudesta haluat tietää niin lue raamattu, kannesta kanteen... mielummin vanha testamentti.

Äänestä
  • "...kai jokainen ateisti haluaa uskoa jonkin sortin jumalaan."

    'Jumalan kiitos olen ateisti.' - Luis Buñue

    Äänestä

  • Atelta kirjoitti:

    "...kai jokainen ateisti haluaa uskoa jonkin sortin jumalaan."

    'Jumalan kiitos olen ateisti.' - Luis Buñue

    ... pointti ohi, siis jos jonkun jumalan olemassaolosta on 100%:nen todiste... niin eiköhän siihen sitten usko... se että sitä sit palvoo on toinen juttu :)

    Äänestä

ei vois mutna kun tottela.

Äänestä

Ateismi on parasta mielelle.

Äänestä

Veikeää :) Muistan elävästi, kun nuorena vielä uskovaispiireissä liikuin, miten juuri tuo oli tyypillistä levitettävää propagandaa ateisteista :D Jotkut asiat eivät muutu. Eikös tähän kuuluisi vielä se, että koska me ateistit niiiiin kovin hyökkäämme jumalaanne vastaan, se todistaa, että sisimmässämme uskomme siihen? Viittaat samaan suuntaan, mutta ei se ennen noin mietona viittauksena kulkenut uskovaisten suusta suuhun :)

Äänestä
  • Ja taas aloittaja aloitus oli pyrkimys rauhalliseen mielipiteiden vaihtoon,mutta me ateistit ollaan niin agressiivisia(ja ehkä vähän natseja)

    Äänestä

  • old_profile_55791 kirjoitti:

    Ja taas aloittaja aloitus oli pyrkimys rauhalliseen mielipiteiden vaihtoon,mutta me ateistit ollaan niin agressiivisia(ja ehkä vähän natseja)

    Jos on ateisti, ei voi olla natsi. Natsithan olivat kristittyjä, hartaita aateveljensä Lutherin ihailijoita. Molemmat vihasivat palavasti juutalaisia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ate atte kirjoitti:

Mitäkö ateisti sietää? Ateisti sietää ihan kaikkea mikä ei vaan millääntavalla kiritisoi ateistin suureltaosin harhaisia ja vailla totuutta olevia uskomuksia ja "todisteita",tunnen monia ateisteja,ja mitä kovemmin he hyökkäävät Jumalan olemassaoloa vastaan,sitä pelokkampia ja epävarmempia he syvällä sisimmässään ovat,pelko ja epäilys peitetään agrsiivisuudella,ja hyvä näin,kumminkaan he eivät ole kokonaan kieltäjiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu