Bussimatkustajan tyhmä käytös

Koska olen itse kunnollisessa kodissa kasvanut, niin on vaikeaa ymmärtää epäasiallisen bussimatkustajan
käytöstä.

Bussin kyytiin tuli täti-ihminen, joka EI OSANNUT VASTATA KULJETTAJAN YSTÄVÄLLISEEN TERVEHDYKSEEN,
EIKÄ EDES KATSONUT KULJETTAJAA. Mitähän itsetyydytystä kyseinen täti sai tuolla typerällä käytöksellään?
Ymmärtäisin tuon typerän käytöksen silloin, jos hän on joskus joutunut bussikuskien nälvimisen kohteeksi.
Mutta en oikein jaksa uskoa, että kukaan bussikuski olisi koskaan matkustajia nälvinyt, ainakaan näkyvästi.

Ilmeisesti kyseisellä naisella lienee elämässään ongelmia, sen uskon 100-prosenttisella varmuudellla.
Mutta vaikka sillä olisikin ongelmia, niin ei niiden ongelmien olemassaolo oikeuta käyttäytymään
epäasiallisesti bussikuskia kohtaan. Varsinkin, kun on melko todennäköistä, että bussikuski lienee
ainoa henkilö, joka jaksoi häntä tervehtiä. Tuskin kukaan muu on sitä tätireppanaa enää vuosikausiin
tervehtinyt, koska kyseinen täti-ihminen on varmasti pilannut kaikki ihnmissuhteensa typerällä
käytöksellään. Sillä aivan varmaa on, että bussikuskia kohtaan epäystävällinen ihminen on VARMASTI
epäystävällinen KAIKILLE IHMISILLE. Sillä ei kukaan voi esittää useampaa roolia. Tyhmä on kaikkialla
tyhmä.
14616
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Ikäihmisissä on yllättävän usein käytäytymistä jossa he itse kokevat tulleensä väärin kohdelluksi,
eivät ymmärrä jotakin asiaa joka on nuoremmille ihan yksinkertainen asia, ollaan hyvin omissa maailmoissaan mutta sitähän nyt monella muullakin joskus. Kun ei katsonut kuljettajaa niin ehkä ei tosiaan kiinnittänyt mitään huomiota häneen jostain syystä, kyllähän näitä riittää kaiken ikäisissä eikö.

Tuli meinaan mieleen tässä tälläiseen ns epäkohteliaaseen käyttäytymiseen liittyvä tapaus kaupassa.
Iäkäs rouva sukkuloi kassan tuntumassa mutta ei ollut siis kassajonossa ollenkaan ja tätä mieltä oli kaikki muutkin. Kun hän väitti että muut meni hänestä jonossa ohitse. Kerran oli vuosivuosia sitten joku rouva joku kylmästi vetäisi kassajonon väliin siihen kassahihnan alkupäähän ja laitto jonkun ostuksen siihen, enpä sitten asiaan puuttunut :)

Menkää joskus liikenteeseen ajamaan itse niin huomaatte kuinka monet ajaa hyvin itsekeskeisesti minäminä tyyliin, unohdetaan autokoulun opit ja sotketaan liikennettä kuten että suuntavilkun kanssa lähinnä pelleillään jossain syystä eikä käytetä kunnolla yms. Tässä kerhossa löytyy kaikista säädyistä sitten ihmisiä niin miehet kuin naiset, nuoret ja iäkkäät.

Äänestä

kun bussikuskit ei tervehdi. En väitä, että kaikki bussikuskit tekisivät näin. Mutta moni tekee ja kaikille matkustajille. Pitääkö mun vaan jatkaa tervehtimisyrityksiä?

Jospa se tervehtimätön asiakas ja bussikuski useammin kohtaisivat.............

Äänestä
  • Joo, toivotaan, että tervehtimätön matkustaja ja tervehtimätön bussikuski
    löytävät toisensa...
    Tosin heille saattaa syntyä tervehtimishaluttomia lapsia...

    Äänestä

  • Järkipää kirjoitti:

    Joo, toivotaan, että tervehtimätön matkustaja ja tervehtimätön bussikuski
    löytävät toisensa...
    Tosin heille saattaa syntyä tervehtimishaluttomia lapsia...

    Käsittämätöntä tällainen keskustelu. Itse olen 55v ja on aivan sama tervehtiikö kuljettaja hänellä on niin monta muuta tärkeää tehtävää, seurata liikennettä, auton ohjaus valoja ym. ym. Minulle on tärkeintä että pääsen pisteestä A pisteeseen B turvallisesti, jouheasti ja suht koht aikataulussa. itse tervehdin jos kulejettaja katsoo minuun päin, jos ei katso en tervehdi. Pientä on ihmisten murheet kun tällaista täytyy jauhaa. Elämä tulee hankkia muualta kuin bussimatkalta. Ja olen henkilö joka välittää muista henkilöistä,

    Äänestä

  • muualla elämää kirjoitti:

    Käsittämätöntä tällainen keskustelu. Itse olen 55v ja on aivan sama tervehtiikö kuljettaja hänellä on niin monta muuta tärkeää tehtävää, seurata liikennettä, auton ohjaus valoja ym. ym. Minulle on tärkeintä että pääsen pisteestä A pisteeseen B turvallisesti, jouheasti ja suht koht aikataulussa. itse tervehdin jos kulejettaja katsoo minuun päin, jos ei katso en tervehdi. Pientä on ihmisten murheet kun tällaista täytyy jauhaa. Elämä tulee hankkia muualta kuin bussimatkalta. Ja olen henkilö joka välittää muista henkilöistä,

    Hienoa, että olet henkilö, joka välittää muista henkilöistä. Kun pääkaupunkiseudulla taas
    on liikaa sellaisia hapannaamoja, joilla on ylikorostunut tarve suhtautua esimerkiksi
    bussinkuljettajiin ällöttävän välinpitämättömästi, vaikka bussinkuljettajan ansioosta
    matkustajilla on mahdollisuus kulkea paikasta toiseen. Tosin jokainen tietää, että
    niillä ylikorostuneen välinpitämättömillä matkustajilla on kurja koti ja kurja elämä.

    Äänestä

Tuollainen matkustajan käytös viittaa siihen, että matkustajalla todella on omia ongelmia.
Jokainen bussikuski varmaankin ymmärtää, että kyseessä ei ole millään lailla bussikuskin
ongelma, joten bussikuskin ei tarvitse välittää koko asiasta mitenkään. Vaan kyseessä on
matkustajan sekä valitettavasti myös hänen perheenjäsentensä ongelma.

Äänestä

EI kukaan matkustaja halua tahallaan olla epäystävällinen bussikuskeille, koska KAIKKI
matkustajat arvostavat bussikuskeja.
Jos joku matkustaja ei ole kuskin tervehdykseen vastannut, on todennäköistä,
että kyseinen matkustaja on huonokuuloinen, eli siis että ei ole kuullut kuskin
tervehdystä.

Äänestä
  • Vaikka olisi juuri kuullut sairastavansa syöpää tai murehtisi lainan lyhennyksiä tai muuten vaaan on ajatukset ihan muualla.
    Ei tässä maassa ole mitään tervehtimispakkoa eikä toisten käytöksestä tarvitse sivullisten nokkaantua.
    Jos alkaa miettimään toisten tapoja,niin on aika hankkia elämä.
    Varsinkin jos se (huono) käytös ei ole kohdistunut itseen.

    Itse olen joutunut kerran huomauttamaan rouvashenkilölle,koska hän yski tahallaan päälleni.
    Mutta siinä samalla huomasin nopeasti hänen olevan tällainen avohoitopotilas,joten jätin tilanteen nopeasti taakseni.

    Tervehtimättömyydestä en nokkaannu,mutta joskus mieleni tekisi sanoa esim syljeskelystä,on se vaan niin kuvoa kun pitää bussinkin lattialle sylkeä.
    En siedä sitä muutenkaan,ällöä ajatella mitä kaikkea jaloissa kotiin kulkeekaan kun joutuu toisten räässä kahlaamaan...

    Äänestä

On jokaisen kuljettajan aiheellista ymmärtää, että jonkun hapannaamaisen
matkustajan epäystävällinen käytös EI KOSKAAN JOHDU KULJETTAJASTA,
vaan AINA matkustajan omasta vaikeasta elämäntilanteesta.
Toivon, että bussifirmojen johtohenkilöt muistavat sanoa tämän tosiasian
kuljettajille, jotta kuljettajilla olisi OIKEAA TIETOA asiasta.

Äänestä
  • No totta kai happamien matkustajien epäystävällisyys johtuu matkustajien
    OMISTA ONGELMISTA. Vaan ei ne matkustajan ongelmat poistu, vaikka
    kuinka näyttäisi hapanta naamaa kuljettajille. Ja luulisi jopa happamien
    matkustajien tajuavan, että ystävällinen keskustelu kuljettajan kanssa
    voisi antaa matkustajalle uutta ELÄMÄNSISÄLTÖÄ.

    Äänestä

Huonokäytyöksiset vanhat ihmiset olivat nuoruudessaan niitä, jotka nykyään tunnetaan nimityksellä pissis tai ja kusi-kim.

Sekä nuorena että vanhana huono käytös. Minkäs geeneilleen mahtaa?

Äänestä
  • Ei ne ongelmanuoret tai tyhmät aikuisikäiset muutu yhtikäs mihinkään vaikka tulevat vanhemmiksi. Sama ikävä asenne " kaikki on muitten vika ja niin paljon kärsiä saan " seuraa läpi elämän. Nuorena oli kaikki vanhempien,opettajan tai yhteiskunnan vika, vähän vanhempina on otettu vääränlainen aviovaimo tai- mies. Ei oma vika sekään kun väärin valitsee, eihän. Sitten voi syytellä sairaalahenkilöäkuntaa, poliisia, bussikuskeja ja kaikkein säälittävimmät tapaukset oikkuilevat lentoemännille ja tarjoilijoille. Juu, eikä ittes mittää vikkaa.. kaikis muis vaan..
    Hyvää uutta Vuotta vaan ja lupaus vaikka sellainen, että vuonna 2010 en valita mistään mitään, ainakaan yhtenä päivänä vuodessa.

    Äänestä

  • Ruusuja ja haleja kirjoitti:

    Ei ne ongelmanuoret tai tyhmät aikuisikäiset muutu yhtikäs mihinkään vaikka tulevat vanhemmiksi. Sama ikävä asenne " kaikki on muitten vika ja niin paljon kärsiä saan " seuraa läpi elämän. Nuorena oli kaikki vanhempien,opettajan tai yhteiskunnan vika, vähän vanhempina on otettu vääränlainen aviovaimo tai- mies. Ei oma vika sekään kun väärin valitsee, eihän. Sitten voi syytellä sairaalahenkilöäkuntaa, poliisia, bussikuskeja ja kaikkein säälittävimmät tapaukset oikkuilevat lentoemännille ja tarjoilijoille. Juu, eikä ittes mittää vikkaa.. kaikis muis vaan..
    Hyvää uutta Vuotta vaan ja lupaus vaikka sellainen, että vuonna 2010 en valita mistään mitään, ainakaan yhtenä päivänä vuodessa.

    Niinpä. Aivan varmasti elämässään menestyneet ovat bussikuskeille ystävällisiä.
    Vaan ne ressukat, jotka kouluaikanaan sönköttivät, että "et sää opetaja ossa
    opetaa", ovat nyt niitä veronmaksajien elättejä, jotka eivät osaa vastata
    bussikuskin tervehdykseen, vaikka PÄIVÄÄ-sanassa on vain kuusi kirjainta.
    On selvää, että niin heikoilla älynlahjoilla varustetut matkustajat eivät voi
    toimia missään työpaikassa, koska useimmissa työpaikoissa joutuu käsittelemään
    pitempiäkin sanoja, jopa KOKONAISIA LAUSEITA. Eikä bussikuskia kohtaan
    nirppanokkaisesti käyttäytyvät naiset saa koskaan miestä. Hähhhähhää.

    Äänestä

  • Tosiasiantajuinen kirjoitti:

    Niinpä. Aivan varmasti elämässään menestyneet ovat bussikuskeille ystävällisiä.
    Vaan ne ressukat, jotka kouluaikanaan sönköttivät, että "et sää opetaja ossa
    opetaa", ovat nyt niitä veronmaksajien elättejä, jotka eivät osaa vastata
    bussikuskin tervehdykseen, vaikka PÄIVÄÄ-sanassa on vain kuusi kirjainta.
    On selvää, että niin heikoilla älynlahjoilla varustetut matkustajat eivät voi
    toimia missään työpaikassa, koska useimmissa työpaikoissa joutuu käsittelemään
    pitempiäkin sanoja, jopa KOKONAISIA LAUSEITA. Eikä bussikuskia kohtaan
    nirppanokkaisesti käyttäytyvät naiset saa koskaan miestä. Hähhhähhää.

    Juu, on se niin, että heikkolahjaisia ihmisiä on. Ja ne purkavat katkeruuttaan
    MENESTYVIIN ihmisiin, kuten bussikuskeihin, lääkäreihin, pankinjohtajiin jne.
    Toki epäystävällisiltä "asiakkailta" on mahdollista VAATIA KÄYTÖSTAPOJA.
    Jotta jonkinlainen järjestys olisi olemassa, kuten oli hienolla 1960-luvulla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hyvän kodin lapsi kirjoitti:

Koska olen itse kunnollisessa kodissa kasvanut, niin on vaikeaa ymmärtää epäasiallisen bussimatkustajan
käytöstä.

Bussin kyytiin tuli täti-ihminen, joka EI OSANNUT VASTATA KULJETTAJAN YSTÄVÄLLISEEN TERVEHDYKSEEN,
EIKÄ EDES KATSONUT KULJETTAJAA. Mitähän itsetyydytystä kyseinen täti sai tuolla typerällä käytöksellään?
Ymmärtäisin tuon typerän käytöksen silloin, jos hän on joskus joutunut bussikuskien nälvimisen kohteeksi.
Mutta en oikein jaksa uskoa, että kukaan bussikuski olisi koskaan matkustajia nälvinyt, ainakaan näkyvästi.

Ilmeisesti kyseisellä naisella lienee elämässään ongelmia, sen uskon 100-prosenttisella varmuudellla.
Mutta vaikka sillä olisikin ongelmia, niin ei niiden ongelmien olemassaolo oikeuta käyttäytymään
epäasiallisesti bussikuskia kohtaan. Varsinkin, kun on melko todennäköistä, että bussikuski lienee
ainoa henkilö, joka jaksoi häntä tervehtiä. Tuskin kukaan muu on sitä tätireppanaa enää vuosikausiin
tervehtinyt, koska kyseinen täti-ihminen on varmasti pilannut kaikki ihnmissuhteensa typerällä
käytöksellään. Sillä aivan varmaa on, että bussikuskia kohtaan epäystävällinen ihminen on VARMASTI
epäystävällinen KAIKILLE IHMISILLE. Sillä ei kukaan voi esittää useampaa roolia. Tyhmä on kaikkialla
tyhmä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu