koska minulla on silloin niin vahva tunne, että joku esi-isistäni saattaa olla aatelinen tai peräti kuninkaallinen, joten minäkin saatan olla sellaista sukua oo...oooh. Tuo tunne on niin ihana, että haluan vaadin saada puhua ruotsia. Kaiken lisäksi erotun tuosta maatiais suomalaisesta väestä oo...oooh.
On niin hienoa puhua ruotsia
oo...oooh
6133
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Valitettavasti puhun ruotsia toisista syistä. Koska suvussani ei ole ainutkaan aatelinen, eikä ollenkaan rikkaita ihmisiä vaan työläisiä, pienviljeliöitä, torppareita ja kalastajia ainakin 1500-luvulle asti. Ja olen ylpeä heidän sitkeydestään rakentaa tätä maata ja taistella (ja kaatuakin) sen itsenäisyyden puolesta. Olen iloinen tämän maan saavutuksista ja harmittaa hirveästi jos Ruotsi voittaa Suomea lätkässä. Puhun ruotsia koska tämä on se kieli jota esi-isäni ovat puhuneet enkä minulla ollenkaan ole vaikeuksia tietää mitä olen. - ruotsinkielinen suomalainen. Kyllä tätä maata voi rakastaa ja rakentaa muillakin kielillä kuin pelkästään suomenkielellä. En pidä itseäni mitenkään parempana ja yritän olla kohtelematta toisia alentavasti siihen ei ole syytä eikä perusta -joten toivon ettei muutkaan kotso minua alentavasti.
Uskon, että sinusta monet tälläkin palstalla tehdyt alatyyliset solvaukset ovat olleet loukkaavia ja pahoittaneet mieltäsi.
Me olemme miksi olemme syntyneet ja kasvaneet. Pitäisi nähdä asiat oikeudenmukaisesti eikä mennä mukaan mihinkään sellaiseen jonka arvelee syntyneen pahansuopuudesta, olkoonkin kunkin ihmisen pahansuopuuden aiheuttajat mitä tahansa.
Mitä väliä lätkällä on typerys? Israel ja Venäjä voittaa Suomen sekä Ruotsin shakissa ja se on huono asia se.
Kielellä ei nyt ole niin väliä, mutta eikös englanti ole germaaninen kieli joten mitä uliset?
Taasko joku huonon itsetunnon omaaja, jolla alemmuuskompleksia? Kannata sä vaan talaismia ja tunne itsesi "suureksi ja älykkääksi", kyllä me muut suomenkieliset häpeämme puolestasi, kun itse et näy osaavan.
Kai tiedät, että aateliset harrastivat sukurutsausta aika paljon?
Toiseksi aatelinen oli myös arvo, jonka pystyi ansaitsemaan, mutta mitä väli sillä enää on. Lenin ja kommunismi aika lailla tuhosivat vanhan sääty-yhteiskunnan rakenteet.
Jos olet niin ylivertainen niin miksi nimeäsi ei löydy Forbes lähden 100 rikkaimman miljardöörin listasta tai Nobel palkintojen saajien joukosta?
Sisäsiittoinen tomppeli sinä olet ja saatat todella ollakkin sukua aidoille aatelisille. En tarkoita siis niitä, jotka saivat tuon arvon hallitsijalta kuten sääty-yhteiskunnassa oli mahdollista saada. Aika huono itsetunto svekolla.
Sinä taidat valitettavasti itse olle se jolla on huono itsetunto.
Enkä mitenkään vuodata itseäni vaan sanon mitä tunnen tästä maasta. Miksen minäkin saisi sinun mielestäsi iloita Suomesta?
Kyllä minä olen omia sukujuuria sen verran tutkinut että tiedän varsin hyvin mistä geenit tulevat. Ja niillä paikkakunnilla missä esi-isät asuivat aatelisia ei löydy edes kiven alta. Ja jos nyt vaikka löytyisikin jostain syrjähypyn tuoksina, miten se tekisi kenestäkään "paremman" ihmisen ellei käytäydy kunnioittavasti toisia kohtaan. Jos rahaa löytyisi (minulta ei) niin ei se tekee ihmisen rikkaaksi. Rikas on se joka voi nauttia ystävyydestä tai meren aalloista omistamatta rantaa missä istuu, tai tuntea saunan löylyt ja saa uida järvessä tai meressä saunan yhteydessä.