Olen tullut siihen tulokseen että uskovaiset ovat liian usein olleet tuomitsevia homoseksuaaleja kohtaan ja osoittaneet heitä syyttävällä sormella.
Oliko se 1.Kor 6 luku missä luetellaan eri ihmisryhmiä ja kerrotaan että tuommoisia te ennen olitte.Luultavasti ihmiset kohtasivat Kristuksen rakkauden koska halusivat muuttua.
Olin yhdessä tilaisuudessa jossa oli Australialaisia vierailijoita ja he kertoivat että osalla jäsenistä on homotausta kyllä nämä kaksi vierailijaa ovat oikeita kristittyjä.
Uskovaisten kristittyjen ei pidä kieltää sitä mitä sanotaan Raamatussa mutta tulisi rakastaa homoseksuaaleja kääntyvät tai eivät.
Eli jos ollaan tekemisissä ei kielletä mitä sanotaan Raamatussa mutta ei lyödä sillä myöskään päähän.
Ollaan ystävällisiä heitä kohtaan , rukoillaan heidän puolestaan jos tunnet heitä yritä olla heidän kaverinsa.
Anteeksi että olen itsekin saattanut olla kova teitä vähemmistöjä kohtaan
Homoasiaa
2
91
Vastaukset 2
siinä, että jotkut synnissä elävät ihmiset tuomitsevat voimakkaasti
Raamatun Sanasta kiinni pitäviä ihmisiä, uskovia jotka pyrkivät
noudattamaan sanaa ja elämään sen mukaan. Näin synnintekijän
ja vanhurskaan välillä on suuri juopa ja ristiriita. Vanhurskas kun
(lue uskova) on jatkuva muistutus kääntymättömälle vanhurskaudesta.
Koska he eivät itse tahdo elää vanhurskasta elämää, he ovat vihaisia vanhurskaalle.
Ja sitten pitäisi olla ystävä tällaisen ihmisen kanssa? Kyllä se pallo on sillä ei uskovalla.
Uskova on ystävällinen ja ystävä kääntymättömän kanssa jos kääntymätön hyväksyy
uskovan jumalasuhteenja hänen suhtautumisen syntiin.
Itselläni on sellainen kokemus että syntinsä tunnustava syntinen voi olla hyvin
nöyrä ja Jumalan rakkauden kohteena vaikka hän ei sillä kertaa tahtoisikaan luopua
synnistään. Syntiänsä puolustava ja uskovaa suvaitsemattomaksi tuomitseva kääntymätön
taas saa aikaan päin vastaisia tunteita minussa. Joskus suorastaan inhoa.
Ei ole helppo olla tällaisen uskosta osattoman koviksen ystävä.- muuta aihetta?
Olitpa "omaperäisen' aiheen löytänyt... että oikein homoasiaa!
Jos jotakin, niin tuota aihetta täällä on jyystetty hartaasti ja urakalla.
Ehdotan: siirry ko. aiheelle varatuille nimikkopalstoille virvoittamaan uskoasi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisin potkija
Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.391630- 851062
Miten yksi ihminen
Voi kolahtaa näin kovaa? Saada ajatukset vallattua näin totaalisesti? Taidan oikeasti tarvita ammattiapua tämän kanssa,42943P*skimmat palstalaiset kautta aikojen äänestys
Nyt kaikki peliin, ilman parasta, ei ole p*skinta! Muistetaan mainita myös ne piileskelevät pirulaiset! 🤓218931- 59920
Työttömiä suomalaisia ei saa töihin
Ei hakemuksen hakemusta suomalaisilta ammattilaisilta, Piti sitten filippiiniläisiä palkata. https://www.is.fi/talouss333873Olet lihonut kuin pullataikina
Olet lihonut kuin pullataikina. Et ole yhtä kaunis kuin aikaisemmin. Oletko ryyppäämässä käynnyt joka ilta?45813- 94692
Kyllä on ihmisillä paha olla
Harmi, kun se pitää kipata toisten niskaan. Noh, huhuhan kertoo, että koko palsta on menossa kiinni. Pitäneekö paikkan145687- 53600