Yksi syy lisää lykätä..

..Windows 7:n hankintaa service pack 1:n asti: http://www.tietokone.fi/uutiset/microsoftin_2010_ohjelmia_paasee_nyt_kokeilemaan

Ja muut syyt ovat mahdolliset lastentaudit, ajurien ja ohjelmien valmius.

Disclaimer: Minulla ei ole mitään Windows 7:aa vastaan vaikka jotkut sellaista kuvittelee, mutta ihmettelen tuota hätäilyä jos kerran on jo toimiva käyttis kun voisi tehdä asennukset kerralla kuntoon ja varmemmin ettei tarvitse kokoajan olla rassaamassa.
5362
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mites tuo on syynä lykätä hankintaa?

"Ja muut syyt ovat mahdolliset lastentaudit, ajurien ja ohjelmien valmius."

Windows 7:n kanssa tilanne on kuitenkin paljon parempi kuin mitä Vistan, itse päivitin käyttiksen heti ja siinä samalla jo pahasti vanhentuneen äänityssoftani ja yhdistelmä on toiminut moitteetta samantien. Myöskään näytönohjainajurien kanssa ei ole ollut ongelmia vaan systeemi tuntuisi olevan kertaheitolla valmis. Jos on ostanut rautaa Vistaa ajatellen niin erittäin suurella todennäköisyydellä rauta pelaa myös Seiskassa vaikkei valmistaja sitä erikseen sanoisi. Tämähän on tietysti seurausta siitä ettei Seiska ole muutakuin Vistan uusi kuori pahat käyttisbugit fiksattuna.

Äänestä
  • Aloittaja

    "Mites tuo on syynä lykätä hankintaa?"

    Asennussähläyksen vähentäminen. Kun tuppaa tuo Windows MS Office olevan sellainen parivaljakko. Jos haluaa MS Officen (mihin on omat syynsä mitä en tässä erittele) ja asentanut Windows 7:n nyt niin ei tarvitse erikseen poistella vanhaa MS Officea, asentaa service packia ja sitten uutta MS Officea. Uusi MS Office on kuitenkin aika "pakollinen" MS Officen käyttäjille kun se tekee standardin mukaista OOXML:ää jos jostain syystä päätyy sitä käyttämään ODF:n sijasta.

    Minusta ainakin olisi helpompaa mennä nykyisellä asennuksella kiirehtimättä Windows 7:n, hankkia service pack 1 päivitetty Windows 7 missä on varmaan USB 3 tukikin, lastentaudit korjattu ja ohjelmat valmiimpia ja uusi MS Office niin saa kerralla tehtyä asennuksen mitä ei tarvitse pahemmin häslätä. Sekin on mahdollista, että SP1:ssä hajoaa jotain vanhoja ohjelmia.. Voisi käytellä parhaimmillaan Windows 7 SP2 julkaisusta 2v eteenpäin ilman isompaa häsläystä.

    Tosin kuin nyt, hätäisimmät asentaneet ensiksi Windows 7 RC:tä, sitten Windows 7 julkaisuversiota, sitten service packia ja lisäohjelmistojen kanssa häsläykset päälle. Itse suosin sitä, että tekee asennuksia mitkä toimii mahdollisimman pitkään mahdollisimman pienellä häsläyksellä. Joillekin tuntuu kyllä kaikenlainen asentelu muutaman kuukauden välein olevan itse tarkoitus...

    "Jos on ostanut rautaa Vistaa ajatellen niin erittäin suurella todennäköisyydellä rauta pelaa myös Seiskassa vaikkei valmistaja sitä erikseen sanoisi."

    Kyllä.

    Äänestä

Miten tuo Officen beta liittyy mihinkään? Hyvin tuntuu pyörivän Windows 7:ssä.

Äänestä

Ja sinä (M-Kar) olit ensinnä "maalissa" ! Kohtalon ivaa ................

Äänestä

Win-7 ostoa tai siihen siirtymistä.

Seiska pelaa suoraan "paketista", eikä ole tarvetta varttua SP1,stä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


m-kar kirjoitti:

..Windows 7:n hankintaa service pack 1:n asti: http://www.tietokone.fi/uutiset/microsoftin_2010_ohjelmia_paasee_nyt_kokeilemaan

Ja muut syyt ovat mahdolliset lastentaudit, ajurien ja ohjelmien valmius.

Disclaimer: Minulla ei ole mitään Windows 7:aa vastaan vaikka jotkut sellaista kuvittelee, mutta ihmettelen tuota hätäilyä jos kerran on jo toimiva käyttis kun voisi tehdä asennukset kerralla kuntoon ja varmemmin ettei tarvitse kokoajan olla rassaamassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu