Oletko kokenut pyhän läsnäoloa verkkokeskusteluissa?
Millaisia ne keskustelut ovat olleet? Mistä aiheista? MIten koit pyhän?
Onko se ylipäätään mahdollista kokea pyhää verkossa?
Millaisia ne keskustelut ovat olleet? Mistä aiheista? MIten koit pyhän?
Onko se ylipäätään mahdollista kokea pyhää verkossa?
Vastaukset 2
Vanhimmat
On vain Yksi Pyhyys ja se on Jumalaliisuuden Pyhyys ja Pyhä Henki. Kaikki muut pyhyydet, kuten kirkkojen, uskojen jne pyhät isät ovat eksyttäjiä. Esimerkiksi kristinuskolla, Jumalan ja Jeesuksen Lain rikkojana, omien syyttömien uskovaisten tappamiset, Jumalan valtakunnan kaltaisten lastenkin tappamiset on saatanallisuuteen eksyttävien tekopyhyyttä joden pyhällä herralla on sarvet.
Hyvien keskustelututtujen kesken joskus kauansitten. Aikana jolloin saattoi käydä keskusteluja kahdenkeskisesti syvällä verkon uumenissa muilta rauhoitetusti (nythän uusi kirjoitus ketjuun nostaa sen ensimmäiseksi kaikkien nähtäväksi). Keskustelunaiheet olivat arkoja, syvällekoskettaneita, henkilökohtaisia, esimerkiksi läheisen ihmisen kuoleman surunkokemuksia. Kirjoittaminen oli suruterapiaa. Jos sellaiseen saattoi vielä saada "Sanan Herralta" lähimmäiselle lohdutukseksi.
Kun kirjoittaja kirjoittaa Pyhän Hengen johtamana ja voimassa, kirjoitetuissa sanoissa on voimaaa ja koskettavuutta, jonka toinen uskova samassa Hengessä voi kokea.