Olisko uskiksilla ideoita

miten saisitte uudenvuodenpäivän, vapunpäivän ja itsenäisyyspäivän kristillisiksi juhlapäiviksi?
12127
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Ei mitenkään, ei ole tarvetta. Entä miten saisitte kristilliset juhlapäivät ei-kristillisiksi?
Enemmän siinä olisi haastetta. Tosiateisti paiskii töitä kristillisinä juhlapäivinä, toisin kuin te luuseriamatööriateistit, jotka ette edes tiedä mitä työnteko on.
Paljonko kössi olet maksanut veroja elämäsi aikana, vai oletko boheemi 24/7?

Äänestä
  • kristilliset juhlapäivät. Mutta ikävä kyllä työpaikan ovet ovat silloin lukossa.

    Äänestä

  • Voi minua luuseriamatööriateistia, joka en edes tiedä, mitä työnteko on! :)

    Mukavaa iltaa sinulle, uskovainen 'näin..'

    Äänestä

  • paljonko olen veroja maksanut, mutta aivan varmasti enemmän, kuin tulen eläkettä saamaan. Tuskin elän eläkeikään asti. Joten kaikki kansantaloudelle.

    Äänestä

  • Kössönöm kirjoitti:

    paljonko olen veroja maksanut, mutta aivan varmasti enemmän, kuin tulen eläkettä saamaan. Tuskin elän eläkeikään asti. Joten kaikki kansantaloudelle.

    Eihän siitä työmarkkinatuesta mitenkään voi maksaa eläkettä enempää veroja.
    Toiset ovat nettomaksajia, toiset nettosaajia. Tiesitkö muuten, että vihaamasi kristitytkin maksaa veroja?

    Äänestä

  • "luuseriamatööriateistit"

    - Kun lapsensa kouluttaa, asuntolainansa on maksanut ja veronsa myös, niin mitä luusesriutta siinä on? Sinä et taida edes tajuta kuinka paljon työväenluokka on tapellut sinunkin puolestasi. Nauti nyt vaan eduista, joita vanhempi sukupolvi sinullekin on hankkinut.

    Tiedätkö, tai tajuatko edes, että sinä kuolet jonain päivänä ja siinä se oli sinun elämäsi.

    Äänestä

  • tosi asiassa kristityt ovat varastaneet luultavasti kaikki juhlapäivänsä ajan kohat muilta uskonnoilta, käännytys tarkoituksena. Krisselit kehittivät jopa aprillipäivänki että saivat pilkata pakana ajan uudenvuoden viettäjiä.

    Äänestä

  • ........ kirjoitti:

    "luuseriamatööriateistit"

    - Kun lapsensa kouluttaa, asuntolainansa on maksanut ja veronsa myös, niin mitä luusesriutta siinä on? Sinä et taida edes tajuta kuinka paljon työväenluokka on tapellut sinunkin puolestasi. Nauti nyt vaan eduista, joita vanhempi sukupolvi sinullekin on hankkinut.

    Tiedätkö, tai tajuatko edes, että sinä kuolet jonain päivänä ja siinä se oli sinun elämäsi.

    "Sinä et taida edes tajuta kuinka paljon työväenluokka on tapellut sinunkin puolestasi."

    Työväenluokka on tapellut minua vastaan, sillä olen yrittäjä. Isänikin oli yrittäjä 70-luvulla, jolloin työväenluokka kirosi kaikki yrittäjät riistäjäkapitalisteina. Työväenluokan mielipide yrittäjistä ja yrityksistä oli/on: "Paras yrittäjä on kuollut yrittäjä ja paras yritys on konkurssin tehnyt yritys".
    Että se siitä sinun ja lahkolaistesi taisteluista!

    "Nauti nyt vaan eduista, joita vanhempi sukupolvi sinullekin on hankkinut."

    Itse olen etuni hankkinut, veroni maksanut ja sdp:tä väistellyt. Samoin teki vanhempi sukupolvi, ja heitä kunnioitan. Kaltaisiasi mullekaikkihetiamatööriateisteja halveksin.

    Tiedätkö, tai tajuatko edes, että sinä kuolet jonain päivänä ja siinä se oli sinun elämäsi.

    Äänestä

Tuija Braxilla, oikeusministerillä, on tiiviit suhteet kirkkoon. Sinne vaan postia, niin eiköhän tuokin asia muutu.

Äänestä

... tärkeää 1.1. , 1.5. tai 6.12.

Pieru temppelissäkin riittäisi, olisi siinä jo juhlaan aihetta.

Äänestä
  • Noista juhlimisen aihetta on ainoastaan 6.12, muut ovat roskajuhlia.
    Tosin 6.12 pointti on ollut hukassa jo vuosikymmeniä. 6.12 on nykyään eliitinpalvontajuhla ja veronmaksajien kustantama muotinäytös. Joutaisi poistaa sekin kalenterista.

    Äänestä

Kristinuskossa ei pidä erotella juhlapäiviä, kuten vanhassa liitossa. Kaikki päivät ovat kristitylle samanarvoisia, usko on jotakin ihan muuta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kössönöm kirjoitti:

miten saisitte uudenvuodenpäivän, vapunpäivän ja itsenäisyyspäivän kristillisiksi juhlapäiviksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu