Demupellelle kova tuomio
sonnimies,
12112
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Älä levitä väärää tietoa...joku tökkää pian heinäseipään mittaisella anustapilla.
kepulaisvalehtelija?
Vähänkö masensi uljasta Sonnimiestä, mutta Pappamannista panen tänään, hänhän on kepulainen! Hoh,hoh,hooooooooooo molemmat saa tänään, paitsi kepulainen muikku!
http://www.savonmaa.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=2384:kolmen-ja-puolen-miljoonan-euron-muikku&catid=20:alaker...
Sonnimies on ihana ja hyvä laardiperse. Suukkoja sinulle ja hyvää runkki-iltaaa! Menikö sonnari tänään peppuneitsyys???
Syyttäjä vaatii Muikulle viiden vuoden vankeutta
07.11. 22:55
Kihlakunnansyyttäjä vaatii alustavasti, että entinen lakiasiaintoimiston pitäjä Aulikki Muikku tuomitaan vähintään viiden vuoden vankeusrangaistukseen rikoksistaan. Lisäksi asianomistaja vaatii häntä maksamaan noin 3,5 miljoonaa euroa vahingonkorvausta anastetusta omaisuudesta.
Aulikki Muikun tapauksen oikeuskäsittely alkoi perjantaina Savonlinnan käräjäoikeudessa suullisella valmistelulla.
Muikkua vastaan luetaan oikeudessa viisi erillistä syytekohtaa. Häntä syytetään kirjanpitorikoksesta, törkeästä kavalluksesta tai vaihtoehtoisesti kiskonnasta, kahdesta eri törkeästä väärennyksestä ja varkaudesta. Rikokset ovat tapahtuneet vuosina 1998–2005.
Kirjanpitorikosta lukuun ottamatta Muikku kiistää syytteet ja kirjanpitorikostakin hän pitää tahattomana huolimattomuutena.
Varsinainen oikeuskäsittely alkaa Savonlinnan käräjäoikeudessa helmikuun alussa.
Muikulla oli Savonlinnassa vuodesta 1995 vuoteen 2003 saakka Laki- ja Tilitoimisto Aulikki Muikku Oy -niminen yhtiö. Sittemmin yhtiön kotipaikka on ollut Helsingissä.
Syyte kirjanpitorikoksesta koskee laiminlyöntejä liiketapahtumien kirjaamisessa ja tilinpäätösten laatimisessa. Esimerkiksi myyntilaskutuksessa on runsaasti epäselvyyksiä.
Vuonna 1998 Muikku teki omaisuudenhoitosopimuksen, joka koski iäkkään asiakkaan huomattavan omaisuuden hallinnointia. Törkeäksi väärennökseksi epäillään Muikun laatimaa sopimusta, jonka mukaan hänellä olisi oikeus nostaa asiakkaan varoista velkakirjalla varoja yrityksensä toimintaan sekä yrityksensä ja omaan sijoitustoimintaan.
Kaikkiaan Muikku siirsi yhtiönsä pankkitilille 22 erillisellä velkakirjalla lähes viisi miljoonaa euroa, joista maksettiin asiakkaan menoja lähes 1,5 miljoonalla. Tällöin Muikun haltuun jäi noin 3,5 miljoonaa euroa asiakkaan rahoja, mitä syyttäjä pitää törkeänä kavalluksena.
Lisäksi törkeänä väärennöksenä pidetään testamenttia, johon Muikku on lisännyt erityisjälkisäädösten saajaksi erään toisen henkilön lisäksi itsensä. Jälkisäädöksen rahamäärä on 185 000 euroa. Testamentissa Muikku on määrännyt itsensä kuolinpesän selvittäjäksi, pesänjakajaksi ja testamentin toimeenpanijaksi.
Viides syytekohta koskee varkautta, ja sen mukaan Muikku on anastanut asiakkaan asunnosta omaisuutta tämän kuoleman jälkeen. Anastettu omaisuus on ollut koti-irtaimistoa kuten pöytähopeita, ruokailuvälineitä, taulu ja kirjoja ainakin tuhannen euron arvosta. Omaisuus on palautettu asianomistajalle.
Muikku oli Savonlinnassa asuessaan keskustan Itä-Savon piirin varapuheenjohtaja, kaupunginvaltuutettu ja kaupunginhallituksen jäsen. Hän pyrki eduskuntaan keskustan ehdokkaana vuonna 2003.
Marja-Liisa Karjalainen
Eihän tuossa sanot demarimuikun olevan keskustalainen.
Hohhohhooo, taas sai ruikuli nokilleen.
45 Muikku Aulikki
Suomen Keskusta
Varanotaari, yrittäjä
Ikä: 60v
Kotisivu:
lakimuikku.com
Sähköpostiosoite:
[email protected]
Ehdokkaan oma esittely:
olen itä-savolainen lakiasiaintoimistoyrittäjä ja kuntapäättäjä. Teen työtä suomalaisen hyvinvointiyhteis- kunnan eteen.Se rakentuu kristillisille arvoille ja sen kulmakiviä ovat oikeudenmukaisuus ja kansalaisten tasa-arvo ikään, sivistykseen,koulutukseen, sukupuoleen, terveydentilaan yms. katsomatta. Minulla on tietoa, taitoa, tahtoa tehdä ja työstäni myöskin esittää tuloksia. Lue sivuiltani lisää siitä, mitkä ovat mielestäni hyvän elämän arvot!
http://www2.vaalikone.fi/eduskunta2003/naytaehdokas.jsp?VP=1008&ehdokas=2064
.
Olisikin järkyttävää, jos joskus paljastuisit toden puhumisesta. Siitä ei ole pelkoa:
http://www2.vaalikone.fi/eduskunta2003/naytaehdokas.jsp?VP=1008&ehdokas=2064
On meillä siinä sellainen naistenmies, yritysmies, porvari, kauriinmetsästäjä ja sotasankarisukuakin, vaikka sedät, tädit ja enot menevätkin sekaisin ho ho ho ho hoooo!
http://www.lansi-savo.fi/Uutiset/8606842.jpg
ps. Missä Muikun kotisivut?
ylläpitää kotisivuja, jopa kepulaisen