Vapaa-ajattelijoiden eroa kirkosta kampanja

Onhan se saanut porukkaa eroamaan kirkosta. Mutta en ole varma onko se hyvä vai huono asia. Että pitäisikö peräti kiittää siittää.

Silloin kun fyrkkaa on vähemmän voidaan paremmin miettiä mihin sitä laitetaan. Sitä en hyväksy ev.lut kirkossa että sillä on jotain osakkeita pankissa rahat pitäisi laittaa ihmisiä tavoittavaan työhön. Sitäpaitsi kirkon muutenkin on aika ryhdistäytyä.
Sitäpaitsi väite että on pelastettu koska on kirkon jäsen on suurinpiirtein yhtä totta kuin jos sä olet autotallissa niin olet auto.

8

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eroakirkosta.fi

      eivät usko jumalaan, miksi sitten olla kirkon jäsen.

      toisaalta, eroavatko uskovaiset rahallisista syistä eli halutaan säästää? siirrytään harjoittamaan uskontoa omassa kappelissa, vaikka takan reunustalla sitten...

      • mitä vapautta tuo on

        Vapaus ei tarkoita sitoutumista vaikka pilkkaamaan kirkkoa, vaan pitäisi olla vapaus ajatella mitä haluaa tutkia, vaikka ne olisivat uskonasioita, eikä joutua sitoutumaan kirkkoa vastustamaan tai uskovaisia pilkkaamaan, ei sellainen ole mitään vapautta. Antakaa mieluummin vapaa-ajattelijat sille nimeksi uusi suunta, eikä vapaa-ajattelijat.


      • ...
        mitä vapautta tuo on kirjoitti:

        Vapaus ei tarkoita sitoutumista vaikka pilkkaamaan kirkkoa, vaan pitäisi olla vapaus ajatella mitä haluaa tutkia, vaikka ne olisivat uskonasioita, eikä joutua sitoutumaan kirkkoa vastustamaan tai uskovaisia pilkkaamaan, ei sellainen ole mitään vapautta. Antakaa mieluummin vapaa-ajattelijat sille nimeksi uusi suunta, eikä vapaa-ajattelijat.

        On vapaa-ajattelija kirkkoon kuuluvia pilkannut???


      • goddeloos
        mitä vapautta tuo on kirjoitti:

        Vapaus ei tarkoita sitoutumista vaikka pilkkaamaan kirkkoa, vaan pitäisi olla vapaus ajatella mitä haluaa tutkia, vaikka ne olisivat uskonasioita, eikä joutua sitoutumaan kirkkoa vastustamaan tai uskovaisia pilkkaamaan, ei sellainen ole mitään vapautta. Antakaa mieluummin vapaa-ajattelijat sille nimeksi uusi suunta, eikä vapaa-ajattelijat.

        "Vapaus ei tarkoita sitoutumista vaikka pilkkaamaan kirkkoa"
        - Mutta sallii sen...


    • mister7

      niin se vapareitten bussikamppanja, jos tätä tarkoitat, ei aiheuttanut juurikaan eropiikkiä tilastoihin.

      Eroakirkosta sivusto on kyllä varmasti vaikuttanut erolukuihin, mutta tuskin se silti sitä ITSE päätöstä on aiheuttanut. Ei toki varma tieto, mut näin epäilisin.

      En antaisi vapareille kovinkaan suurta arvoa tähän kirkosta eroamis buumiin.

    • älä viitsi rasittaa

      Onko sinulla tosiaan kaikki muuta asiat niin hyvin, että tuo kirkkojuttu on tosiaan sinun suurin ongelmasi? Oletko tietoinen että suomessa on paljon työttömiä, jotka tahtoisivat saada töitä. Käytä aikaasi vaikka mieluummin vähävaraisten avustamiseen, vaikka silloin kun siihen kerätään rahaa heitä auttamaan. Jätä kirkko rauhaan jos sinulla on siitä noin iso ongelma, ja käytä energiaasi johonkin muuhun asiaan.

      • Kuolema & Verot

        "Oletko tietoinen että suomessa on paljon työttömiä, jotka tahtoisivat saada töitä."

        Suomessa on loppupelissä niin monta työpaikkaa auki että töiden löytäminen on helppoa, ei se työpaikka löydy sillä että istutaan kotona käded ristissä rukoilemalla ja olemassa työttömyyskassassa, vaan se työpaikka löytyy itse etsimällä,itsensä kouluttamalla sekä aktiivisella haulla.

        Suomessa on paljon työöttömiä jotka työttömydestään valittaa, mutta samalla eivät halua muuttaa,kouluttaa tai itse sitä edes hakea, Työvoima toimisto on hampaaton eikä siihen voi pelkästää nojautua.

        ja nämä ihmiset jotka ovat valmistuneet lukiosta tai yliopistosta voisivat sen verran nöyrtyä että menevät ammattikouluun jos ei töitä löydy.


    • ..

      Onko se mielestäsi kampanja, jos ylläpitää palvelua, jonka avulla voi netissä erota kirkosta? Se on palvelu ihan siinä kuin netin pankkipalvelutkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      65
      5420
    2. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      84
      2727
    3. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      274
      2531
    4. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2409
    5. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      19
      1884
    6. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      233
      1593
    7. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      56
      1201
    8. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      13
      1123
    9. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      88
      1105
    10. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      90
      1096
    Aihe