verrattuna tsaarien aikaan. Muuten kumma juttu tuo kapitalismi. Siis kun se ei ole pystynyt Venäjällä vielä edes neukkulan aikaiseen tuotantoon. Kumma juttu tuo kapitalismi. Viime lamassa talous meni alaspäin vaikka kapitalismi ja wahlroosit ja muut pankkipellet oli talouden johdossa. Kumma juttu. Samat pellet on pankkien johdossa nytkin ja taas mennään alas!
Joku vois miettiä, että vika on pankkipelleissä. Tai kapitalismissa.
Joku vois miettiä, että vika on pankkipelleissä. Tai kapitalismissa.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Sanoppa yksikin kommunistinen valtio maailmassa ??
Sanon heti 2 .Pohjois-korea joka kaatuu sisäiseen vallankumoukseen,henkinen helvetti ihmiselle.Kiina on pian kapitalistisin maa maapallolla.Kyllä kommunismi elää jossain aina,ei pahuus kuole koskaan.
saa toistaa, että kommunistista valtiota ei voi olla ollemassa, koska kommunismissa valtio on lakkautettu. Kommunismi on yhteiskunta, joka on riisto- ja sortosuhteista vapaa.
"Kommunismi oli edistystä Venäjällä verrattuna tsaarien aikaan. Muuten kumma juttu tuo kapitalismi. Siis kun se ei ole pystynyt Venäjällä vielä edes neukkulan aikaiseen tuotantoon. Kumma juttu tuo kapitalismi. Viime lamassa talous meni alaspäin vaikka kapitalismi ja wahlroosit ja muut pankkipellet oli talouden johdossa. Kumma juttu. Samat pellet on pankkien johdossa nytkin ja taas mennään alas!
Joku vois miettiä, että vika on pankkipelleissä. Tai kapitalismissa."
Jätä päätön sana "valtio" pois, jos tulet sillä onnelliseksi.
Mulle kyllä sopii että valtiot poistetaan.. eiks jee.
"taulapäät ovat ikuisia.."
mites sitten selität sen että Etelelä-Amerikka punastuu koko ajan? Enää CIA ei pysty järkkäämään vallankaappauksia ja nykyään maanosan kentsutkin on isänmallisia punikkeja kuten Venezuelan Hugo. Näin se vaan menee nykyään.
se on pelkkä unelma joka ei koskaan toteudu. Siihen ei voi edes pyrkiä koska ihmiset eivät ole siihen soveltuvia eikä "homo sovieticusta" ole vielä jalostettu, en tiedä sitten onko teillä jalostusprojekti meneillään? Aatun tahtiin vai oliko se Josifin?
tuhtaata, luvut kasvoivat, vaikka tuotanto ei seurannut tuotantolukuja.
taannutettiin rangaistuksen uhalla eikä se korjaannu hetkessä vaan vaatii sukupolven tai pari. Pelkkä järjestelmän muutos ei heti auta mutta antaa mahdollisuuden kunhan saadaan asiat rullaamaan. Ei firmoja synny tyhjästä vaan pitää olla pääomaa, lisäksi yhteiskunnan pitää olla yritysystävällinen ja ne uutiset joita sieltä on viime aikoina kuulunut eivät kannusta yrittämään onnistuneesti ja rehellisesti.
Viranomaisten pitää olla rehellisiä ja lahjomattomissa koska muutoin voi sattua mitä hyvänsä. Kommunismi pilasi koko maan mahdollisuudet vuosikymmeniksi mutta toivottavasti ei sadoiksi. Heidän lakinsa jotka tietyillä aloilla eivät salli ulkolaista määräysvaltaa yrityksissä kuten energia-alalla estävät esim. suomalaisia investointeja alalle. Puutullit ovat yksi esimerkki typerästä suhtautumisesta ja yrityksestä saada investointeja, se oli hyvin lyhytnäköistä ja olisi ollut tehokkaampaa käyttää porkkanaa kepin sijaan. Nyt ei tule investointeja ja puutakaan ei saa kaupaksi koska täällä olevat tehtaat suljettiin niiden uhattujen tullien vuoksi, ainakin osin.
Yksityistäminen Neuvostoliitossa epäonnistui täydellisesti koska ei ollut tietotaitoa sen suorittamiseen ja siten muutamat epämääräiset liikemiehet ja KGP:n upseerit saivat huijattua itselleen valtavia omaisuuksia keskiverto venäläisen jäädessä nuolemaan näppejään.
Venäläiset eivät osaa hoitaa asioitaan koska he eivät ole siihen tottuneet, lähes sadan vuoden ajan on yhteiskunta tavallaan vastannut kaikesta ja nyt pitäisi olla itse vastuussa itsestään. Se vaatii opettelua ja aikaa.
Toisin sanoen KOMMUNISMI TAANNUTTI VENÄJÄN KIVIKAUTEEN.