Eri yhteyksissä on ollut mainintaa, että EU ei sallisi enää suoraveloituksia jonkin ajankohdan jälkeen.
Pitääkö tuo tosiaan paikkansa? Suoraveloitus on ainakin omalta osaltani ollut tosi hyödyllinen palvelu. Milloin suoraveloitusmahdollisuus poistuisi? Tulisiko sen sijalle mitään edes suunnilleen korvaavaa?
Suoraveloituksen poistuminen
3
417
Vastaukset
- arvelijatar
Kyse ei ole siitä, että EU ei sallisi suoraveloituksia, vaan kuten korttimuutoksessakin, tässäkin on kyse SEPA-alueen yhtenäistämisestä. Suomi ottaa mm. näistä aioista määräävän maksupalveludirektiivin mukaiset säännökset käyttöön uutena maksupalvelulakina.
SEPA-suoraveloitus eroaa suomalaisesta mm. sikäli, että asiakkaalla on tietyin edellytyksin mahdollisuus perua jo maksettu suoraveloitus. Tarkkaa ajankohta SEPA-suoraveloituksen käyttöönotolle ei käsittääkseni ole vielä lyöty lukkoon, eikä mahdollista siirtymäaikaa.
Pankit tarjoavat myös e-laskua vaihtoehtona.- 11+11
Ja lisäksi tässä uudessa EU-käytännössä suoraveloitusvaltakirja annetaan laskuttavalle yritykselle. Nykyisessä suomalaisessa systeemissä valtakirja annetaan pankille.
- .
"Suoraveloitus on ainakin omalta osaltani ollut tosi hyödyllinen palvelu".
se, kun useat eivät tarkkaile suoraveloituksia ja niissä sattuu usein virheitä,
moni maksaa laskut periaatteella "kun niihin on hyvin varaa",
vaikka samat henkilöt ovat taasen toisissa paikoissa köyhiä ja rahanpuute aina vaivana ja puheenaiheena.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791756
- 108987
- 94874
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa19683- 51655
ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann41567Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m164523Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45518Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä24475Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;193466