Rikos

Miekko

Sinä yönä varastettiin suudelma.

Tekijästä muutama hatara todiste:

utuisen hymyn heilahdus
vartalon graafinen esitys

[motiivi edelleen hämärän peitossa]

syvänsininen pantteri
hiippaili paikalta
palanen tummaa suklaata


Nimettömän kirjeen mukaan
olen väärillä jäljillä.

8

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siinä sitä taas ollaan, suudelmassa
      vaikkakin varastetussa. Hyvä niin, koska
      se on oleellinen osa tätä runoasi.

      ' utuisen hymyn heilahdus
      vartalon graafinen esitys ' hienot lauseparit !
      Ja kokonaisuus, hmmm - jännästi taas kuljetat
      lukijaa ja annat sen mystiikan näkyä.

      Kiitoksia.

      • Miekko

        Kiitos. Ympäri käydään yhteen tullaan... eivätkä ne suudelmat näemmä tähän jää...

        Mainitsemasi lauseparit eivät minunkaan silmääni huonolta näytä.. tavoittelin sitä tunnelmaa.. Kiitokset kommentoinnista :)


    • normit

      Ole levollinen.
      Rikollinen palaa aina rikospaikalle.
      Vastaiskua varten selvitä motiivi.
      Rakkaus, kosto, ihastus, hetken huuma, ...
      Sen varastaa, mitä ei laillisesti saa.
      Mutta ethän uhri ollut, ethän?

      • Miekko

        Pyromaani palaa rikospaikalle, niinhän se Juicekin taisi todeta... Motiivia voisi miettiä vaikka pään puhki, mutta mikä voisi olla syy moiseen tekoon? Sitä odottaisi edes nöyrää katumusta.. jotain sovintoratkaisua korvaukseksi henkisistä kärsimyksistä. Kiitokset kommentista:)


    • MarjaM..i

      Ihana.
      *koko naama hymyilee, kun tätä lukee*

      • Miekko

        Kiitos. Vähän arvelutti laittaa. Hmm.. ei nyt ihan ydinalueellani olla.. mutta kiva että tuotti iloa:) Tietysti teemana vanhaa tuttua epätietoisúutta, haentaa, etsimistä... Kiitokset kommentista:)


    • Sinä - metka Miekkonen,jonka runoja on näilläkin
      aivoilla hyvä pakertaa ja Hyvä niin... sanon tämän
      nyt Sinulla hyvällä,mitä joskus aikoinaan sain itse
      kuulla kriitikoilta,ettei saisi liiaksi itselleen kirjoittaa,
      jotta lukijatkin ymmärtäisi mutta täälläkin eräiden
      toimesta olemme kriitikot "tuominneet yli laidan"
      asenteella.

      En nyt sano tämän enempää.kuin sen että runosi
      vie kuin mukanaan ja saa todella purtavaa että
      lukijoillekin mahdollisuuden laajentaa eri mielikuviaan.

      Hyvä Miekko ...jatkakaa...tämä oli Ymmärrettävää tekstiä !

      • Miekko

        Joo. Eihän tässä suurelle yleisölle kirjoitella. Jos löytyy yksi, jolle voi sanoa jotain, sekin olisi hyvä. Kyllähän täällä erikoisen maun omaavia ihmisiäkin varmasti piipahtelee.. hyvä tarjota palveluja kaikenlaisille asiakkaille.

        Kriitikoilla tarkoitetaanko niitä kolmen soinnun kommentoijia? Ehkä olisi tarvetta perustaa joku kolmas palsta, Lastenlorut.. ei liian vaikeita sanoja, monimutkaista ajattelua.

        Kunnon kritiikistä on pulaa. Nimenomaan sellaisilta, jotka itse kirjoittavat.. olen saanut hyvää palautetta mm. Äitiparralta, Lindalta ja Amandalta... kyllä se vaan tiettyä uskottavuutta, kun kriitikko tietää mistä puhuu.. tuntee kirjoitusprosessia..

        Hävetti vähän tätä laittaa.. kun ei ole ominta alaa.. ja ikään kuin olisi sitä suuren yleisön kosiskelua.. yritin pitää tunnelmaa yllä.. välttää liikaa kiihkeyttä, vaikka on sellaista sanastoa kuin 'suudelma' ja 'vartalo'... Jotain hämyisää.. jossa lukija tietää enemmän kuin kertoja...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      153
      4553
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      196
      3258
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      109
      2844
    4. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      148
      2820
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      35
      2805
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      41
      2141
    7. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      13
      2017
    8. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      55
      2005
    9. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      1895
    10. Olet ainutlaatuinen

      Sinussa on jotain, jota en osaa oikein edes pukea sanoiksi. Jotain paljon syvempää, kuin ulkoinen ihanuutesi. Jotain ain
      Ikävä
      38
      1139
    Aihe