Taas kuolemat salattiin!!!

Kauhea sysimusta onnettomuus, ihmisiä kuoli taas satoja oli loukussa.
Mutta kukaan ei puhu mitään, asiaa peitellään!!'
Viime vuonna kuoli 3200 IHMISTÄ, kiinan kivihiilikaivoksissa, eikä kukaan sano mitään, vastaaja vain kuittaa "työsuojelurike"
Mitä jos vastaava määrä olisi kuollut ydinvoimalassa???? Voi hyvänen aika mikä mellakka!

Montako kuoli viime vuonna ydinvoimalaonnettomuudessa??? Aivan oikein EI YHTÄÄN.
Ydinvoima on kiistattomasti turvallisin energianlähde, jota tarvitaan lisää suomeenkin, ei enää kivihiiltä suomeen, ei kivihiilivuorie, ei enää keuhkoihin pikimustaa kivihiilisavua ja pölyä!
Lisää ydinsähköä ja vauhdilla !!
8206
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

joka vuosi tupakan aiheuttamiin sairauksiin,eikä yksikään järjestö pidä siitä meteliä täällä. (paitsi keuhkovammaliitto toisella palstalla).Miksi tämän vuoksi ei vallata laivoja,jonka lastina on tupakkatuotteita,miksei banderolleja tuoda esille tuon terveyttä haittaavan savun vuoksi.Tarvitaan savutonta ydinvoimaa.

Äänestä
  • Tsehrnobylkin oli savuton

    Äänestä

On paljon tilastotietoja tuostakin!

Äänestä

Hys hys ei saa kertoa, lisätään vaan hiilivoimaa, sanoo greenpiisin mies !!

Äänestä
  • Ydinvoimayhtiöiden ilmastobluffi paljastettu!

    August 27, 2009 in Energiatehokkuus, ILMASTO JA ENERGIA, Uusiutuvat, Ydinvoima by Lauri | 3 comments

    Voimalaitokset

    Uskotko, että rakentamalla lisää ydinvoimaa saadaan suljettua saastuttavat kivihiili- ja turvevoimalat?

    Mitäpä sen on väliä, mitä sinä tai minä uskomme (ellet sitten sinä ole esim. kansanedustaja). Greenpeace kuitenkin selvitti, mitä Olkiluoto 3:n ja mahdollisten uusien ydinvoimaloiden omistajat uskovat.

    Vastaus on yksinkertainen. Ne uskovat, että Suomeen kannattaa rakentaa reilusti lisää kivihiili- ja turvelaitoksia, vaikka ydinvoimaa rakennettaisiin lisää. Olkiluodon ydinvoimalan kaksi suurinta omistajaa, Pohjolan Voima ja Fortum, suunnittelevat ilmastopäästöiltään ylivoimaisesti saastuttavimpia laitosinvestointeja. Niiden vuosina 2005-2015 tekemät ja suunnittelemat voimalat päästäisivät ilmakehään 4 miljoonaa tonnia hiilidioksidia. Sama määrä päästöjä syntyisi, jos kaikilla suomalaisilla henkilöautoilla ajettaisiin 20 km enemmän joka päivä.

    PVO ja Fortum ovat myös ainoat energiayhtiöt, jotka suunnittelevat merkittäviä investointeja kivihiileen.

    Strategia on yksinkertainen: annetaan sähkönkulutuksen kasvaa, jolloin tarvitaan lisää kivihiiltä ja turvetta säätövoimaksi. Sähkön hinta pysyy korkealla. Tuotetaan kaukolämpö pienillä turvekattiloilla. Vakuutetaan poliitikot siitä, että päästöt saadaan laskuun ydinvoimalla, eikä valtion ohjausta tarvita. Tehdään tiliä ydinsähkön viennillä. Kun vuonna 2025 huomataan, että päästöt eivät laskeneet vielä seitsemännelläkään ydinvoimalalla, niin onkin jo liian myöhäistä.

    No mutta, eiköhän meidän tavallisten kansalaisten ole helpompi keskittyä seuraamaan Big Brotheria ja uskoa vaan, että kyllä se ilmasto-ongelma ratkeaa ydinvoimalla.

    Älä siis turhaan tutustu esim. Greenpeacen esitykseen kestävistä energiaratkaisuista tai osallistu ilmastolakia vaativaan mielenosoitukseen.

    http://blogi.greenpeace-online.net/ilmasto-ja-energia/ydinvoimayhtioiden-ilmastobluffi-paljastettu/

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Maanystävä kirjoitti:

Kauhea sysimusta onnettomuus, ihmisiä kuoli taas satoja oli loukussa.
Mutta kukaan ei puhu mitään, asiaa peitellään!!'
Viime vuonna kuoli 3200 IHMISTÄ, kiinan kivihiilikaivoksissa, eikä kukaan sano mitään, vastaaja vain kuittaa "työsuojelurike"
Mitä jos vastaava määrä olisi kuollut ydinvoimalassa???? Voi hyvänen aika mikä mellakka!

Montako kuoli viime vuonna ydinvoimalaonnettomuudessa??? Aivan oikein EI YHTÄÄN.
Ydinvoima on kiistattomasti turvallisin energianlähde, jota tarvitaan lisää suomeenkin, ei enää kivihiiltä suomeen, ei kivihiilivuorie, ei enää keuhkoihin pikimustaa kivihiilisavua ja pölyä!
Lisää ydinsähköä ja vauhdilla !!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu