kun on tuo keskustelu

30haviljelijä

että minkä kokoinen viljatile kannattaa. niin sihen on vastaus että toinen voi pärjätä 30ha tilalla ja toinen ei meinaa pärjätä 100ha tilalla se johtuu paljon isännästä. jos pitää kaikki koneet olla isoja ja uusia niin saa siinä ollakin paljon maata että voi pärjätä. mutta jos tyydyt käytettyihin ja vähän vanhempiin koneisiin ja ei ole paljon velkoja niin voit pärjätä hyvinkin.

10

1167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei elätä 30ha peltoo

      on vaa ittesä pettämistä, jos luulee, et 30ha:lla pärjää, vanhatki koneet loppuu ja peltoinvestointiki pitää maksaa. Laskutaidoton käy vielä töissä ja kantaa tilinki pellon kautta pienemmäksi ja loppuviimeksi vaimo käy vielä töissä, jonka palkalla todellisuudessa eletään, näi se vaan menee monella.
      Ja kylmä totuus, et 100ha:n pikkutilallekaan ei kannata vallan äykeitä koneita vielä pomppa levällään ostella, tulee vouti ovelle kolkuttteleen melko helpolla.
      Parhaan tilin tekee 30ha:n tilalla, kun vuokraa sen jollekki laskutaidottomalle karjatilan statuksen omaavalle ja kuittaa käytännössä täten tuet omalle tilillee. Jos itte alkaa viljelee, niin öpaut 4500€ jää kaiken pörräyksen jälkee verotettavaa.

      • mikä elättää

        en mitään tiedä, ihmettelen vaan kuinka paljon noita 100 ha:n ja yli "pikkutiloja" oikein on. Meinaan kalusto on pääasiassa uudehkoa ja suurta nykyään kun kattelee.


      • Pankkiirisetä
        mikä elättää kirjoitti:

        en mitään tiedä, ihmettelen vaan kuinka paljon noita 100 ha:n ja yli "pikkutiloja" oikein on. Meinaan kalusto on pääasiassa uudehkoa ja suurta nykyään kun kattelee.

        Tietysti nyt viime vuosina on investoitu ja joillakin tiloilla voi olla jokunen uusikin kone, mutta ihan viljatilalla ei kyllä ole varaa ostella vallan uusia koneita noin vain. Jos jollakin on niitä uusia koneita, on niihin joko velkaa otettu pankista harkitsemattomasti, taikka on sijoitettu metsätaloudesta rahaa ajattelematta tuottoja, taikka myyty tonttimaata tilan joltakin kulmalta, taikka myydään maa-aineksia, joka on pääasiassa soraa tänä päivänä, taikka vaimon perintöä/ palkkaa käytetään koneiden ostoon, taikka harjoitetaan muuta toimintaa esim. koneyrittämistä, taksi- ja kuorma-autoilua, tilitoimistoa, rautakaupaa, lehdentoimittamista, mainostoimistoa, asianajotoimistoa, hammaslääkärinvirkaa jne. jne., eikä tuolla maataloudella siinäkään mittakaavassa olen merkitystä varsinaiseen talouteen.

        En voi työni puolesta tarkemmin kommentoida asiaa, ettei pankkisalaisuus vaarannu, periaatteessa tiedän hyvinkin tarkkaan yksitäisen tilan kannattavuuden, koska maatilarahoitukseen käytettävien korkotukilainojen ehtona on, että tehdään tutka- taikka likvilaskelmat, mutta jokaisen saatavilla on julkisia verotietoja esim. Veropörssi, joista voi lukea tietämiään viljatilojen omistajien verotietoja.


      • Höh?

        "Jos itte alkaa viljelee, niin öpaut 4500€ jää kaiken pörräyksen jälkee verotettavaa"

        Jos sen kaiken saa verotukseen ansiotulona ja vaimo käy töissä ja tekee kotiin melkein kaiken itse, niin kyllä sillä voi pärjätä. Ainakin jos ei matkustele, juopottele eikä syö kalliisti ja on nuuka ja pukeutuu vanhoihin vaatteisiin.
        Varsinkin jos on paljon metsää.


      • ölkjsadoiwet
        mikä elättää kirjoitti:

        en mitään tiedä, ihmettelen vaan kuinka paljon noita 100 ha:n ja yli "pikkutiloja" oikein on. Meinaan kalusto on pääasiassa uudehkoa ja suurta nykyään kun kattelee.

        Kylvökoneesta omistetaan kolmasosa, äkeestä samoin. Tasausäkeestä omistetaan viidesosa, ruiskusta kuudesosa, jne. Puimurilla urakoidaan omien peltojen lisäksi 4 - 5 tilan pellot, ja lisäksi siinä puimurissakin on osakkaana pienemmillä osuuksilla kaksi muuta isäntää.

        Ihan kokonaan omia on traktorit ja tavalliset peräkärryt.

        Että kaikki ei aina ole sitä miltä päältä näyttää.


    • ölkjsdgaåoiwet

      Pieni tila voi olla kannattava, mutta sillä ei pärjää.

      Olkaapa tarkkoja kielen kanssa, ettei tule keskusteltua eri asioista, vaikka luullaan, että samasta puhutaan.

      • paljonko metsää?

        Paljonko sitä metsää sitten pitää olla jos on 25 hehtaarin viljatila että pärjää?

        Riittääkö 100 hehtaaria? vai 250 hehtaaria?


      • millaista metsää...
        paljonko metsää? kirjoitti:

        Paljonko sitä metsää sitten pitää olla jos on 25 hehtaarin viljatila että pärjää?

        Riittääkö 100 hehtaaria? vai 250 hehtaaria?

        Taimikot ei juuri elätä, mutta 100ha normaalisti hoidettua metsää on ihan järjellinen määrä oikein hoidettuna pienen viljatilan ohella. Voit myydä reilun hehtaarin joka vuosi puhtaaksi ja lisäksi saat harvennuksista hieman ajanvietettä/polttopuita, joskus jopa hieman tuloakin. Metsä vääristää sopivasti viljelyn kannattavuutta ja joskus voi ostaa uuden traktorinkin, sekä muita koneita viljelyyn...


      • uus kysymys
        millaista metsää... kirjoitti:

        Taimikot ei juuri elätä, mutta 100ha normaalisti hoidettua metsää on ihan järjellinen määrä oikein hoidettuna pienen viljatilan ohella. Voit myydä reilun hehtaarin joka vuosi puhtaaksi ja lisäksi saat harvennuksista hieman ajanvietettä/polttopuita, joskus jopa hieman tuloakin. Metsä vääristää sopivasti viljelyn kannattavuutta ja joskus voi ostaa uuden traktorinkin, sekä muita koneita viljelyyn...

        Paljonko rahaa sitten saa yhdestä metsähehtaarista jos joku urakoitsija hoitaa työt? Tienaako paremmin jos myy polttopuita?


      • taasen!!!!
        uus kysymys kirjoitti:

        Paljonko rahaa sitten saa yhdestä metsähehtaarista jos joku urakoitsija hoitaa työt? Tienaako paremmin jos myy polttopuita?

        Ensiksi monessakin tapauksessa polttopuilla tienaa paremmin, kuin että myisi kyseiset puut kuituna. Lisäksi polttopuihin saa vielä hinnoitella omaa selkänahkaakin taikka pientä yrittäjävoittoakin, jos puut teettää palkatulla työvoimalla.

        Mitä taasen tulee tuohon hehtaariin, siitä saatava tulo on aivan kiinni siitä, millainen puusto on tuolla hehtaarilla ja miten sen korjaaminen toteutetaan. Normaalistihan metsänomistaja myy tänä päivänä puut pystykaupalla ja hoitaa uudistamis toimenpiteet itse istuttaen pottiputkella. Toki jossakin tapauksessa voi tietysti myydä puut hankinnalla ja teettää korjuun ja kaiken muunkin tuon hehtaarin tyhjentämiseen ja uudistamisen liittyvät työt jollakin urakoitsijalla taikka palkatulla työvoimalla, jolloin tietysti tilalla pitää olla tarkoituksen mukainen kalusto ko. töiden suorittamiseen.

        Keskiverto hehtaarista esim. kuusikkoa voidaan saada päätehakkuussa 350 kiintokuutiometriä puuta, josta tukin osuus 250-300 k.kuutiometriä á 45€, kuitupuusta ei suuria makseta 20€ lienee maksimi. Taimia menee hehtaarille 2000kpl á 0,20€ ja pottiputki irtoaa n. 120€, laikuttajien hinnat vaihtelevat 250-500€/ha riippuen maastosta.

        Mikään miljoonabisnes metsän omistaminen ei ole, mutta turvallinen kohde rahalle, kun perehtyy asiaan, rahalleen voi odottaa n. 6% tuottoa metsään sijoittamalla, mutta suosittelen perehtymään ihan kirjatietoudella metsänhoitoon mm. Tapion taskukirja on hyvä alku tiedon hankkimiseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      93
      3504
    2. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      56
      2478
    3. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      14
      2384
    4. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      63
      2244
    5. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      16
      2128
    6. Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen

      Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.
      Ikävä
      77
      1111
    7. Kaste pelastaa ihmisen

      Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm
      Kaste
      567
      1077
    8. Ensin oli armo - sen jälkeen tuli usko

      Me emme ansaitse armoa omalla uskollamme. Armo on ansaitsematonta rakkautta mikä synnyttää meidät uudesti Jumalasta. K
      Luterilaisuus
      400
      995
    9. Uskon todistus

      Oikean uskovaisen ja nimikristityn erottaa siitä, että Jeesukseen uskova korottaa Jeesusta ja uskoa Häneen, mutta nimik
      Kaste
      261
      986
    10. Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla

      Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday
      Maailman menoa
      142
      939
    Aihe