TASA-ARVOISIN YHTEISKUNTAMALLI

TÄMÄ oli ideaali yhteiskunta, murtta jostain syystä se piti lopettaa. kuvitelkaa jos nyt olisi samoin. Kaikki työt paiskisivat muurt kuin ne joiden ei tarvitse:


http://www.slaveryinamerica.org/

Minäkin voisin ostaa kotineekerin!!

Mikä vika tässä yhteiskuntamallissa oli??????
1218
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

> Minäkin voisin ostaa kotineekerin!! Mikä vika tässä yhteiskuntamallissa oli??????

Sinä voit milloin tahansa ostaa kotineekerin Suomessakin. Täällä et kuitenkaan saa estää häntä kävelemästä ulos, jos tarjoamasi etuudet eivät häntä tyydytä. Lakimme säätää myös työaikoja ja työsopimuksen sisältöä ylitse kotineekerin oman tahdon, joten kovin halvalla et kotineekeriä Suomessa saa.

Varsinaisessa orjuudessa orja on omaisuutta kuten lapio. Tällaista omaisuutta sai lain mukaan pitää vielä vuonna 1980 Mauritaniassa. Käytännössä orjia kuulemma on koko maailmassa vielä noin 27 miljoonaa, vaikka kaikki valtiot ovat orjuuden kieltäneet.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Back to 1700 kirjoitti:

TÄMÄ oli ideaali yhteiskunta, murtta jostain syystä se piti lopettaa. kuvitelkaa jos nyt olisi samoin. Kaikki työt paiskisivat muurt kuin ne joiden ei tarvitse:


http://www.slaveryinamerica.org/

Minäkin voisin ostaa kotineekerin!!

Mikä vika tässä yhteiskuntamallissa oli??????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu