Ruotsissa suunnittelevat tällaisia..
http://plaza.fi/ulkomaat/potilaita-vaaditaan-lopettamaan-tupakointi-ruotsissa
Siinä joutuukin leikkaushoitoa tarvitseva tupakoitsija kovan arvomietiskelyn eteen jos suomi seuraa perässä, ja miksei seuraisi.
http://plaza.fi/ulkomaat/potilaita-vaaditaan-lopettamaan-tupakointi-ruotsissa
Siinä joutuukin leikkaushoitoa tarvitseva tupakoitsija kovan arvomietiskelyn eteen jos suomi seuraa perässä, ja miksei seuraisi.
Vastaukset 15
Vanhimmat
ne pystyy seuraamaan sitä ettei potilas ole polttanut röökiä ennen, taikka varsinkaan jälkeen. Siin vaaditaan 2kk tupakoimattomuutta, mutta olen kuullut että jo viikonkin tupakoimattomuus antais saman tuloksen verikokeissa kuin pitempi aikanen, siis ennen leikkausta. Ja miten ne peruuttais operaation jälkeenpäin jos joku sortuu tupakoimaan. Luinkohan mä nyt sen liian hätäsesti.
voisi olla hiukka hankalaa :)) Mutta jos ne käskee uudellen leikkauspöydälle ja purkavat leikkauksen ellei oo noudattanut tupakoimattomuuskäskyä.:) jos vaikka sappikivi on poistettu, niin laittavat sen takaisin !!
naurua* toi olis jo paha juttu....:)))
kuolla ihan issekseen vaan, ettei terveydenhuolto rasittuisi tupakoivien potilaiden hoidosta.
Mutta minullahan on tämä kuolematon sielu joka hyppii ja pomppii siellä sun täällä. Keneltä helkkarilta senkin olen perinyt? Olisivat hoitaneet sen tupakka-viina-tyypin. Se edellinen olisi voinut olla hiljaisempi kuin minä.
tupakoivat hampaisiinsa. Vastahan ne meuhkasi ylipainoisista. Aina pitää löytää joku jota syyllistää kun terveydenhoitokustannukset paisuu ja paisuu ihmisten eliniän noustessa. Mikähän ryhmä on seuraavaksi hampaissa.
Sillä päästään samalla ruotsalaisista eroon.
Sinunkin isäsi olisi siis pitänyt käyttää kortsua tai poron puraista häneltä pallit pois?
Koetahan jo toipua xD
vesijohtoveden myrkyttämistä?
enemmän pullaan kuin kuolee tupakkaan. Sillä kansalla tarttee olla jääkiekkomaalivahdin varusteet ilman mailaa ja luistimia ennen kotoa lähtöä. Tarkemmin ajateltuna myös kotona.
Miksi tuhlata yhteiskunnan varoja sellaisiin leikkauksiin joiden hyödyttömyys on jo ennalta selvä.
Onhan meilläkin esim. polvien keinonivelleikkauksien edellytyksenä ylipainon laihduttaminen ennen leikkausta.
valvotaan että tupakoimattomuus jatkuu leikkauksen jälkeen?
saa uutta maksaa, ellei ole ollut jotain määräaikaa juomatta ennen siirtoa.
eivät olisi niin typeriä, että jatkaisivat uudelleen, jos kerran ovat jo ennen leikkausta lopettaneet
sehän olisi hienoa jos tupakointi jäisi kokonaan pois leikkauksen myötä. Tupakan vaarat ovat yleisesti tiedossa, kummallista että sitä kuitenkin niin paljon käytetään.