Tupakka vai leikkaus

TaikisN

15

433

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ne pystyy seuraamaan sitä ettei potilas ole polttanut röökiä ennen, taikka varsinkaan jälkeen. Siin vaaditaan 2kk tupakoimattomuutta, mutta olen kuullut että jo viikonkin tupakoimattomuus antais saman tuloksen verikokeissa kuin pitempi aikanen, siis ennen leikkausta. Ja miten ne peruuttais operaation jälkeenpäin jos joku sortuu tupakoimaan. Luinkohan mä nyt sen liian hätäsesti.

      • voisi olla hiukka hankalaa :)) Mutta jos ne käskee uudellen leikkauspöydälle ja purkavat leikkauksen ellei oo noudattanut tupakoimattomuuskäskyä.:) jos vaikka sappikivi on poistettu, niin laittavat sen takaisin !!


      • TaikisN kirjoitti:

        voisi olla hiukka hankalaa :)) Mutta jos ne käskee uudellen leikkauspöydälle ja purkavat leikkauksen ellei oo noudattanut tupakoimattomuuskäskyä.:) jos vaikka sappikivi on poistettu, niin laittavat sen takaisin !!

        naurua* toi olis jo paha juttu....:)))


    • vasso-Q

      kuolla ihan issekseen vaan, ettei terveydenhuolto rasittuisi tupakoivien potilaiden hoidosta.

      Mutta minullahan on tämä kuolematon sielu joka hyppii ja pomppii siellä sun täällä. Keneltä helkkarilta senkin olen perinyt? Olisivat hoitaneet sen tupakka-viina-tyypin. Se edellinen olisi voinut olla hiljaisempi kuin minä.

      • tupakoivat hampaisiinsa. Vastahan ne meuhkasi ylipainoisista. Aina pitää löytää joku jota syyllistää kun terveydenhoitokustannukset paisuu ja paisuu ihmisten eliniän noustessa. Mikähän ryhmä on seuraavaksi hampaissa.


    • Judge evk

      Sillä päästään samalla ruotsalaisista eroon.

      • 7+18

        Sinunkin isäsi olisi siis pitänyt käyttää kortsua tai poron puraista häneltä pallit pois?


      • Judge evk
        7+18 kirjoitti:

        Sinunkin isäsi olisi siis pitänyt käyttää kortsua tai poron puraista häneltä pallit pois?

        Koetahan jo toipua xD


      • vesijohtoveden myrkyttämistä?


      • Judge evk
        TaikisN kirjoitti:

        vesijohtoveden myrkyttämistä?

        enemmän pullaan kuin kuolee tupakkaan. Sillä kansalla tarttee olla jääkiekkomaalivahdin varusteet ilman mailaa ja luistimia ennen kotoa lähtöä. Tarkemmin ajateltuna myös kotona.


    • ööperi

      Miksi tuhlata yhteiskunnan varoja sellaisiin leikkauksiin joiden hyödyttömyys on jo ennalta selvä.
      Onhan meilläkin esim. polvien keinonivelleikkauksien edellytyksenä ylipainon laihduttaminen ennen leikkausta.

      • KultuHuurrevaara

        valvotaan että tupakoimattomuus jatkuu leikkauksen jälkeen?


      • 3

        saa uutta maksaa, ellei ole ollut jotain määräaikaa juomatta ennen siirtoa.


      • 3
        KultuHuurrevaara kirjoitti:

        valvotaan että tupakoimattomuus jatkuu leikkauksen jälkeen?

        eivät olisi niin typeriä, että jatkaisivat uudelleen, jos kerran ovat jo ennen leikkausta lopettaneet


      • TaikisN
        3 kirjoitti:

        eivät olisi niin typeriä, että jatkaisivat uudelleen, jos kerran ovat jo ennen leikkausta lopettaneet

        sehän olisi hienoa jos tupakointi jäisi kokonaan pois leikkauksen myötä. Tupakan vaarat ovat yleisesti tiedossa, kummallista että sitä kuitenkin niin paljon käytetään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      104
      2695
    2. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      21
      2682
    3. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      44
      2566
    4. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      74
      2411
    5. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      33
      2320
    6. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      10
      2264
    7. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      4
      2033
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      77
      1898
    9. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      196
      1772
    10. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      134
      1685
    Aihe