Tupakka vai leikkaus

TaikisN

15

418

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ne pystyy seuraamaan sitä ettei potilas ole polttanut röökiä ennen, taikka varsinkaan jälkeen. Siin vaaditaan 2kk tupakoimattomuutta, mutta olen kuullut että jo viikonkin tupakoimattomuus antais saman tuloksen verikokeissa kuin pitempi aikanen, siis ennen leikkausta. Ja miten ne peruuttais operaation jälkeenpäin jos joku sortuu tupakoimaan. Luinkohan mä nyt sen liian hätäsesti.

      • voisi olla hiukka hankalaa :)) Mutta jos ne käskee uudellen leikkauspöydälle ja purkavat leikkauksen ellei oo noudattanut tupakoimattomuuskäskyä.:) jos vaikka sappikivi on poistettu, niin laittavat sen takaisin !!


      • TaikisN kirjoitti:

        voisi olla hiukka hankalaa :)) Mutta jos ne käskee uudellen leikkauspöydälle ja purkavat leikkauksen ellei oo noudattanut tupakoimattomuuskäskyä.:) jos vaikka sappikivi on poistettu, niin laittavat sen takaisin !!

        naurua* toi olis jo paha juttu....:)))


    • vasso-Q

      kuolla ihan issekseen vaan, ettei terveydenhuolto rasittuisi tupakoivien potilaiden hoidosta.

      Mutta minullahan on tämä kuolematon sielu joka hyppii ja pomppii siellä sun täällä. Keneltä helkkarilta senkin olen perinyt? Olisivat hoitaneet sen tupakka-viina-tyypin. Se edellinen olisi voinut olla hiljaisempi kuin minä.

      • tupakoivat hampaisiinsa. Vastahan ne meuhkasi ylipainoisista. Aina pitää löytää joku jota syyllistää kun terveydenhoitokustannukset paisuu ja paisuu ihmisten eliniän noustessa. Mikähän ryhmä on seuraavaksi hampaissa.


    • Judge evk

      Sillä päästään samalla ruotsalaisista eroon.

      • 7+18

        Sinunkin isäsi olisi siis pitänyt käyttää kortsua tai poron puraista häneltä pallit pois?


      • Judge evk
        7+18 kirjoitti:

        Sinunkin isäsi olisi siis pitänyt käyttää kortsua tai poron puraista häneltä pallit pois?

        Koetahan jo toipua xD


      • vesijohtoveden myrkyttämistä?


      • Judge evk
        TaikisN kirjoitti:

        vesijohtoveden myrkyttämistä?

        enemmän pullaan kuin kuolee tupakkaan. Sillä kansalla tarttee olla jääkiekkomaalivahdin varusteet ilman mailaa ja luistimia ennen kotoa lähtöä. Tarkemmin ajateltuna myös kotona.


    • ööperi

      Miksi tuhlata yhteiskunnan varoja sellaisiin leikkauksiin joiden hyödyttömyys on jo ennalta selvä.
      Onhan meilläkin esim. polvien keinonivelleikkauksien edellytyksenä ylipainon laihduttaminen ennen leikkausta.

      • KultuHuurrevaara

        valvotaan että tupakoimattomuus jatkuu leikkauksen jälkeen?


      • 3

        saa uutta maksaa, ellei ole ollut jotain määräaikaa juomatta ennen siirtoa.


      • 3
        KultuHuurrevaara kirjoitti:

        valvotaan että tupakoimattomuus jatkuu leikkauksen jälkeen?

        eivät olisi niin typeriä, että jatkaisivat uudelleen, jos kerran ovat jo ennen leikkausta lopettaneet


      • 3 kirjoitti:

        eivät olisi niin typeriä, että jatkaisivat uudelleen, jos kerran ovat jo ennen leikkausta lopettaneet

        sehän olisi hienoa jos tupakointi jäisi kokonaan pois leikkauksen myötä. Tupakan vaarat ovat yleisesti tiedossa, kummallista että sitä kuitenkin niin paljon käytetään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      32
      6737
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      39
      4182
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      184
      3410
    4. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      17
      3356
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      2417
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      30
      2415
    7. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      25
      1952
    8. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      162
      1946
    9. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      30
      1803
    10. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1402
    Aihe