Pyhän Hengen srk

Onnellinen vaeltaja

Osaako kukaan kertoa mitään sellaisesta, kuin Pyhän Hengen seurakunta. Tällainen toimii tai on ainakin toiminut Raisiossa ja on mielestäni joskus ilmoitellut myös paikallisissa lehdissä, mutta nyt ei ole hetkeen näkynyt mitään. Mistä on kyse?

12

944

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietäjä asian

      ja perustaja on jo edesmennyt.

    • OU..NOU

      Nykyään HUIJARAREITA ja tämä Karjalainen( set) höntittävät ihmisiä ja
      HETI kun karjalainen naureskellen on puhunut niin alkaa UHRILAHJA KERÄYS
      JA PANKKISIIRTOOKIN TUPATAAN.

      MIETTIKÄÄ NYT...

    • Herran Jeesuksen srk

      Vain Kristuksen Jeesuksen kirkkaudeksi ja kunniaksi, "maailmalle valkeudeksi ja maalle suolaksi" riittävästi olevat, Kristuksen Jeesuksen apostolista seurakuntaa ja seurakuntiaan Totuudessa YKSI milelisesti /Kristuksessa Jeesuksessa YHTÄ olevasti ja kaikessa YHTÄ pitävästi rakentavat / Kristuksen Jeesuken omat, on niitä Hänen seurakuntalaisia. Niitä Oikeasti Kristittyjä, niitä Kristuksen Jeesuksen käskyt pitäviä ja täyttäviä / ne Oikean, Raamatun UT mukaisen Kristillisyyden tunnusmerkit ilmentävästi ja täyttävästi eläviä ja toimivia / vaikuttavia. Ei tänä päivän kovin montaa vielä löydy.

      Tämän kaikille hyväksi Krist. vaiohtoehdon puolesta elävä ja toimiva, ns." ääntä pitävä", vähäinen, valkeudeksi / herätykseksi työhön kutsuttu palvelijansa. Hänen kassaan, Hänessä YHDEKSI, YHTÄ oleviksi ja kaikessaYHTÄ pitäviksi, Totuudessa YKSI mielisesti keskinäisessä rakkaudessa ja huolenpito yhteydessä elävästi ja toimivasti / vaikuttavsti, apostolista seurakuntaansa ja seurakuntiaan rakentaviksi kokoamassa oleva.

    • oikeaoppiset

      Vai että Pyhän Hengen seurakunta... sitten naapurissa Turussa toimii oikein Jumalan seurakunta. Onkohan kukaan jo perustanut Jeesuksen seurakunta-nimistä yhdistystä?

    • Ev.luti

      Tampereella toimii Pyhän Hengen seurakunta. Vaasassa Kristuksen seurakunta. Ja . Herran kansa ry.

      • Jeesuksen nimessä...

        Ovatko sellaisia "maailmalle valkeudeksi ja maalle suolaksi riitävästi eläviä ja toivia / vaikuttavia Kristuksen Jeesuksen apostolista seurakuntaa ja seurakuntiaa, sitä Jumalan valtakunta yhteyden / yhtenäisyyden Hänessa mahdollistavaa, tälle pahan vallassa olevalle, vääryyden muakisesti ja pahuuden puolesta toimivalle, satanaa tuomiokseen / onnettomuuksikseen palvelevan maailman / ihmikunnan Jumalan sanan vastaisesti touhuille ja politiikalle Krist. vaihtoehtoa rakentavia?

        Jos ei niin eivät Ole kaikille hyväksi Kristuksen Jeesuksen, eikä silloin Pyhän hengen mukaisia Kristuksen Jeesuksen Kirkaudeksi ja kunniaksi, "Jumalan Valtakuntaa ja Hänen vanhurskautta" jne.., sitä kaikessa yhtenä jäsenistönään YHTÄ olevasti ja kaikessa YHTÄ pitävästi jokaista jäsentään myöden keskinäisessä Rakkaudessa ja huolenpito yhteydessä, Totuudessa YKSI mielisesti elävästi ja toimivasti, täydellisyyteen pyrkiviä. Sitä, jonka ohessa (vasta) se KAIKKI muukin alkaisi ja pääsisi tulemaan, kullekin jäsenelle yhteiseksi hyväksi, turvalliseksi ja turvatuksi, kaikinpuoliseksi hyvinvointi elämäksi ja tulevaisuudeksi riittäväksi, vaihtoehtoa edes etsiviä!

        Kristuksen Jeesuksne nimessä tästä Hänen mahdollistamasta kaikille hyväksi, Jumalan valtaunta yhteyden / yhtenäisyyden Hänessä mahdollistavaa Krist. vaihtoehdon rakentaviksi kutsutuille valkeudeksi / herätykseksi sanoman tuojaksi, ja tämän kaikille hyväksi Krist. vaihtoehdon puolesta toimivaksi kutsutun / armoitetun, vähäisen palvelijansa kautta, tästä Raaatun UT mukaisesta krist. vaihtoehto mahdollisuudsta muistuttaen ja valistaen. Puolustaja Pyhä henki, joka Totuuden henki.


    • hyvä sana

      "Jos uskossa olevat olisivat jatkaneet seurakunnan toimintaa kuten alkuseurakunta, eivätkä olisi perustaneet sitä erilaisiksi puolueiksi, niin Jumalan seurakunta olisi edelleen alkuseurakunnan mallisessa yhteydessä. Tiitus 1:5. "
      ml.

      • Totuus

        Mikä raamattu sulla on käytössä koska mun 1933/38 painos sanoo Tiitus1:5 näin:


      • Totuus
        Totuus kirjoitti:

        Mikä raamattu sulla on käytössä koska mun 1933/38 painos sanoo Tiitus1:5 näin:

        Teksti hävisi johonkin... Siis Tiitus 1:5:


      • Totuus
        Totuus kirjoitti:

        Teksti hävisi johonkin... Siis Tiitus 1:5:

        Minä jätin sinut Kreettaan sitä varten että järjestäisit, mitä vielä jäi järjestämättä, ja että asettaisit, niinkuin minä sinulle määräsin, joka kaupunkiin vanhimmat,
        Tiitus 1:5


      • Totuus
        Totuus kirjoitti:

        Minä jätin sinut Kreettaan sitä varten että järjestäisit, mitä vielä jäi järjestämättä, ja että asettaisit, niinkuin minä sinulle määräsin, joka kaupunkiin vanhimmat,
        Tiitus 1:5

        Olipas sangen outoa ettei Raamatun jakeet tule läpi....


    • ei eriseuroille

      Vihollinen ei hyväksy tuota jaetta. "Joka kaupunkiin vanhimmat"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      357
      1106
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      748
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      696
    4. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      49
      590
    5. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      588
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      533
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      320
      496
    8. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      481
    9. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      471
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    Aihe