HINTASOTA NETTILIITTYMISSÄ

Laajakaistaliittymien hinnoilla käydään taas kovaa kilpaa.
http://www.taloussanomat.fi/harrastukset/2009/11/27/hintakisa-riehuu-taas-netissa/200924462/139

Mutta mitä tekee Anvia? Nosti hintojaan monopolin turvin
7538
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

1 Mt laajakaistan keskihinta Suomessa on 24,90 €. Hassu homma vaan, että tuollaista hintaa ei täällä ole näkynyt. Ja Anvian monopolin aikaan ei varmasti tule näkymäänkään. Myykää koko Anvia vaikka ulkomaille. Ehkä sitten kilpailutilanne vähän piristyisi.

Äänestä

tietääkseni ei ole nostanut ainakaan pariin vuoteen, ja sitä ennen hinnat vain laski. eipä näy anvia kallein olevan.

Äänestä
  • vaikka kuuluisit niihin harvoihin joiden liittymähinnat eivät ole nousseet, niin monilla ne ovat.

    a) sellaiset ihmiset, jotka asuvat alueilla joissa hintoja on korotettu

    b) ne ihmiset joiden liittymät pakkovaihdettiin anvialle elisalta, kun anvia osti elisan liittymäasiakkaat.

    Entiset Elisan ja Saunalahden asiakkaat saivat pitää Elisa/Saunalahti hinnat anviallekkin siirtyessään toki määräaikaisten liittymiensä keston ajan, mutta kun määräaikainen päättyy, jatkuu liittymän hinta Anvian alueellisen hinnaston mukaisena.

    Esim. meillä pakkosiirto Anviaan poisti aluksi vain ne palvelut, joita anvia ei voinut tarjota mutta kk/hinta säilyi samana. Nyt kuunvaihteessa päättyi vanha Saunalahden aikainen hinta, ja hinta nousi Anvian hintoihin. Eli 30Eur/kk muuttui 50Eur/kk hinnaksi.

    Äänestä

anvia

Äänestä

Oltiin jo ottamassa Soneran laajakaistaa, mutta tulikin ilmi että Anvia oli kieltänyt Soneraa myymästä niitä juurikin tälle alueelle. Luultavasti sen takia, koska tänne rakennetaan omakotitalo aluetta ja Anvia haluaa yksinoikeudella myydä heille liittymää.

Äänestä

Nämä pakkonaimisis olot on kyllä syvältä. Ja mokkulaa en huoli..

Äänestä
  • Asun töysän Ponnejärven vieres ja nykyään mokkula pelittää hyvin..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anvias kirjoitti:

Laajakaistaliittymien hinnoilla käydään taas kovaa kilpaa.
http://www.taloussanomat.fi/harrastukset/2009/11/27/hintakisa-riehuu-taas-netissa/200924462/139

Mutta mitä tekee Anvia? Nosti hintojaan monopolin turvin

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu