Tuleeko kunnan järjestää uskonnon / uskontojen opetus, jos oppilaita on esim. 300 oppilaan koulussa 100 Ev.lut, 70 Muslimia, 30 Vapaa ajattelijaa, 50 Hare crisnaa ja 50 Ortodoksijuutalaista ?
Täytyykö kaikille ryhmille järjestää oma uskonnonopetus?
Vai voidaanko tehdä nin, että kaikki opettelevat yhteisen elämänkatsomusopin ja uskontokunnat opettavat kustannuksellaan omat oppinsa ?
ONKO NÄIN ?
..........?
2
404
Vastaukset
- hiodfjkjk
Tuohon kysymykseen on helppo vasta, luterilaisille, juutalaisille, muslimeille ja ortodokseille järjestetään oman uskonnon mukaista opetusta ja lopuille ET- opetusta.
- Kössönöm
(ainakaan peruskoulussa) vapaa-ajattelijoita, koska Vapaa-ajattelijain liittoon voi liittyä vasta 15-vuotiaana kuten muihinkin yhdistyksiin. Eikä missään koulussa opeteta vapaa-ajattelua, koska se ei ole oppiaine, vaan uskonnottomien etujärjestö.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään22821025Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen994239Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu832988Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv532214Temutatko ?
Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?1981868Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2891642Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1371595Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?731571Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1691509Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S151403