paratiisi

kuinka moni sinne pääsee?
9258
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Jos tarkoitat maanpäällistä paratiisia, sellaista ei tule. Ihmistä ei tarkoitettu elämään ikuisesti, vaan eläessään lisääntymään ja sitten tekee tilaa niille uusille sukupolville. Eikös Raamatussakin sanota, että "sukupolvi menee ja sukupolvi tulee".

Äänestä
  • Paratiisi on hihhuleiden kusetus että saa teiltä riistettyä teidän rahat

    Äänestä

  • Missä kohdassa Raamattua noin sanotaan? Kiinnostaisi katsoa tekstiyhteys ym.

    Äänestä

  • ??? kirjoitti:

    Missä kohdassa Raamattua noin sanotaan? Kiinnostaisi katsoa tekstiyhteys ym.

    "Sukupolvi menee ja sukupolvi tulee, mutta maa pysyy aina ajan hämärään asti. Ja aurinko on leimahtanut loistamaan, ja aurinko on laskenut, ja se kiirehtii sijalleen, josta se taas leimahtaa loistamaan." (Saarnaaja 1:4, 5 UMK)

    Oisko toikin niitä Salomon piikkiin laitettuja egyptiläisiä kansanviisauksia? Raamatun mukaan tuo ajan hämärään asti pysyvä maa oli tällainen:

    http://www.kolumbus.fi/hextek/Tikkurila/Firmament.htm

    Ihan kuten lainattu jälkimmäinen jae osoittaa. Auringolla oli sija, jossa levätä pimeän aika ja syttyä sitten uuden päivän aamuun. Missähän vaiheessa Raamatun ajanhämärä päättyi ja maasta tuli nykyisenmuotoinen ja aurinko ryhtyi palelemaan kaiken aikaa?

    Äänestä

  • Joo, kunhan vain ajattelin, että joskus kuulin luvun olevan joitakin kymmeniätuhansia. Jos lahko on keksitty 1800-luvulla, eikä se paratiisi ole jo täynnä??

    Äänestä

  • hotss kirjoitti:

    Joo, kunhan vain ajattelin, että joskus kuulin luvun olevan joitakin kymmeniätuhansia. Jos lahko on keksitty 1800-luvulla, eikä se paratiisi ole jo täynnä??

    Paratiisi olisi jo ylikansoitettu, koska Jt:t. opettavat lähes kaikkien kuolleitten ylösanousemista paratiisiin.
    Tuhansien vuosien aikana on pallollamme elänyt kymmeniä miljardeja ihmisiä. Siinä ihmisvilinässä olisi melkoinen kuhina.
    Ei voi muuta sanoa, kuin että melkoisiin utopioihin saadaan viellä ihmisiä uskomaan (herkkäuskoisuutta).

    Äänestä

  • hotss kirjoitti:

    Joo, kunhan vain ajattelin, että joskus kuulin luvun olevan joitakin kymmeniätuhansia. Jos lahko on keksitty 1800-luvulla, eikä se paratiisi ole jo täynnä??

    paratiisi on ihmisten mukavuuden ja mielikuvituksen tuote. ainoa oikea taitaa olla ne paratiisisaaret. Sinne pääsee halukkaat, siitä ei paratiisi parane.

    Äänestä

Raamattu ei kerro lukumäärää.

Äänestä
  • Saavatko eläimetkin ikuisen elämän paratiisissa?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hotss kirjoitti:

kuinka moni sinne pääsee?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu