mistä pysäköintikieltomerkin vaikutus alkaa?

hähhh

tällainen kysymys on vaan mietityttänyt sillä teoriakoe ei mennyt läpi ja pian menen uusimaan ja haluaisin tietää vastauksen tähän. eli jos auto on pysäköity kyseisen merkin eteen niin onko se silloin pysäytetty oikein vai alkaako vaikutus vasta mekin jälkeen?

2

6869

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Trurlin raketti

      Jos merkissä ei ole lisäkilpiä, pysäköintikielto on voimassa merkistä ajosuuntaan. Mutta merkissä voi olla lisäkilpi "Vaikutusalue päättyy" (nuoli alaspäin), jolloin pysäköintikielto on voimassa ennen merkkiä. Lisäksi merkki voi sisältää poikkeuksen vallitsevasta aluepysäköintikiellosta. Silloin aluepysäköintikielto on voimassa ennen merkkiä. Ja vielä lopuksi pysäköinti ennen merkkiä voi olla kielletty jonkin yleisen liikennesäännönkin perusteella, esim. jos edeltävästä risteyksestä merkkiin on hyvin lyhyt matka.

      Vastaus on siis, että vaikutus alkaa yleensä vasta merkin jälkeen ja pysäköinnin laillisuus riippuu siitä, millaisia merkkejä auton takana on. Sitä paitsi pysäyttämisellä ja pysäköinnillä on huomattava ero.

    • wajdf

      Olethan harjoitellut internetissä?
      Todella hyödyllistä!

      Myös esimerkiksi kävelemällä keskustassa ja miettimällä noita ajoohjeitastaölskgöklajsgsdhporsjrh

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      121
      2622
    2. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      68
      1078
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      210
      1034
    4. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      39
      982
    5. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      921
    6. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      894
    7. 36
      866
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      122
      842
    9. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      812
    10. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      4
      779
    Aihe