Tontut

Mitä nämä tontut ovat? tai siis tiedän kyllä ne typerät ''joulutontut'' ja tollaset) mutta mitä nämä oikeat tontut ovat, ja mistä niitä tavoittaa ja miten niitä kutsutaan?
5822
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tässä olisi sinulle pari vinkkiä,se riippuu miten oikein havittelet..?siis niikuin kuolleita ELÄVIÄÄ?!?!?! :D no jos kuolleita aiot havitella niin kuule ei kun spiritismiä...tai toinen tapa on viedä täysikuun aikaan läheiseen metsään tonttujen/maahisten ruokaa.....kuten esim.pipareita,sieniä ja lasi vettä.voit myös jättää viestin viereen odottamaan ja katsoa seuraavana aamuna miten on käynyt.Tämä temppu ei toimi kaikissa paikoissa..jopa erilaiset maahisetkin syövät sammalia/poronjäkälää.mutta tuo "pipari ja lasi vettä" tapa toimii täällä saamessa.Myös se riippuu miten ihan sopeudut asiaan!

Äänestä

Heitä tavoittaa esim. Arkadianmäeltä, jossa käyvät nukkumassa ja kaivamassa nenäänsä. Heitä kutsutaan "oman edun tavoittelijoiksi". Ovat pääsääntöisesti kusipäisiä loiseläimiä.

Äänestä

Tontut tulee luultavasti toisesta ulottuvuudesta. Monet tiedemiehet on vakuuttuneita siitä että on useita ulottuvuuksia tuntemiemme lisäksi. Wanha kansa vei näille ruokaa metsänsyrjään. Itsekin olen kerran nähnyt tonttuja. Olin erään kukkulaan laella ja näky kesti vain sadasosasekunnin. Näkemäni tontut olivat pituudeltan noin metrisiä. Heidän päähineensä oli noin puoli metriä. Ihmisen näköisiä mutta pitkä parta.

Äänestä

Rauhoitut ja rauhoitat ympäristön jonka jälkeen pyydät että saisit nähdä vilahduksen tai vähän enemmänkin tontusta .

Äänestä
  • Tonttuja on monenlaisia . On sauna tonttua, joulutonttua, riihitonttua, kotitonttua, autotonttua ja jne... . Ne nimetään yleensä syntyperänsä mukaan . Kaikilla ihmisillä niitä ei kuitenkaan ole vaan sellaiset ihmiset jotka elävät hyvää elämää ja tiedostavat myös henkisen puolen elämän ylläpitäjänä ne kasvavat ja kehittyvät :) . Sen takia kun alkaa etsimään tonttujaan ei alussa kannata hermostua vaikka niitä ei näkisikään vaan kärsivällisesti odottaa ja elää .

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mietiskelijä0000 kirjoitti:

Mitä nämä tontut ovat? tai siis tiedän kyllä ne typerät ''joulutontut'' ja tollaset) mutta mitä nämä oikeat tontut ovat, ja mistä niitä tavoittaa ja miten niitä kutsutaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu