-
Raamatun yksiselitteinen Totuus kaatumisilmiöstä on, että Uuden liiton uskovien kokoustoimintaan ei kuulunut sellaista.
Raamatussa ei ole yhtäkään kohtaa, jossa olisi opetus tai esimerkki kokouksissa kaatumisesta.
Jumalattomien kaatumista kyllä tapahtui esim. Jeesuksen kiinniottamisvaiheessa, ja Paavalin kääntymsiessä, yms.
Hengellisiin kokouksiin kuuluvat armolahjojen toiminta, rukous, laulu ja sanan opetus. "Kaikki tapahtukoon rakennukseksi!" Ja "kaikki tapahtukoon säädyllisesti ja järjestyksessä!"
Kaatumisilmiö on apostoliselle uskolle vierasta toimintaa.
Bändien tai suurten lavashown esittämiset ja tähtiartistien esiintymiset ovat samoin kokonaan raamatullisen toiminnan ulkopuolella. Hävettää sellaisten puolesta, jotka ovat olevinaan suuria tähtipuhujia juosten ympäri lavaa hyppien jne. Sillä tavalla he vapauttavat itsensä sielullisesti, kuten Baalin profeetat muinoin. 1 Kun. 18:26-28.
Että näin se on!
__________________
Raamatun yksiselitteinen Totuus kaatumisilmiöstä on, että Uuden liiton uskovien kokoustoimintaan ei kuulunut sellaista.
Raamatussa ei ole yhtäkään kohtaa, jossa olisi opetus tai esimerkki kokouksissa kaatumisesta.
Jumalattomien kaatumista kyllä tapahtui esim. Jeesuksen kiinniottamisvaiheessa, ja Paavalin kääntymsiessä, yms.
Hengellisiin kokouksiin kuuluvat armolahjojen toiminta, rukous, laulu ja sanan opetus. "Kaikki tapahtukoon rakennukseksi!" Ja "kaikki tapahtukoon säädyllisesti ja järjestyksessä!"
Kaatumisilmiö on apostoliselle uskolle vierasta toimintaa.
Bändien tai suurten lavashown esittämiset ja tähtiartistien esiintymiset ovat samoin kokonaan raamatullisen toiminnan ulkopuolella. Hävettää sellaisten puolesta, jotka ovat olevinaan suuria tähtipuhujia juosten ympäri lavaa hyppien jne. Sillä tavalla he vapauttavat itsensä sielullisesti, kuten Baalin profeetat muinoin. 1 Kun. 18:26-28.
Että näin se on!
__________________
Vastaukset 29
Vanhimmat
Eikö voi poiketa raamatusta, jos Pyhä Henki niin johtaa?
Mutta, johtaako todellisesti Pyhä Henki toisin kuin mitä Raamatussa on ilmennyt.Tarkalleen ottaen Pyhä Henki toimii just silleen, mitä Jeesus on opettanut ja puhunut eli muistuttaa meitä tästä Jeesuksen toiminnasta. Joh. 14:26
Pyhä Henki ei olisi Jumalalle alamainen, jos se ohjaisi ja opettaisi ihmistä yli tai alle siitä, mitä Jeesus opetti ja puhui.
Siis Jeesus Kristus Jumalan Poika puhui Isän Jumalan sanoja ja kirkasti Isäänsä Jumalaa,- ja tätä samaa tehtävää toimittaa tänä päivänä Pyhä Henki ihmisten keskuudessa. Jos Jeesus olisi kaatanut ihmisiä toimintansa aikana, niin tätä samaa tekisi Pyhä Henki jo apostolien aikana ja tänä päivänä.Puuttuva asia on, ettei Jeesus ja apostolit kaataneet ihmisiä tuodessaan Jumalan aivoituksia ihmisten tietoisuuteen ja näin ei myös tee Pyhä Henkikään.
Jos ihminen alkaa uskomaan Pyhän Hengen toiminnaksi ilmiöitä, joita Raamattu ei tunne, niin tämä tie johtaa ihmiset hyväksymään vaikka mitä taikuuteenasti.Siis ilmiöt, jotka ovat ihmisen mieltä hämmentäviä ja kiinnostavia.Ihmisen mieltähän yleisesti kiinnostaa ilmiöt,- joita hän ei ymmärrä.Taikureiden toiminta ja ihmisten hypnoosissa toiminta on tästä hyvä' esimerkki.
Muuten, miksi ei tänä aikana ihmiselle enää riitä selkeä Raamatun opetus miten tulisi elää ja olla ja löytää se todellinen rikas elämä ja erikoisesti tyytyväisyys ja iloisuus mielessä. Kaatumisessahan haetaan juuri tätä samaa asiaa,- mutta ilman kasvamista ja Jumalan viisauden saamista ymmärrykseen.
Voisi sanoa, että kumpi asia rakentaa Suomalasita perhettä ja parisuhdetta. Kaatumiskokemus,- vai Jumalan viisauden saaminen ymmärrykseen.
Pyhän Hengen voimassa kaatuminen ja parantuminen pitää kokea itse, eikä selitellä että se ei kuulu
uskovalle. Minä olen sen kokenut ja parantunut. Kolminaisuusopin puolustajat ja käännynnäiset ja
ihmiset jotka eivät ole sitä itse kokeneet,pitävät sitä täysin "utopisena".
Tehkää Suomen Uskovat Parannus Jeesuksen Nimessä Ja Uskokaa Totuus,AAMEN!
""" Pyhän Hengen voimassa kaatuminen ja parantuminen pitää kokea itse, eikä selitellä että se ei kuulu
uskovalle. Minä olen sen kokenut ja parantunut. Kolminaisuusopin puolustajat ja käännynnäiset ja
ihmiset jotka eivät ole sitä itse kokeneet,pitävät sitä täysin "utopisena". """
Kerroit aiemmassa Sirpa Rajalan avaamassa viestiketjussa seuraavaa:
""" Minulla oli paha hermoratojen tulehdus näin tietävätt sen kertoivat, nukkua ei oikein voinut koska kivut oli aika kovat. Menin kokoukseen jossa naisevankelista laittoi käden päätäni vasten ja samantien olin selälläni lattialla, enkä ylös päässyt, mutta hermoratojen kivut olivat lähteneet. """"
Voisitko kertoa minkä kirkkokunnan kokouksesta oli kysymys ja jos mahdollista, minkä niminen naisevankelista on ?
Helluntaiseurakunta Kuusaankoskella lähellä Kouvolaa ,vuonna 1999. Evankelista nainen oli
Suomalainen, mutta oli lähetys työssä ulkomailla ja oli käymässä Suomessa!
rehellisestä vastauksesta !
että Jeesus toimii Helluntaiseurakunnssa? Jossa palvellaan Herraa Jeesusta Kristusta! Sinäkin tulit terveeksi Jeesuksen kautta. Aamen.
"Helluntaiseurakunta Kuusaankoskella"
Ensin on toimitettava kopio sairauskertomuksesta, jossa ko. hermotulehdus todetaan.
Sitten kaatumispäivä, ja kokouspäivä!
Sen jälkeen lääkärin lausunto, ja kirjaus sairauskertomukseen, että ko. henkilö on päässyt vaivastaan!
ja lääkärin allekirjoitus pmv.
Meitä ei huijata!
Kyllä Jeesus toimi Helluntaiseurakunnassa, mutta toimiiko Jeesus Helluntai Kirkoissa ,kun hänet
on ihmiset koroittaneet Jumalaksi, vaikka hän on Jumalan Poika?????????????????????????????
Minulle riittää se, että Jeesus Pyhän Henkensä kautta minut paransi, suuressa armossaan,AAMEN!
Kaatuminen on vasta 1950-luvulla syntynyt helluntailaisten levittämä oppi, jota ei ole Raamatussa.
Raamatusta saa kyllä käsityksen, että siellä oli bändejä ja lavashow:a, mutta niitä ei voi opeiksi sanoa.
Sen ymmärrän että uskon-oppisi haet Raamatusta, mutta kun haluat kieltää nykyajan ihmisiltä kaiken muunkin mitä ei erikseen ole Raamatussa mainittu, Raamatunvastaisena.
Et sinä itsekään elä Raamatun mukaisesti rättiin kietaistuna, aasilla ratsastaen.
olen uusi täällä. oletko peku uskossa kun olet uskovia vastaan?
Heh..Pe.ku on järkevä ateisti.
Sory Pe.ku kun vastasin puolestasi.
Suomessa on sananvapaus.
Jokainen saa kirjoitella,oli uskossa tai ei.
niilläkään, jotka kaatuilevat.
Mielenkiintoisesti sanottu
velivapaa:=))))
Tuskin kaatumaton jää maanpäälle
jos Jeesus tulee joskus,,,,
Mutta jos päänsä kovin satuttaa
niin se Jeesus voipi tulla siinä paikassa.
No uskovat,eikun kaatuilemaan....
Entäs jos joku kadulla laittaa kädet pääsipäälle ja kaadut.
Mitä luulet että sitten tapahtuu?
Tulee kyyti joko "naksulaan"tai sairaalaan....
Olen samassa uskohengessä aloituksen kirjoittajan kanssa.
>>>Raamatun yksiselitteinen Totuus kaatumisilmiöstä on, että Uuden liiton uskovien kokoustoimintaan ei kuulunut sellaista.
>>>
Olen samaa mieltä. Kaatumista vain seuraa, kun ihmiset kohtaa Jumalan voiman seisoeltaan siunatessa, eikä tästä mistään sen enempää väärästä tai oikeasta ole kyse.
Raamattu on tärkeä kirja. Mutta minusta ei pidä aina kaikkea sisällyttää Raamatun kautta. Jumala voi toimia monin eri tavoin. Ja muuttuvassa maailmassa Jumala vastaa uusiin haasteisiin myös uusin keinoin. Vaikka Jumala pysyy muuttumattomana maan ja taivaan Luojana, ihminen ja ihmiskunta on se joka muuttuu.
Esim. missä kohtaa Raamatussa internettiä käytettiin evankeliomis tarkoituksessa? Ei missään ja eikai tätä muotoa sen takia
punnita pois, koska sitä ei Raamatusta löydy?
"Jumala vastaa uusiin haasteisiin myös uusin keinoin."
Ihmiskunta vastaa myös uusiin haasteisiin uusin keinoin.
sanoo asiasta näin:
9 Mitä on ollut, sitä vastakin on; ja mitä on tapahtunut, sitä vastakin tapahtuu. Ei ole mitään uutta auringon alla.
10 Jos jotakin on, josta sanotaan: "Katso, tämä on uutta", niin on sitä kuitenkin ollut jo ennen, ammoisina aikoina, jotka ovat olleet ennen meitä.
Raamattu on tarkoitettu suuntaa antavaksi. Kaksituhatvuotinen historia on otettava huomioon. Nyt kaadutaan. Ei ennen kaaduttu. Mitä sitten? Jumala toimii nyt eri tavalla kuin kaksituhatta vuotta sitten. Aika on muuttunut.
Järkyttävä valhe. Näinkö pitkälle on menty.
Raamattu on aina totta, ja se on sama ikuisesti. Raamattu ei mukaudu ajan vaatimusten ja muutosten mukaan.
Että muka Raamattu olisi "vain suuntaa antava". Varmaan jonkun kirkollisen valhe.
Näin on asia. Kun ihmisen sydän on murtunut Jeesuksen verihaavojen katselemisessa, niiden haavojen joita Jeesus on juuri minun syntieni vuoksi saanut, niin Jumalan armo syntiselle on silloin suloista. Viihde ei ole Jumalasta, Jeesuksen opetuslapset kieltävät itsensä ja ottavat ristinsä seuraten Jeesusta, niin kuin Raamatusta näemme. Sääli vaan niitä joita on hyväuskoisuutensa ja Jumalan sanan tuntemattomuuden tähden hööpötetty näillä maailmanlopun extreem- vouhotuksilla. Petollisilla ihmeillä.
Kaatumisesta puheen ollen...,
tässä yksi kaatumistapaus, jossa
itse olen osallinen:
http://p1.foorumi.info/ristinvalossa/viewtopic.php?t=1706
useille palstoillesi oman netti-sivusi mainosta.
Linkissä oli
kyseessä
pyhä kaatuminen.
UT:ssa ei kerrota kaatuilemisista Jumalan evankeliumia julistettaessa tai rukoushetkissä. Joidenkin pyhien elämänkerroisssa kerrotaan tosin ihmisten langenneen kasvoilleen maahan Jeesuksen eteen (näin myös Raamatussa), mutta se on jotain aivan muuta kuin kaatua selälleen kuningasten Kuninkaan eteen, kiemurrella maassa, kouristella, äännellä eläimellisesti, nauraa sairaasti jne.
Jokainen polvi kerran notkistuu Jeesuksen edessä ja tunnustaa Hänet Herraksi Isän Jumalan kunniaksi, mutta silloinkaan ei kaaduta pyhän Jumalan eteen selälleen, joka on jo täällä maiden päällä järkyttävää katseltavaa. Mikä on se henki, joka panee ihmisen kouristelemaan ja kiemurtelemaan Jumalan edessä? Jokainen sitä itse tykönänsä miettiköön. Riivatut tekivät näin kyllä Jeesuksen edessä ja siitä Raamattu kertoo.
Vakavaa tekstiä, mutta niin totta.
Katsoitko W.L. / "raamatullista kaatumista" linkin? Se oli hyvä piristys.
Ja tilanne "maamme Siionissa" on niin vakava, että tuskinpa missään linkissä on piristystä.
Kukaan ei vääryydellä elämäänsä vahvista.
Vaikuttaa oikealta. Ristin Valossa. Turkulaiset menkää sinne. Sofinaktu 3.