Veronmaksajien velka nousee 45 biljoonaan 30 biljoonasta ns. länsimaissa kahden vuoden aikana.
Maailman valtioiden yhteenlaskettu velka oli pankkikriisin kriisin alkaessa syksyllä 2008 käsittämättömät 30 biljoonaa, so. 30 000 miljardia dollaria.
Parin vuoden kuluttua tuokin velkataakka tuntuu jo pieneltä, sillä vuonna 2011 eri maiden veronmaksajien piikissä on jo 45 biljoonan, eli 45 000 miljardin dollarin velat.
Talouslehti The Economist on arvioinut, että ns. länsimailla on parin vuoden kuluttua julkista velkaa keskimäärin 150% vuotuisesta kansantulosta (BKT).
Yhdysvaltojen veronmaksajat ovat velkaa yhden vuoden aikana tienaamansa dollarit (=100% BKT:stä).
Japanin julkinen velka voi jo ensi vuonna nousta yli 200 prosenttiin maan bruttokansantulosta, ts. he ovat velkaa kahden vuoden tulonsa.
Kukaan ei tiedä, miten tuo velka voidaan maksaa takaisin. Vaihtoehtoja on pelkistäen kolme:
- nopea talouskasvu;
- inflaatio tai;
- jättää velat vaan maksamatta?
Veronmaksajien velka nousee 45 000 000 miljoonaan
3
324
Vastaukset
- 6+13
Nopea talouskasvu ei tule kysymykseen koska ylituotantoa on joka alalla.
Inflaatio voi olla keinotekoinen - palkankorotusvaatimuksiin suostuminen mutta tämä heikentää ulkomaankaupan myynnin kilpailukykyä.
Velkojen maksamatta jättäminen tarkoittaa että velan myöntäjä omistaa kohta kaiken velan antajan omaisuuden kasvaneiden korkomenojen muodossa. Tämä toteutuu käänteisen lainan muodossa eli pankista saa lainaa lainalla ostettua omaisuutta vastaan ja tällä lainalla maksetaan sitten alati kasvavia korkoja. Kohta ei omisteta itse yhtään mitään. Köyhyys on kohtalomme.- Haans.
tai ne "anteeksiannettiin". Nyt maassa on 5 %:n talouskasvu
- VIELÄ KÖYHÄ
Nyt on tuhannen euron paikka hankkia huippuosaajia halvalla tulevan työvoimapulan varalle.
Ei mene kauan, kun Astrid saa maamme korkeimman kunniamerkin kaukonäköisyydestään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201767
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991578Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy481099Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?43974Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29929Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50856Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s44812Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37780Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56778Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37760