Lyöty mies, Jokinen-Koskinen

alvari.raappavaara

Tamperelaisen komisario Koskisen arkipuurtamista kuvaellut Seppo Jokinen heittäytyy välillä pätkäsanataiteen puolelle. Kolmetoista rikoskertomusta yksissä kansissa on napakka lukupaketti. Ihan joka jutussa Koskinen kollegoineen ei pyöri mukana, vaan näkökulma on entisten tai tulevien asiakkaiden aatoksissa.
Tiukan paikkasidonnaista Jokisen teksti on ja auennee parhaiten kaltaiselleni, nuoruutensa Mansen katuja trampanneelle lukijalle. Ei tartte miettiä Ryssänkirkon suhdetta Frenckelin lukusaliin, noin asemakaavallisesti.
Yhteiskunnan yläkerroksissa ei liikuta, pikemminkin keskiluokassa ja alempana, tutunoloisesti ja uskottavasti kuvatun porukan parissa. Joskus humoristiseksi (?) tarkotetut kielikuvat hieman ontuvat, mikä sopii pirkkahämäläiseen sielunmaisemaan. Varsinaista rikosta saati sen selvittämistä ei joka tarinassa tapahdu, ajatus vain elää vahvasti. Kuten Lihavan miehen miniässä.
Jotain hetkittäin haikeaa kokoelmassa on, samantapaista viipyilevien jäähyväisten tuntua kuin viimeisessä Wallanderissa. Alzhaimer ei sentään syö Koskista, vielä, mutta muita ei-ammatillisia paineita on yllinkyllin. Mielenterveyden romahtaminenkin on lähellä, polkupyörän hajoamisesta puhumatta.
Rohkenen suositella, pitkän proosan välipalaksi.

1

522

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • meinaan...

      ... Koskistaan tämä Jokinen. Kertomus- tai novellikokoelmakin on suhteellisen helppo hyväksyä juuri noin välipalana. Useinhan sellaiset ovat hyviäkin.

      Seppo Jokinen on erinomainen kirjoittaja, ainakin 2000-luvun teoksissa Hukan enkeleistä lähtien. Kieli on sujuvaa, työyhteisön henkilöt kuvataan ihan riittävästi toisistaan poikkeavina persoonina ja jännitystäkin loppuratkaisun suhteen Jokisen kirjoissa on enemmän kuin nykydekkareissa yleensä.

      Tavanomaisempaa suhteessa muihin dekkaristeihin Jokisen tuotannossa on tiettyjen päähenkilöön liittyvien tapojen ja asioiden roikuttaminen kirjasta toiseen. Ei esimerkiksi ole yllätys, jos Koskisen polkupyörä on tosiaan tässä uusimmassakin suuren huomion kohteena. Nuo mainitsemasi paineet liittyvät varmaankin hänen perheeseensä ja naisystäväänsä. :-)

      Pitääpä siis lukea tuo uusinkin heti, kun se kirjastoihin ilmestyy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      189
      3149
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      55
      2619
    3. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      14
      2380
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      242
      2344
    5. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      10
      2322
    6. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      257
      2066
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      84
      1810
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      38
      1786
    9. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      59
      1761
    10. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      16
      1749
    Aihe