Suositelkaa hyviä sotaelokuvia!

Juccapalmu

On tullut katsottua mm. Tuntematon sotilas, Pelastakaa sotamies Ryan, Isku Mogadishuun... Onko joitain muita hyviä samantyyppisiä leffoja joita suosittelisitte katsottavaksi? :)

8

1656

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sgt. Fudd

      The Longest Day (vertailuna Saving Private Ryaniin ja komean näyttelijäkaartin takia. En muista suomenkielistä nimeä)

      Rautaristi (Iron Cross, harvoja amerikkalaisia elokuvia jossa pääosassa ovat saksalaiset. Hyvin sodanvastainen, tosin.)

      Sands of Iwo Jima (John Wayne-faneille)

      Talvisota (suomalainen merkkiteos)

      sekä monet muut, mutta nuo tulivat ensimmäisenä mieleen.


      Jos haluat muutakin kuin jalkaväkisodankäyntiä, niin

      Das Boot (saksalainen, hyvin todentuntuista tunnelmaa sukellusveneestä)

      Tora Tora Tora! (japanilais-amerikkalainen klassikko Pearl Harborista. Ensimmäiset puolitoista tuntia ovat historiantuntia, mutta kun sota alkaa, niin se on sotaa eikä marjanpoimintaa. Se B17 tekee muuten oikeasti laskun yhdellä pyörällä.)

    • Granmaster T

      Suomeksi "veteen piirretty viiva" on yksi parhaista tyynen valtameren sotaelokuvista.
      Kannattaa katsoa

    • hgkluilkrdgt

      viihteellisesti hyviä sota aiheisia ovat "operaatio Valkyrie" ja aivan mahtava on myös "Inglourious basterds" vaikkei kumpikaan ole dokumentti niin silti ovat ehdottomasti katsomisen arvoisia!

      • larbbb

        Clint Eastwoodin Kirjeitä Iwo Jimalta (Letters from Iwo Jima) on hyvä kuvaus II maailmansodasta japanilaisten kannalta. Sisarelokuva Isiemme liput (Flags of our Fathers) on heikompi.


    • Veteranfan

      ...kohtapuoliin Irakin sotakuvaus "Hurt Locker" tammikuun aikana.Lähtökohdiltaan elokuva on sotakuvauksen merkkipaaluja henkilöhahmo kuvauksessaan.

    • Pronssiristi

      Ei välttämättä samanlaisia kuin mainitsemasi elokuvat, mutta hyviä sotaelokuvia ovat mielestäni "Rautaristi" ja "Englantilainen potilas". Jälkimmästä ei tosin välttämättä luokitella sotaelokuvaksi, vaikka sota vahvasti esillä onkin.

    • Full Metal Jacket, Platoon, Apocalypse Now, Tigerland, Band of Brothers (minisarja), Jacob's Ladder (ei ole suoranaisesti sotaelokuva, mutta mainio sotateemainen kauhuelokuva), Jarhead, The Deer Hunter, Three Kings. Noilla pääset alkuun.

      • pipin pieni

        DAS BOOT


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      102
      4682
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3182
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      2929
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      80
      1690
    5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1480
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      102
      1274
    7. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      15
      1007
    8. Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?

      En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan
      Ikävä
      40
      921
    9. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      25
      900
    10. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      184
      894
    Aihe