Tässähän

isä kaappasi lapsensa aivan kuin se surullisenkuuluisa Paavo Salonen joka Antonin kaappasi. Saakohan äiti rangaistuksen niinkuin Antonin tapauksessa.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2009120210699777_ul.shtml
5239
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

näiden kahden tapauksen taustat olivat aivan erilaiset, ei näitä voi missään kohdin verrata toisiinsa.

Äänestä
  • Kahden aikuisen pitäisi ajatella avioerotapauksessa lapsen parasta ei omaansa ja sopia asiat niin että lapsi tapaa myös poismuuttavaa vanhempaansa. Tosiasia on se, että lapsi normaalisti ikävöi äitiään enemmän, koska pienellä lapsella on kiinteämmät suhteet äitiinsä. Vanhempana hän ikävöi myös isäänsä.

    Myös lapselle vanhempien ero on rankka eikä hän voi ymmärtää miksi hänen pitää luopua kokonaan toisesta vanhemmastaan.

    Äänestä

  • Lapsen parasta kirjoitti:

    Kahden aikuisen pitäisi ajatella avioerotapauksessa lapsen parasta ei omaansa ja sopia asiat niin että lapsi tapaa myös poismuuttavaa vanhempaansa. Tosiasia on se, että lapsi normaalisti ikävöi äitiään enemmän, koska pienellä lapsella on kiinteämmät suhteet äitiinsä. Vanhempana hän ikävöi myös isäänsä.

    Myös lapselle vanhempien ero on rankka eikä hän voi ymmärtää miksi hänen pitää luopua kokonaan toisesta vanhemmastaan.

    Niin juuri. Molempien vanhempien pitää tinkiä omista eduistaan lapsen hyväksi.
    Ei pidä olla niin itseään täynnä, että ei pysty ajattelemaan lapsen etua.
    Salostenkin tapauksessa asiasta olisi pitänyt sopia ilman sellaista seikkailua ja oikeudenkäyntiä. Kukaan ei voita sellaisessa menettelyssä, korkeintaan asianajajat.

    Äänestä

Oliko lapsi viety vastoin oikeuden päätöstä toiseen maahan, josta Martikainen kävi hakemassa?

Vai oletkos sinä vain hieman harhainen ja älyltäsi vajaa?

Äänestä
  • kaappaus. Tämähän tapahtui omassa maassa kun taas Anton kaapattiin vieraasta valtiosta. Tämä usan kaappaushan suoritettiin purjeveneellä kun taas Anton kaapattiin Suomen porvarihallituksen diplomaatin autolla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


,,suomalainen.. kirjoitti:

isä kaappasi lapsensa aivan kuin se surullisenkuuluisa Paavo Salonen joka Antonin kaappasi. Saakohan äiti rangaistuksen niinkuin Antonin tapauksessa.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2009120210699777_ul.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu