Kristilliset nimet?

Tietääkö joku missä ja milloin annettiin kirkon piirissä käsky antaa lapsille kristinuskosta peräisin olevia nimiä? Oliko jokin kirkolliskokous asialla?
91043
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kirkon perinteeseen, on katsottu paremmaksi käyttää oman kristillisen perinteen mukaisia nimiä, ja kaiken lisäksi nimi viittaavat myös lapsen suojeluspyhään.
Mikä sen parempaa, aika vierailta vaikuttaisikin Caterpillar tai Alfa Laval separaattori.

Äänestä
  • käytetään kyllä myös antiikin Kreikasta peräisin olevia nimiä, kuten esimerkiksi Akilles, Alkibiades ym.

    Äänestä

  • yksi täti kirjoitti:

    käytetään kyllä myös antiikin Kreikasta peräisin olevia nimiä, kuten esimerkiksi Akilles, Alkibiades ym.

    kunkin ortodoksisen maan oman perinteen mukaisia nimiä kirkon historiaan liittyvien nimien lisäksi!

    Äänestä

  • ei käskyä kirjoitti:

    kunkin ortodoksisen maan oman perinteen mukaisia nimiä kirkon historiaan liittyvien nimien lisäksi!

    on antiikin kreikasta peräisin oleva nimi, jotain hienoa minullakin, hähää...

    Äänestä

  • yksi täti kirjoitti:

    käytetään kyllä myös antiikin Kreikasta peräisin olevia nimiä, kuten esimerkiksi Akilles, Alkibiades ym.

    niin koska sen nimisiä marttyyreita on, eli nimet pyhittyivät kristillisiksi kuoleman kautta

    Äänestä

Taisi olla aikanaan Ruotsin kurko joka määräsi että ihmisellä oltava nimi. Miksikö? No verotuksenpa vuoksi tietenkin.

Äänestä
  • toki ennen Ruotsin Kustaa III:n määräystä ihmiset olivat aivan nimettömiä, kaikki esittivät asiat vain osoittelemalla toisiaan ja sanoivat esimerkiksi, että tuo tai nuo voivivat tulla tänään meille kylään niin jutellaan sitten paremmalla ajalla

    Äänestä

"Kaikki kansa oli verolle pantava ja tämä verollepano oli ensimmäinen..... . Eiköhän tässä verollepanossa, ennen Kristuksen syntymää, Neitsyt Marian ollessa raskaana, tapahtunut se tunnistautuminen valtaa pitävälle osalle kansasta.

Äänestä

ei ole mitään käskyä annettu. Tapa muodostui pikku hiljaa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Koverskoi kirjoitti:

Tietääkö joku missä ja milloin annettiin kirkon piirissä käsky antaa lapsille kristinuskosta peräisin olevia nimiä? Oliko jokin kirkolliskokous asialla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu